
Soda oczyszczona znajduje się w wielu domach. To nic dziwnego - Internet pełen jest niezwykłych porad i niecodziennych informacji o możliwościach produktu. Okazuje się, że choć znany od dawna i tak chętnie używany, nadal nie jest wykorzystywany w pełni. W temacie powiedziano już wiele, a to nadal za mało. Poznaj mniej popularne, ale bardzo użyteczne (i skuteczne) zastosowania sody oczyszczonej.
Co to jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona to termin stworzony na potrzeby handlowe. Tak naprawdę to wodorowęglan sodu, który jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym w naturze - według badaczy powstał 4 miliony lat temu.
Wodorowęglan sodu pozyskiwany jest z minerału zwanego troną. Surowiec kruszy się i czyści, a następnie rozpuszcza w wodzie wzbogaconej o dwutlenek węgla. Zachodzące procesy chemiczne sprawiają, że wytrącają się kryształy, które są płukane, suszone i rozdrabniane. Stają się białym, bezwonnym proszkiem - sodą oczyszczoną.
Do czego przyda się soda oczyszczona?
Soda oczyszczona jest niezwykle wszechstronną substancją. Wykazuje szereg korzyści zdrowotnych, poprawia stan skóry i włosów, jest naturalną alternatywą dla wielu artykułów higieny osobistej i uzupełnieniem popularnych kosmetyków. Sprawdzi się w czasie gotowania i sprzątania. W domu i w ogrodzie, stanowi rozwiązanie problemów, które każdy napotyka regularnie. Do czego konkretnie może przydać się soda oczyszczona?
Soda oczyszczona na zdrowie
Wodorowęglan sodu znajduje się w ludzkim organizmie, gdzie pełni bardzo ważną rolę. Wspomaga proces oddychania, ponieważ przenosi dwutlenek węgla z tkanek do płuc (skąd zostaje skutecznie wydalony). W żołądku zapobiega powstawaniu wrzodów, a w ślinie neutralizuje kwasy niszczące zęby. Oczyszcza z toksyn i normalizuje poziom pH (szczególnie w przypadku zakwaszenia organizmu).
Uważa się, że w przyszłości soda oczyszczona może być cennym środkiem do walki z chorobami autoimmunologicznymi.
Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza to nieprzyjemna i niestety często występująca dolegliwość. Jakby tego było mało, zakażenie ma tendencję do nawrotów. Na szczęście można łatwo i naturalnie zwalczyć objawy, tworząc prostą miksturę:
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej + sok z połowy cytryny
Składniki należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Choć smak z pewnością pozostawia wiele do życzenia, roztwór złagodzi ból i uczucie pieczenia - warto się poświęcić.
Aby wzmocnić efekt terapeutyczny, sodę oczyszczoną można też dodać do kąpieli.
Soda oczyszczona na zatoki
Soda oczyszczona jest z powodzeniem stosowana w czasie inhalacji. Sprawdzi się w przypadku infekcji i problemów z zatokami. Może złagodzić ból gardła i katar, pomoże usunąć obrzęki i zalegającą wydzielinę, ułatwi oddychanie.
Skuteczny zabieg można przeprowadzić w domowym zaciszu. Do większego naczynia należy wlać 1 litr gorącej wody, dodać łyżkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać. Następnie, pochylając się nad miską głęboko oddychać, pamiętając, by wdech robić nosem, a wydech ustami. Zabieg powinien trwać przynajmniej 10 minut. Inhalację można wykonywać codziennie, aż do poprawy stanu zdrowia.
Soda oczyszczona dla urody
Soda oczyszczona może być stosowana także w kosmetyce, jako naturalny zamiennik wielu syntetycznych produktów. Sprawdzi się jako składnik maseczek do twarzy (uwaga - silnie oczyszcza, ale i wysusza) czy peelingów. Doskonale odświeża oddech i może zastąpić płyn do płukania jamy ustnej (1 łyżeczka sody oczyszczonej na szklankę wody). A jest tego więcej. Niemożliwe?
Soda oczyszczona jako antyperspirant
Wbrew pozorom, ludzki pot jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach to wina bakterii i mikroorganizmów, które bytują na skórze. Antyperspirant wydaje się więc koniecznością. Jak powszechnie wiadomo, komercyjne produkty zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą zaburzać naturalne pH skóry, wpłynąć niekorzystnie na stan bariery hydrolipidowej czy zwyczajnie podrażnić.
Soda oczyszczona pochłonie wilgoć, zanim pojawi się nieprzyjemny zapach, w dodatku nie posiada żadnych substancji toksycznych i nie odbarwia odzieży. Proszkiem wystarczy natrzeć ciało w wybranych miejscach. Przy wyjątkowo wrażliwej skórze, specyfik można nieco złagodzić mieszając sodę z talkiem (w proporcji 1:1).
Soda oczyszczona na zęby
Istnieją dwa główne podejścia do usuwania przebarwień na zębach. Mechanizm chemiczny przy użyciu nadtlenków oraz mechaniczny, gdzie stosuje się surowiec ścierny. Soda oczyszczona należy do drugiej kategorii. Doskonale usuwa przebarwienia szkliwa, zwalcza też drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej. Wystarczy szczypta sody oczyszczonej dodana do pasty, by cieszyć się bielszym uśmiechem.
Soda oczyszczona na włosy
Soda oczyszczona stosowana jest także w pielęgnacji włosów - przynajmniej pośrednio. Przywróci odpowiednie pH skóry głowy i usunie nadmiar zanieczyszczeń, jak resztki kosmetyków pielęgnacyjnych (np. odżywki bez spłukiwania, mgiełki) oraz produktów do stylizacji (jak lakier czy żel).
Oczyszczone włosy wyglądają zdrowo i stają się zdecydowanie łatwiejsze do ułożenia. Nie ma tu nic skomplikowanego:
- 1 łyżeczka sody + niewielka ilość szamponu
Zabieg należy powtarzać nie częściej raz w tygodniu, by nie przesuszyć zbytnio skalpu.

Soda oczyszczona w domu
Choć to śmiałe stwierdzenie, soda oczyszczona sprawdzi sie w każdym domu. Jest to substancja o delikatnie żrącym działaniu, co podkreśla jej wartość jako środka czyszczącego. Uratuje przypalony garnek i usunie trudne zabrudzenia z wielu powierzchni (ale uwaga na szkło). Pochłania zapachy, pomoże oczyścić rury i zapobiegnie zatorom, przywróci blask sztućcom. Ale to raczej znane właściwości. A co z innymi?
Soda oczyszczona do prania
Soda oczyszczona zapewni czystość i pomoże zachować biel tkanin. Zasadowa substancja jaką jest wodorowęglan sodu po rozpuszczeniu wchodzi w interakcję z plamami, skutecznie usuwając nawet trudne zabrudzenia. Do każdego prania, prócz detergentu, wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej.
Dodatkowa zaleta? Soda oczyszczona zmiękcza wodę, dzięki czemu ubrania są świeże i delikatne w dotyku.
Soda oczyszczona do lodówki
Soda oczyszczona pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. To sposób ekologiczny, bezpieczny i co najważniejsze - bardzo skuteczny. Bezwonna formuła sprawia, że nie przeniesie zapachu na produkty spożywcze. Do filiżanki, słoika lub innego, niewielkiego naczynia należy wsypać ok. 200 g sody oczyszczonej i umieścić całość w lodówce.
Soda oczyszczona do odświeżania powietrza
Soda oczyszczona to doskonała alternatywa dla odświeżaczy powietrza. W odróżnieniu od komercyjnych produktów, które uwalniając cząsteczki zapachowe maskują nieprzyjemne wonie, soda je neutralizuje. Przygotowanie odświeżacza jest też bardzo proste:
- mały słoik + 250 g sody oczyszczonej + 15 kropli ulubionych olejków eterycznych + kawałek materiału + sznurek (lub wstążka, jeśli ma być też estetycznie)
Sodę oczyszczoną i olejki eteryczne należy zmieszać w słoiku, przykryć materiałem i przewiązać. Gdy zapach straci na intensywności wystarczy wstrząsnąć.
Soda oczyszczona w ogrodzie
Soda oczyszczona to niezbędnik każdego miłośnika ogrodnictwa. Preparat hamuje rozwój chwastów i zwalcza choroby roślin (ale uwaga, jako zasada neutralizuje kwasy i zmienia odczyn gleby). Nie szkodzi ludziom ani pożytecznym owadom i jest przyjazny dla środowiska. Wodorowęglan sodu przedłuża także świeżość ciętych kwiatów. Co dla wielu najważniejsze - produkt odstrasza szkodniki i inwazyjne owady, które są zmorą każdego ogrodu.
Soda oczyszczona na ćmę bukszpanową
Ćma bukszpanowa to poważny szkodnik, który żeruje na bukszpanie. Atakuje liście i korę, co nierzadko powoduje zasychanie i obumieranie rośliny. Ćma szybko się rozmnaża i stale zwiększa obszar inwazji. Jako, że owad nie ma naturalnych wrogów, rozprzestrzenia się właściwie bez przeszkód. Jak ochronić rośliny? To nie takie trudne jak się wydaje.
W butelce z atomizerem należy zmieszać kilka składników:
- 1 litr ciepłej wody + 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej + 1/2 łyżki oliwy
Powstałym roztworem należy dokładnie spryskiwać rośliny co 3 - 4 dni, aż do ustąpienia szkodników.
Zalety sody oczyszczonej są dobrze znane - przynajmniej pozornie. Ilość sposobów zastosowania może zaskoczyć i wygląda na to, że temat nadal nie został wyczerpany. Jak to możliwe? Potencjał tej niepozornej substancji jest wręcz nieograniczony. Jedno jest pewne - wodorowęglan sodu zastąpi wiele komercyjnych kosmetyków, środków czystości i detergentów, a jest ekologiczny, niedrogi i powszechnie dostępny. Czy trzeba dodawać coś jeszcze?
"Dializować czy alkalizować?" - K. Ciechanowski, Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
"Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań" - V. Lanski, Wydawnictwo K. E. Liber
"Drinking baking soda could be an inexpensive, safe way to combat autoimmune disease" - Medical College of Georgia at Augusta University
"Sodium bicarbinate - chemical compound" - Encyclopedia Britannica
"Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych" - J. Wesołowska, I. Iwan - Ziętek, H. Mosiejczuk, E. Kemicer - Chmielewska, M. Marchlewicz, Zakład Dermatologii Estetycznej, Samodzielna Pracownia Rehabilitacji Medycznej, Katedra i Zakład Zdrowia Publicznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
"Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach" - A. Mazurek, A. Kozioł, Wydział Profilaktyki i Zdrowia, Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna
"Scaly skin and bath pH: Rediscovering baking soda" - L. M. Milstone, MD, czasopismo naukowe Journal of the American Academy of Dermatology
"Stain removal and whitening by baking soda dentifrice" - Y. Li, DDS, MSD, PhD, czasopismo naukowe JADA
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)