
Palo Santo, zwane również jako "święte drzewo” jest rośliną o starożytnym pochodzeniu, której sława dotarła również do Polski. Używane w celach leczniczych, uspokajających i aromatyzujących zadziwia swoimi unikatowymi właściwościami. Co należy wiedzieć o stosowanym od tysięcy lat drzewie balsamowym wprost z Ameryki? Do czego służy, a także, w jaki sposób pomaga zadbać o dobry stan psychiczny i duchowy?
Palo Santo – co to jest?
Palo Santo, w języku hiszpańskim nazywane "świętym drzewem" - jest rośliną należącą do rodziny Zygophyllaceae. Charakteryzuje się średnią wysokością 18 m, małymi liśćmi i zielonymi owocami. Drzewo to ma szczególną właściwość wytwarzania pachnącej oleożywicy, aromatycznie zbliżonej zarówno do kadzidła, jak i mirry.
Początkowo Palo Santo było używane przez inkaskich szamanów podczas obrzędów o charakterze duchowym i religijnym. Stosowane w szczególności do oczyszczania powietrza i nawiązywania kontaktu z bogami, znalazło swoje zastosowanie także w celach leczniczych. Rzeczywiście, inkaska cywilizacja z powodzeniem używała "świętego drzewa" między innymi do leczenia ran, zaburzeń trawiennych i problemów skórnych.
Nawet dziś w niektórych regionach Ameryki Południowej Palo Santo stosowane jest jako medium do kontaktu ze światem duchów, choć charakterystyczny zapach rośliny odnalazł swoje miejsce także w domowych rytuałach fumigacyjnych, jako nietuzinkowy środek terapeutyczny.
Drzewo Palo Santo – pochodzenie i ekstrakcja
Palo Santo znane jest pod nazwą naukową jako Bursera Graveolens, należy do najintensywniej pachnących drzew. Naturalny skarb natury był i jest wykorzystywany na przestrzeni wieków przez różne kultury ze względu na swój niepowtarzalny zapach i szczególne właściwości lecznicze.
Drzewo uważane jest za naturalne mistyczne kadzidło, ponieważ proces ekstrakcji odbywa się w sposób zgodny z cyklem natury, tak aby nie szkodzić środowiskowi naturalnemu. Aby to zrobić, przed usunięciem żywicy i kory z pnia należy poczekać, aż drzewo umrze w sposób naturalny. Sama żywica, jak i kora muszą z kolei pozostać na naturalnie powalonych drzew ach przez okres co najmniej 10 lat po śmierci drzewa.
Palo Santo pochodzi z Ameryki Południowej, dziś można je spotkać w niektórych krajach i regionach kontynentu, głównie w Peru, Ekwadorze i Wenezueli. Obecnie stosowane jest głównie w krajach hiszpańskojęzycznych jako kadzidło aromatyzujące, zwiększające przepływ energii i oczyszczające domostwa ze złej energii.
Naturalne kadzidło Palo Santo - 200 g
Naturalne kadzidło Palo Santo - 1000 g
Zapach Palo Santo – czym się charakteryzuje?
Zapach Palo Santo Święte Drzewo definiowany jest jako mieszanka aromatów eukaliptusa, cytryny, cedru i mięty. Podkreślone spalaniem wydobywa z bogatej w substancje aromatyczne oleożywicy nuty przypominające wspaniały zapach kadzidła i bliskowschodniej mirry.
Bogactwo naturalnych terpenów, takich jak limonen i α-terpineol sprawia, iż dym wydobywający się z palonego Palo Santo wspomaga profilaktykę różnych dolegliwości, zwłaszcza przeziębienia, rozstroju żołądka i chorób skóry. Ponadto reguluje funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, działając łagodząco na bóle głowy. Relaksuje i wspomaga wprowadzenie organizmu w pozytywny stan - posiada właściwości oczyszczające umysł oraz sprzyjające medytacji czy odpoczynku po ciężkim dniu.
Święte drzewo – po co je stosować?
Palo Santo z pewnością wydziela bardzo przyjemny zapach, nie jest to jednak jedyny atut "świętego drzewa" inków. Rzeczywiście, ma ono szereg właściwości prozdrowotnych, zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Oczyszcza i wspomaga dobrostan energetyczny – zgodnie z tradycją spalenie kawałka Palo Santo sprzyja pozbyciu się negatywnej energii zalegającej w pomieszczeniu. Przywraca spokój i ciszę;
Naturalny środek przeciwzapalny – zawarte w żywicy "świętego drzewa" terpeny i inne substancje organiczne mogą okazać się przydatnymi w skutecznym łagodzeniu bólu stawów, głowy, a także redukcji astmy, ze względu na bogactwo właściwości przeciwzapalnych;
Uspokaja i oczyszcza umysł – piękny zapach spalonego drewna Palo Santo pomaga w walce ze stresem i niepokojem, łagodzi bóle głowy. Sprzyja również relaksowi, dlatego stosowanie Palo Santo zalecane jest przed sesją medytacyjną lub jogą;
Eliminacja nieprzyjemnych zapachów – aromaty wydobywane z palonego Palo Santo są na tyle silne, iż potrafią skutecznie dezodoryzować wszelkie nieprzyjemne zapachy zalegające w przestrzeni. Zbawienne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyalergiczne drzewa sprzyja pozbywaniu się alergenów i mykotoksyn znajdujących się w powietrzu.
Palo Santo na komary – czy pomaga na owady?
Według badań przeprowadzonych w okresie 2010-2012 "święte drzewo" zdaje się mieć zastosowanie jako naturalny środek odstraszający, którego właściwości utrzymują komary i inne owady z dala od środowiska, w którym rozpalane jest "święte drzewo".
Co więcej, olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa Bursera graveolens jest bogaty w wysoce stężony limonen, substancję powszechnie stosowaną w produkcji środków owadobójczych. Owady nienawidzą intensywnego zapachu Palo Santo, dzięki czemu już jednorazowa fumigacja jest w stanie pozbyć się niechcianych gości z naszego najbliższego środowiska.
Palo Santo do palenia – jak palić Palo Santo?
Naturalne kadzidła używane są nie tylko w kościołach i ośrodkach medytacyjnych, lecz także w domu. "Święte drzewo" jest zwykle sprzedawane w kawałkach drewna związanych cienkim paskiem kory, które zostały już pocięte na małe kawałki.
Aby prawidłowo palić Palo Santo, należy:
Przytrzymać jeden koniec i umieścić go nad płomieniem
Następnie obracaj go powoli, aż utworzy się świecący, czerwony żar
Na koniec zgaś, potrząsając drewienkiem, tak aby powstał charakterystyczny, biały dym
Podpalone Palo Santo rozprowadzamy po pokoju tyle razy, ile uznamy za konieczne

