Tak wszechstronny, a niedoceniany - poznaj olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy jest najważniejszym produktem pozyskiwanym z tych owoców cytrusowych. Wydaje się jednak, że jest nieco niedoceniany, chociaż nie ustępuje dużo popularniejszym olejkom - z cytryny i grejpfruta. Lubiany głównie za swój odświeżający zapach, ma też wiele innych, mniej znanych właściwości. Dlaczego warto stosować olejek pomarańczowy? 

Olejek pomarańczowy - pozyskiwanie 

Pomarańcza słodka to gatunek rośliny z rodziny rutowatych. Pochodzi z południowo - wschodniej Azji, ale obecna jest też na terenie krajów śródziemnomorskich. Obecnie głównym producentem są Hiszpania i Indie. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z owoców, a dokładniej ze skórek pomarańczy, metodą tłoczenia na zimno. Co ciekawe, tylko olejki cytrusowe uzyskuje się przy wykorzystaniu tej techniki. Aby wyprodukować 1 litr czystego olejku eterycznego, potrzeba nawet kilkudziesięciu kilogramów skórek z owoców. 

Olejek naturalny ma delikatny pomarańczowy kolor i orzeźwiający, cytrusowy zapach, który idealnie równoważny gorzka nuta (przypomina nieco zapach grejpfruta).  

Skład olejku nie jest stały, co wynika z różnic genetycznych między odmianami i gatunkami poszczególnych surowców użytych w czasie produkcji. Mniejsze, ale nadal istotne znaczenie ma również jakość gleby, wiek owocu, praktyki uprawowe a nawet pogoda!

Olejek pomarańczowy w swoim składzie zawiera wiele cennych składników. Są to przede wszystkim: terpeny, flawonoidy i hesoerydyna (pochodna flawonu), choć oczywiście występują w różnych proporcjach. 

Olejek pomarańczowy - właściwości

Olejek pomarańczowy poprawia nastrój i może zmniejszać objawy lękowe, ponieważ wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Badania pokazują, że w odpowiednim stężeniu redukuje także poziom hormonu stresu. Zalecany jest w przypadku problemów ze snem - ułatwia zasypianie i poprawia jakość nocnego wypoczynku.

Olejek naturalny wykazuje duży potencjał jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczny. Działa ściągająco, redukuje niewielkie stany zapalne i wspomaga gojenie się drobnych ran i otarć. Dzięki obecności witaminy P uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych. 

Olejek pomarańczowy wykazuje krótkotrwałe, miejscowe działanie przeciwbólowe. To jedna z "nowszych" właściwości, która nadal podlega szczegółowym badaniom. 

Olejek pomarańczowy - zastosowanie w aromaterapii

Olejek pomarańczowy ceniony jest za swoje walory zapachowe, ale jego właściwości to więcej niż tylko odświeżanie powietrza. Substancja wykazuje łagodne działanie uspokajające - zmniejsza uczucie niepokoju, łagodzi stany napięcia emocjonalnego i relaksuje. Sprawdzi się w okresach zwiększonego stresu. Najnowsze badania pokazują, że olejek pomarańczowy zastosowany w zbyt dużej dawce może pobudzać. 

Pomarańcza doskonale łączy się z kilkoma innymi znanymi olejkami, są to między innymi:

Olejek pomarańczowy - podobnie zresztą jak wszystkie cytrusowe - nadaje się przede wszystkim do dyfuzorów. Wysoka temperatura kominka aromaterapeutycznego znacznie zmniejszy charakterystyczny, bogaty aromat produktu. 

A jak łączyć olejki?

Kompozycje zapachowe z użyciem olejku pomarańczowego są niezwykle proste, ale i efektowne. Jeśli jednak nie przepadamy za eksperymentami, warto wypróbować którąś z poniższych propozycji:

Olejek pomarańczowy - zastosowanie w kosmetyce

Olejek pomarańczowy wykazuje aktywność przeciwoksydacyjną. Sprawdzi się w przypadku skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej, choć oczywiście można stosować go w przypadku każdego typu cery (z umiarem - stężenie w kosmetykach nie powinno przekraczać 3%). Rozcieńczony olejek pomarańczowy stosuje się także pomocniczo w leczeniu trądziku i innych niedoskonałości cery oraz jako element kuracji infekcji grzybiczych skóry.

Olejek eteryczny z pomarańczy doskonale zadba o skórę twarzy...na kilka sposobów. Wystarczy zastosować sprawdzone i proste receptury:

Olejek pomarańczowy na cellulit

Olejek pomarańczowy można także stosować pomocniczo, jeśli chcemy zwalczyć problem cellulitu - pomaga w usunięciu nadmiaru wody. Nieoceniony będzie również masaż problematycznych części ciała - który pobudzi krążenie i wzmocni wchłanianie substancji aktywnych. W tym przypadku warto zastosować prostą, ale skuteczną (i niezwykłe aromatyczną) mieszankę:

Kompozycja może pomóc także w przypadku rozstępów i płytkich blizn. Masaż należy wykonywać tak często, jak to możliwe, nawet do dwóch razy dziennie. 

Olejek pomarańczowy - przeciwwskazania

Chociaż używanie olejku pomarańczowego jest bezpieczne, jak w przypadku wielu olejków eterycznych i tu występują pewne przeciwwskazania.

Olejek naturalny z pomarańczy wykazuje działanie fototoksyczne, czyli powoduje zwiększoną wrażliwość komórek na promieniowanie świetlne. Nie powinien być stosowany przed planowaną ekspozycją na słońce - grozi to powstaniem trwałych odbarwień i plam na skórze. 

Dodatkowo, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem. 

...oraz kilka ważnych informacji

Warto pamiętać, że olejek naturalny jest dość nietwały - terpeny obecne w składzie ulegają szybkiemu utlenieniu. Dotyczy to nie tylko czystych olejków, ale i mieszanek, które zawierają pomarańczę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszej butelki, chyba, że szybko zużyjemy produkt (co wcale nie jest takie trudne). Jak poznamy, że olejek eteryczny stracił swoje właściwości? Głównie po zapachu, który stanie się nieprzyjemny. 

Olejek nawet mocno rozcieńczony może wywołać podrażnienia u osób, które posiadają wyjątkowo wrażliwą skórę. Jeśli dopiero rozpoczynamy stosowanie olejku eterycznego z pomarańczy należy zachować ostrożność.

Chociaż olejek pomarańczowy ma wielu miłośników, jest zdecydowanie najmniej popularnym wśród wszystkich olejków eterycznych z owoców cytrusowych. Wspaniały aromat, bogaty skład i prozdrowotne właściwości to doskonałe połączenie, które zasługuje na uwagę. Liczne badania i testy przynoszą nowe odkrycia i kto wie, może już wkrótce zyska należne uznanie. 

Bibliografia

"Prozdrowotne działanie olejków eterycznych cytrusów" - P. Wróblewska-Łuczka, Katedra i Zakład Patofizjologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

"Terapeutyczne właściwości aromaterapii" - J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. E. Lipińskiego w Kielcach

"Terapie Alternatywne. Aromaterapia - surowce i zabiegi" - A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Wyższa Szkoła Społeczno - Przyrodnicza w Lublinie, Wydział Fizjoterapii

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń