Sprawdź nasz przepis - jak zrobić kule do kąpieli z naturalnymi olejkami?

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne, mocno skoncentrowane substancje zapachowe, które pozyskiwane są zarówno ze świeżych jak i z suszonych roślin. Do ich produkcji wykorzystuje się liście, kwiaty, ale również nasiona, łodygi, korzenie, a nawet korę. Najczęściej olejki eteryczne otrzymuje się poprzez destylację rośliny parą wodną. Inną metodą pozyskiwania olejków eterycznych jest proces ekstrakcji. Polega ona na wykorzystaniu różnego rodzaju związków chemicznych, w postaci rozpuszczalników, w celu wyodrębnienia olejku z rośliny.

W ten sposób pozyskany olejek zamyka się w buteleczce z ciemnego szkła, po to, aby ochronić go przed działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować utratę jego właściwości. Olejek eteryczny może mieć w swoim składzie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset związków chemicznych. Są to substancje o dobroczynnym działaniu na nasz organizm, dlatego naprawdę warto wykorzystywać je dla naszego zdrowia. Jak możemy skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości? Chociażby do wspaniałych, relaksujących i leczących nas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej ciekawych informacji o naturalnych olejkach roślinnych.

Jak pozbyć się szybciej przeziębienia wykorzystując olejki eteryczne?

Jest rzeczą zupełnie normalną, że w okresie jesiennym i zimowym często dokucza nam kaszel, katar i wszystkie inne dolegliwości związane ze zwykłym przeziębieniem. Czujemy wtedy rozbicie, bóle mięśni, ogólne osłabienie i właśnie w takich sytuacjach warto pomyśleć o ciepłej kąpieli, z dodatkiem olejków eterycznych. Jest to dobry sposób walki z przeziębieniem, który może być stosowany obok standardowego leczenia farmakologicznego. Dzięki zastosowaniu olejów eterycznych możemy poprawić oddychanie przez zakatarzony nos, zmniejszyć bóle głowy, zredukować bóle mięśniowe, rozgrzać organizm i przyspieszyć proces leczenia.

Chcąc zastosować olejek elektryczny do kąpieli, pamiętajmy, aby był to olejek naturalny, z esencjami roślinnymi pozyskanymi w procesie destylacji. Nie nadają się do kąpieli i nie będą miały działania prozdrowotnego olejki eteryczne syntetyczne, ponieważ nie tylko o zapach nam chodzi, a o czynne substancje lotne, zawarte w naturalnych olejkach.  Sztuczne olejki nie posiadają właściwości leczniczych, a wręcz mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. Ważne jest, abyśmy wybierali olejki eteryczne wysokiej jakości, niezawierające żadnych domieszek.

Kąpiele z olejkami eterycznymi powinny trwać około 15-20 minut. Nie przedłużajmy tego okresu, ze względu na to, że zbyt długie leżenie w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie, nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Przebywając w takiej kąpieli, parujące olejki eteryczne mają działanie inhalujące, odprężające i rozgrzewające nasz organizm. Zalecana temperatura kąpieli to maksymalnie 45 stopni Celsjusza.

Do takich właśnie kąpieli idealnie nada się olejek lawendowy, tymiankowy lub eukaliptusowy. Jeśli posiadamy kilka naturalnych olejków eterycznych, to możemy z powodzeniem je mieszkać i przygotować aromatyczną mieszankę, według własnego uznania. Olejki wkrapiamy do wody i dokładnie mieszamy lub możemy wykorzystać również taki sposób, że skrapiamy nimi grubą sól himalajską i ją wrzucamy do wanny.  Do jednej kąpieli używajmy nie więcej niż 10-15 kropli olejków eterycznych, gdyż więcej nie ma potrzeby, nasz nos i tak dość szybko przyzwyczai się do zapachu. Jeśli robimy to pierwszy raz, to zwróćmy uwagę, czy nie zaczyna nas szczypać skóra. Będzie to na wysokości tafli wody, gdzie olejki będą się unosić i obklejać naszą skórę. Może to świadczyć np. o alergii na olejek, która czasami się zdarza, zwłaszcza u dzieci.

A skoro jesteśmy przy dzieciach, to olejki eteryczne możemy wykorzystać również do ich kąpieli, zwłaszcza jeśli są podziębione. Ponieważ dzieci mają delikatniejszą skórę, to użyjmy raczej mniejszej ilości olejków i pamiętajmy także, aby temperatura kąpieli wynosiła około 37 stopni Celsjusza. Czas trwania takiej kąpieli dla dziecka nie powinien przekraczać 10-15 minut.