Palo Santo kadzidło – jak wygląda rytuał?
Tradycyjnie "święte drzewo" jest zapalane, aby odpędzić złe duchy, oczyścić środowisko oraz promować dobrostan duchowy. Zazwyczaj podczas używania Palo Santo w ramach rytuału podpala się kawałek drewna, który następnie zostaje zdmuchnięty. Powstały dym jest następnie rozprowadzany wokół pomieszczenia, osoby lub przedmiotu w celu jego oczyszczenia.
Palo Santo jest często używane w rytuałach i ceremoniach, nie tylko o charakterze religijnym. Może być stosowane w celach osobistych lub grupowych, aby poprawić atmosferę i stworzyć jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.
Jak stosować "święte drzewo" w aspekcie rytualnym?
Zapal końcówkę drewienka Palo Santo, a następnie zdmuchnij czerwony żar
Rozprosz dym wokół drzwi wejściowych
Następnie obejdź resztę pomieszczenia zgodnie z ruchem wskazówek zegara, trzymając w ręku dymiące drewienko
Na koniec umieść Palo Santo na podstawce, aby dym dokończył swoje działanie
Tak przeprowadzony rytuał można przeprowadzać wielokrotnie. W trakcie możemy powtarzać mantry lub inkantacje mające na celu oczyszczenie energii i przyniesienie relaksującego efektu.
Olejek eteryczny z Palo Santo – co warto o nim wiedzieć?
Naturalny olejek Palo Santo otrzymywany jest z bogatego w oleożywicę drzewa Bursera graveolens i może być stosowany na wiele sposobów. W aromaterapii zalecane jest dodanie kilku kropli do dyfuzora, aby stworzyć relaksującą i komfortową atmosferę w domu.
Ponadto olejek może być nakładany na skórę w celu leczenia ran i schorzeń skóry podczas masażu. Masaż olejkiem z Palo Santo znany jest ze swojej szczególnej skuteczności w łagodzeniu bólów mięśni i stawów związanych z reumatyzmem. Działa również miejscowo, łagodząc bóle głowy.
Naturalny olejek Palo Santo ekstrahowany ze "świętego drzewa" może być wykorzystywany do różnych celów:
olejek do masażu
kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów
środek nawilżający przy objawach przeziębienia i infekcjach dróg oddechowych
olejek aromatyczny do relaksujących i uspokajających kąpieli
„An Ethnopharmacological, Phytochemical and Pharmacological Review on Lignans from Mexican Bursera spp.” – M. C. Marcotullio, M. Curini, J. X. Becerra, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2018.
„Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update” – T. C. Lima et al., czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2017.
„Anti-Stress Effects of d-Limonene and Its Metabolite Perillyl Alcohol” – P. A. d’Alessio, J-F. Bisson, M. C. Bene, czasopismo naukowe Rejuvenation Research, Mary Ann Liebert, 2014.
„Biodegradation of Residues from the Palo Santo (Bursera graveolens) Essential Oil Extraction and Their Potential for Enzyme Production Using Native Xylaria Fungi from Southern Ecuador” – A. Fries et al., czasopismo naukowe Fermentation, MDPI, 2019.
„Chemical composition and anti-proliferative properties of Bursera graveolens essential oil” – L. Monzote, G. M. Hill, A. Cuellar, R. Scull, W. N. Setzer, czasopismo naukowe Natural Product Communications, SAGE, 2012.
„Essential Oils and Health” – J. T. Ramsey, B. C. Shropshire, T. R. Nagy, K. D. Chambers, Y. Li, K. S. Korach, czasopismo naukowe The Yale Journal of Biology and Medicine, Yale J. Biol. Med., 2020.
„Involvement of transient receptor potential A1 channel in algesic and analgesic actions of the organic compound limonene” – T. Kaimoto, Y. Hatakeyama, K. Takahashi, T. Imagawa, M. Tominaga, T. Ohta, czasopismo naukowe European Journal of Pain, Wiley, 2016.
„Pharmacology and Phytochemistry of Ecuadorian Medicinal Plants: An Update and Perspectives” – C. Armijos, J. Ramirez, M. Salinas, G. Vidari, A. I. Suarez, czasopismo naukowe Pharmaceuticals, MDPI, 2021.
„Sacred Smoke: The Magic and Medicine of Palo Santo” – D. Crow, Floracopeia Aromatic Treasures, 2012.
Erytrytol - 1000 g
Olejek eteryczny mięta pieprzowa - 30 ml
Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Olej rydzowy z lnianki zimnotłoczony - 500 ml
Powiązane wpisy

Olejek waniliowy w aromaterapii - jak poprawić swój nastrój i zdrowie?
Wanilia to znana i kochana na całym świecie roślina należąca do rodziny storczykowatych. Charakteryzuje się pięknymi zapachem i zachwyca walorami smakowymi, dzięki którym stała się bohaterką wielu potraw. Oprócz lasek waniliowych, z rośliny wytwarzany jest również żywiczny olejek waniliowy. Ten nietuzinkowy produkt pochodzenia organicznego zaskakuje swoimi właściwościami, a także wszechstronnością zastosowań, nie tylko w kuchni. Co warto wiedzieć o olejku eterycznym z wanilii?

Olejek eukaliptus cytrynowy - pomocny nie tylko na kleszcze i komary
Eukaliptus cytrynowy to roślina występująca w szerokim zakresie na kontynencie australijskim, jak i na Madagaskarze. Aborygeni od zawsze wiedzieli o silnych uzdrawiających właściwościach tej rośliny. Rdzenni mieszkańcy Australii stosowali olejek z eukaliptusa jako remedium na wiele dolegliwości, w tym leczenie ran i stanów zapalnych. Co warto wiedzieć o właściwościach olejku z eukaliptusa cytrynowego, a także, dlaczego jest on popularnym środkiem w aromaterapii?

Najlepsze olejki na rozstępy - jak się pozbyć rozstępów?
Rozstępy są problemem spotykającym ludzi na całym świecie. Dotykają one zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezależnie od ich wieku i przeżytych doświadczeń. Gdy już się pojawią, nie są łatwe w całkowitym wyeliminowaniu. W jaki sposób można pozbyć się rozstępów? Jak się okazuje, pomocne mogą być olejki eteryczne na rozstępy, które dzięki swoim właściwościom regenerującym rozjaśnią i wygładzą nieestetyczne zmiany skórne. Co warto wiedzieć o najciekawszych olejkach na rozstępy?

Olejek copaiba - tajemniczy olejek, który skrywa wiele właściwości i zastosowań
Olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Znane od setek, a nawet tysięcy lat oferują szereg pomocnych dla zdrowia korzyści. Różniąc się składnikami aktywnymi, sprawiają, iż każdy z nich charakteryzuje się unikatowymi właściwościami. Jednym z nich jest tajemniczy amazoński olejek Copaiba, znany z bogactwa nut zapachowych, a także tradycyjnych korzyści dla zdrowia. Co warto wiedzieć o zdrowotnym ekstrakcie, jego właściwościach, a także możliwych zastosowaniach?

Jakie są najlepsze olejki eteryczne na grzybicę stóp i paznokci?
Choroby grzybicze należą do najczęściej spotykanych infekcji na świecie. Nierzadko trudne w całkowitym wyleczeniu znane są z szeregu niekorzystnych dla zdrowia skutków. Jak można im zaradzić? Okazuje się, że olejki eteryczne na grzybicę mogą mieć decydującą rolę w wyleczeniu zakażonych grzybami obszarów ciała. Nie tylko powstrzymują dalszą kolonizację grzybów, ale także przywracają osłabioną odporność. Co warto zatem wiedzieć o olejkach na grzybicę?

Olejek kamforowy - remedium na zatoki oraz przeziębienie
Wpływ kamfory na stan krążenia ogólnoustrojowego i samopoczucia znany jest od wieków. Ekstrahowany z drewna cynamonowca kamforowego olejek kamforowy posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Olejek kamforowy jest szczególnie ceniony za swoje dobroczynne działanie na układ mięśniowo-szkieletowy, bóle stawów i profilaktykę dolegliwości o podłożu reumatycznym. Co warto wiedzieć o naturalnym olejku z kamfory, a także jego szerokim spektrum zastosowań?

Odkryj moc płatków magnezowych - niesamowite właściwości chlorku magnezu sześciowodnego
Wiele osób na całym świecie zmaga się z widocznymi brakami magnezu, niezbędnego minerału dla ludzkiego organizmu. Magnez, szczególnie w postaci sześciowodnego chlorku magnezu (płatków magnezowych), pomaga skutecznie zwalczyć zmęczenie, zaburzenia nastroju i wzmocnić odporność. Co więcej, może być stosowany także poza organizmem, znajdując swoje przeznaczenie w różnorodnych sytuacjach. Na co i kiedy stosować płatki magnezowe, a także, w jaki sposób wykorzystać ich właściwości?

Dlaczego olejek eteryczny Tulsi jest nazywany świętym eliksirem życia?
Wszyscy znamy bazylię jako niezwykle wyrazistą, aromatyczną roślinę stosowaną w kuchni. Pomimo tego, mało osób wie o jej dalekiej kuzynce, „świętej bazylii” Tulsi. Uważana za zioło adaptogenne, przynosi ludzkiemu organizmowi szereg dobroczynnych korzyści. Co należy wiedzieć o mniej znanej odmianie bazylii, a także pozyskiwanym z niej olejku Tulsi? W jaki sposób wpływa na organizm, a także jakie korzyści możemy uzyskać ze stosowania naturalnego olejku?

Tajemnice drewienka Palo Santo - co daje palenie tego kadzidła?
Palo Santo, zwane również jako "święte drzewo” jest rośliną o starożytnym pochodzeniu, której sława dotarła również do Polski. Używane w celach leczniczych, uspokajających i aromatyzujących zadziwia swoimi unikatowymi właściwościami. Co należy wiedzieć o stosowanym od tysięcy lat drzewie balsamowym wprost z Ameryki? Do czego służy, a także, w jaki sposób pomaga zadbać o dobry stan psychiczny i duchowy?

Dlaczego olejek z kocanki włoskiej jak tak popularny? 6 niesamowitych właściwości, które musisz poznać
Kocanka włoska jest niezwykle ciekawą rośliną leczniczą, stosunkowo wciąż słabo znaną w Polsce. Używana głównie do dań opartych na roślinach i aromatyzowania potraw orientalnych, jest również źródłem wszechstronnego olejku eterycznego. Działając na wiele obszarów ludzkiego organizmu, pomaga w leczeniu szeregu dolegliwości zewnętrznych i wewnętrznych. Czym jest kocanka włoska? Jak wykorzystać pozyskiwany z niej olej? Jakie właściwości posiada olejek z kocanki włoskiej?
Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie
Comments (0)