Jakie właściwości mają poszczególne olejki eteryczne?

Dobrą informacją jest to, że wiele olejków ma podobne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, zatem pomogą nam one podczas przeziębienia, a my możemy wybrać zapach, który najbardziej nam odpowiada. Poniżej krótka charakterystyka najpopularniejszych olejków, które możemy wykorzystać w aromaterapii, w kąpieli.

  • Olejek sosnowy - ma zastosowanie przy leczeniu górnych dróg oddechowych, kataru, zatok, ból gardła i grypy. Często występuje w kompozycjach z olejkami tymiankowym i eukaliptusowym. Ma działanie antyseptyczne, udrażnia drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie, zmniejsza kaszel.
  • Olejek miętowy - najczęściej wytwarzany z mięty pieprzowej. Jest skuteczny przy przeziębieniu, katarze, grypie, a także zapaleniu oskrzeli. Działa zarówno wykrztuśnie jak i rozkurczowo.
  • Olejek imbirowy - ma działanie rozgrzewające, przeciwzapalne, antybakteryjne i dzięki temu wzmacnia odporność organizmu.
  • Olejek rozmarynowy - jest doskonałym olejkiem do inhalacji przy przeziębieniu i grypie. Sprawdza się przy katarze.
  • Olejek goździkowy - stosowany jest najczęściej przy przeziębieniu z bólem gardła, z kaszlem, oraz przy zapaleniu oskrzeli. Kiedy zastosujemy go dość szybko, przy pojawieniu się kataru, potrafi go powstrzymać. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, przeciwbólowe i wykrztuśne.
  • Olejek eukaliptusowy - ma działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Łagodzi przeziębienie, katar i kaszel. Udrażnia nos i ułatwia odkrztuszanie. Można stosować go przy leczeniu anginy oraz bólu zatok. Jego działanie wzmacnia olejek z drzewa herbacianego. Jest to olejek napotny, który obniża gorączkę i udrażnia nos.
  • Olejek lawendowy - jest olejkiem, który ułatwia oddychanie. Udrażnia nos, dobrze sprawdza się przy zatkanych zatokach, które powodują bóle głowy.
  • Olejek jałowcowy - jest delikatnym olejkiem stosowanym przy przeziębieniu. Łagodzi katar, ułatwia oddychanie. Ponieważ jest delikatny, można wypróbować go przy dzieciach.
  • Olejek tymiankowy - to z kolei silny olejek. Stosowany przy przeziębieniu i grypie. Niweluje infekcje bakteryjne i wirusowe, bóle gardła i zatok. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Rozpuszcza zalegającą w drogach oddechowych flegmę.
  • Olejek z drzewa herbacianego- często łączony jest z olejkiem lawendowym i olejkiem z mięty pieprzowej. Stosowany jest na ból gardła, na kaszel i katar. Działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo, antyseptycznie i przeciwzapalnie.
  • Olejek kajeputowy - jest olejkiem, który stosowany jest przy kokluszu, przy zapaleniu płuc, zapalenie oskrzeli, grypie i przeziębieniu. Działa antybakteryjnie, rozkurczowo i przeciwbólowo.

Kula do kąpieli - jak zrobić ją krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Niezależnie od tego, czy czujesz pierwsze objawy przeziębienia, czy po prostu masz ochotę na rozładowanie  stresu, po całym dniu pracy, kąpiel z olejkami eterycznymi będzie wspaniałym sposobem na relaks i zdrowie. Od dawien dawna kobiety kąpały się w płatkach róż, właśnie po to, aby zażyć aromaterapii.

Dzisiaj mamy możliwość wzbogacić swoją kąpiel o specjalne kule z olejkami eterycznymi, które możemy wykonać samodzielnie. Do tego celu potrzebować będziemy kilku łatwo dostępnych składników:

Jeżeli chcemy, aby kule unosiły się na wodzie, możemy wykorzystać do tego jeszcze pół szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej. Jeśli mamy pomysł, aby te kule były kolorowe i ciekawe dla naszych dzieci, możemy wykorzystać naturalne barwniki spożywcze. Dzięki temu dużo łatwiej będzie przekonać dziecko do wykorzystania kuli w kąpieli, bo dadzą one ciekawy efekt zabarwienia wody.

A jeżeli marzy się nam naprawdę niesamowita, ekskluzywna kąpiel, możemy wykorzystać również naturalne kwiaty oraz zioła w formie suszu. One wspaniale wzbogacą takie kule wizualnie. Ważnym składnikiem kul do kąpieli, oprócz olejków eterycznych będzie sól do kąpieli. Ma ona działanie pielęgnacyjne na skórę, zawiera szereg niezbędnych minerałów takich jak magnez, potas, sód, wapń. Dzięki temu kule będą jeszcze bardziej regenerować organizm, łagodzić ból, niwelować napięcie mięśniowe. 

DIY - jak stworzyć kule do kąpieli w domu?

Do suchej miseczki wsypujemy sodę, kwasek i ewentualnie skrobię, a następnie dodajemy olej bazowy i nasz ulubiony olejek eteryczny. Olej bazowy ma za zadanie połączyć wszystkie składniki, natomiast olejek eteryczny, ma za zadanie nadać piękny zapach, który ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Kształtujemy  kulę własnoręcznie lub przekładamy masę do foremek i odkładamy na kilka godzin, na suchy papier do pieczenia, aby wyschły. Można do wykonania takich kul polecić szczególnie olejek lawendowy, który działa nawilżająco na skórę oraz olejek  miętowy, który odświeża i dodaje energii. Olejek pomarańczowy i grejpfrutowy pomagą nam zniwelować cellulit i są także bardzo polecane. Poza tym można zastosować każdy z innych olejków wymienionych powyżej, o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym.

Mając wiedzę jak robić kule zapachowe, możemy zrobić cały zestaw, o różnych kolorach, zapachach, dla siebie i dla całej rodziny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kule zapachowe z naturalnymi olejkami eterycznymi, zakupić w sklepie, ale w takim, w którym mamy pewność, że będzie to produkt wysokiej jakości. Produkcja olejków eterycznych nie jest tania, zatem sam produkt również nie może być tani. 

Czy mogę używać olejki eteryczne pod prysznicem?

Jak najbardziej, można używać olejków eterycznych również pod prysznicem, chociaż nie jest to tak łatwe jak w wannie. Można wykorzystać kosmetyki wyokiej jakości, które są wyprodukowane z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Informacji o tego typy kosmetykach możemy poszukać w Internecie. Możemy również spróbować wymieszać nasz ulubiony olejek eteryczny z płynem do mycia ciała lub ulubionym mydłem. Innym rozwiązaniem będzie po prostu zapalenie kominka do aromaterapii, w łazience, odpowiednio wcześniej, przed prysznicem. Dzięki temu biorąc prysznic i spędzając czas na pielęgnacji ciała po prysznicu, będziemy się inhalować.

Podsumowanie

Naturalne olejki eteryczne to dobrodziejstwo, z którego powinniśmy korzystać, ponieważ są to substancje o udowodnionym działaniu, wspomagające układ odpornościowy naszego organizmu. Wspaniale relaksują i pozwalają odetchnąć po uciążliwym dniu. Niektóre z nich są dość mocne w działaniu, zatem uważajmy, kiedy używamy ich, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy. Wieczorna, aromatyczna kąpiel z olejkami eterycznymi, w okresie jesiennym, będzie często tym, na co będziemy czekać z utęsknieniem przez cały dzień. 

Soda oczyszczona - 1000 g

SODA-Z-1000
Soda oczyszczona to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku - wodorowęglanu sodu. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym czy w gospodarstwie domowym. Wszechstronność i uniwersalność tego produktu sprawia, że niemal każdy posiada chociaż jedno opakowanie w swoim domu. Aby soda oczyszczona jak najdłużej zachowała swoje...
Obecnie brak na stanie
7,90 zł

Kwasek cytrynowy - 1000 g

KWASCYTR-1000
Kwasek cytrynowy ma długą historię - początki sięgają 1784 roku. Produkcja na skalę przemysłową rozpoczęła się 100 lat później, a obecnie każdego roku powstaje więcej niż dwa miliony ton substancji. Kwasek cytrynowy niezmiennie stanowi jeden z najbardziej wszechstronnych, naturalnych środków czyszczących. Bezpieczny, ekologiczny i skuteczny sposób...
Dostępny
19,90 zł
Bibliografia

"Najlepsze Olejki Eteryczne", Konopacka-Brud Iwona, Brud Władysław, Wydawnictwo Instytut Aromaterapii, 2021.

"Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii", Worwood Valerie Ann, Wydawnictwo Vital, 2022.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń