Wodorowęglan sodu i jego nieograniczony potencjał. Jak stosować sodę oczyszczoną (trochę inaczej)?

Soda oczyszczona znajduje się w wielu domach. To nic dziwnego - Internet pełen jest niezwykłych porad i niecodziennych informacji o możliwościach produktu. Okazuje się, że choć znany od dawna i tak chętnie używany, nadal nie jest wykorzystywany w pełni. W temacie powiedziano już wiele, a to nadal za mało. Poznaj mniej popularne, ale bardzo użyteczne (i skuteczne) zastosowania sody oczyszczonej. 

Co to jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to termin stworzony na potrzeby handlowe. Tak naprawdę to wodorowęglan sodu, który jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym w naturze - według badaczy powstał 4 miliony lat temu.

Wodorowęglan sodu pozyskiwany jest z minerału zwanego troną. Surowiec kruszy się i czyści, a następnie rozpuszcza w wodzie wzbogaconej o dwutlenek węgla. Zachodzące procesy chemiczne sprawiają, że wytrącają się kryształy, które są płukane, suszone i rozdrabniane. Stają się białym, bezwonnym proszkiem - sodą oczyszczoną.

Do czego przyda się soda oczyszczona?

Soda oczyszczona jest niezwykle wszechstronną substancją. Wykazuje szereg korzyści zdrowotnych, poprawia stan skóry i włosów, jest naturalną alternatywą dla wielu artykułów higieny osobistej i uzupełnieniem popularnych kosmetyków. Sprawdzi się w czasie gotowania i sprzątania. W domu i w ogrodzie, stanowi rozwiązanie problemów, które każdy napotyka regularnie. Do czego konkretnie może przydać się soda oczyszczona?

Soda oczyszczona na zdrowie

Wodorowęglan sodu znajduje się w ludzkim organizmie, gdzie pełni bardzo ważną rolę. Wspomaga proces oddychania, ponieważ przenosi dwutlenek węgla z tkanek do płuc (skąd zostaje skutecznie wydalony). W żołądku zapobiega powstawaniu wrzodów, a w ślinie neutralizuje kwasy niszczące zęby. Oczyszcza z toksyn i normalizuje poziom pH (szczególnie w przypadku zakwaszenia organizmu). 

Uważa się, że w przyszłości soda oczyszczona może być cennym środkiem do walki z chorobami autoimmunologicznymi. 

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza to nieprzyjemna i niestety często występująca dolegliwość. Jakby tego było mało, zakażenie ma tendencję do nawrotów. Na szczęście można łatwo i naturalnie zwalczyć objawy, tworząc prostą miksturę: 

  •  2 łyżeczki sody oczyszczonej + sok z połowy cytryny

Składniki należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Choć smak z pewnością pozostawia wiele do życzenia, roztwór złagodzi ból i uczucie pieczenia - warto się poświęcić.

Aby wzmocnić efekt terapeutyczny, sodę oczyszczoną można też dodać do kąpieli. 

Soda oczyszczona na zatoki

Soda oczyszczona jest z powodzeniem stosowana w czasie inhalacji. Sprawdzi się w przypadku infekcji i problemów z zatokami. Może złagodzić ból gardła i katar, pomoże usunąć obrzęki i zalegającą wydzielinę, ułatwi oddychanie.

Skuteczny zabieg można przeprowadzić w domowym zaciszu. Do większego naczynia należy wlać 1 litr gorącej wody, dodać łyżkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać. Następnie, pochylając się nad miską głęboko oddychać, pamiętając, by wdech robić nosem, a wydech ustami. Zabieg powinien trwać przynajmniej 10 minut. Inhalację można wykonywać codziennie, aż do poprawy stanu zdrowia.

Soda oczyszczona - 1000 g

SODA-Z-1000
Soda oczyszczona to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku - wodorowęglanu sodu. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym czy w gospodarstwie domowym. Wszechstronność i uniwersalność tego produktu sprawia, że niemal każdy posiada chociaż jedno opakowanie w swoim domu. Aby soda oczyszczona jak najdłużej zachowała swoje...
Dostępny
7,90 zł

Soda oczyszczona dla urody

Soda oczyszczona może być stosowana także w kosmetyce, jako naturalny zamiennik wielu syntetycznych produktów. Sprawdzi się jako składnik maseczek do twarzy (uwaga - silnie oczyszcza, ale i wysusza) czy peelingów. Doskonale odświeża oddech i może zastąpić płyn do płukania jamy ustnej (1 łyżeczka sody oczyszczonej na szklankę wody). A jest tego więcej. Niemożliwe?

Soda oczyszczona jako antyperspirant

Wbrew pozorom, ludzki pot jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach to wina bakterii i mikroorganizmów, które bytują na skórze. Antyperspirant wydaje się więc koniecznością. Jak powszechnie wiadomo, komercyjne produkty zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą zaburzać naturalne pH skóry, wpłynąć niekorzystnie na stan bariery hydrolipidowej czy zwyczajnie podrażnić.

Soda oczyszczona pochłonie wilgoć, zanim pojawi się nieprzyjemny zapach, w dodatku nie posiada żadnych substancji toksycznych i nie odbarwia odzieży. Proszkiem wystarczy natrzeć ciało w wybranych miejscach. Przy wyjątkowo wrażliwej skórze, specyfik można nieco złagodzić mieszając sodę z talkiem (w proporcji 1:1).

Soda oczyszczona na zęby

Istnieją dwa główne podejścia do usuwania przebarwień na zębach. Mechanizm chemiczny przy użyciu nadtlenków oraz mechaniczny, gdzie stosuje się surowiec ścierny. Soda oczyszczona należy do drugiej kategorii. Doskonale usuwa przebarwienia szkliwa, zwalcza też drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej. Wystarczy szczypta sody oczyszczonej dodana do pasty, by cieszyć się bielszym uśmiechem.

Soda oczyszczona na włosy

Soda oczyszczona stosowana jest także w pielęgnacji włosów - przynajmniej pośrednio. Przywróci odpowiednie pH skóry głowy i usunie nadmiar zanieczyszczeń, jak resztki kosmetyków pielęgnacyjnych (np. odżywki bez spłukiwania, mgiełki) oraz produktów do stylizacji (jak lakier czy żel).

Oczyszczone włosy wyglądają zdrowo i stają się zdecydowanie łatwiejsze do ułożenia. Nie ma tu nic skomplikowanego:

  • 1 łyżeczka sody + niewielka ilość szamponu

Zabieg należy powtarzać nie częściej raz w tygodniu, by nie przesuszyć zbytnio skalpu.

Soda oczyszczona w domu

Choć to śmiałe stwierdzenie, soda oczyszczona sprawdzi sie w każdym domu. Jest to substancja o delikatnie żrącym działaniu, co podkreśla jej wartość jako środka czyszczącego. Uratuje przypalony garnek i usunie trudne zabrudzenia z wielu powierzchni (ale uwaga na szkło). Pochłania zapachy, pomoże oczyścić rury i zapobiegnie zatorom, przywróci blask sztućcom. Ale to raczej znane właściwości. A co z innymi?

Soda oczyszczona do prania

Soda oczyszczona zapewni czystość i pomoże zachować biel tkanin. Zasadowa substancja jaką jest wodorowęglan sodu po rozpuszczeniu wchodzi w interakcję z plamami, skutecznie usuwając nawet trudne zabrudzenia. Do każdego prania, prócz detergentu, wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej.  

Dodatkowa zaleta? Soda oczyszczona zmiękcza wodę, dzięki czemu ubrania są świeże i delikatne w dotyku. 

Soda oczyszczona do lodówki

Soda oczyszczona pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. To sposób ekologiczny, bezpieczny i co najważniejsze - bardzo skuteczny. Bezwonna formuła sprawia, że nie przeniesie zapachu na produkty spożywcze. Do filiżanki, słoika lub innego, niewielkiego naczynia należy wsypać ok. 200 g sody oczyszczonej i umieścić całość w lodówce. 

Soda oczyszczona do odświeżania powietrza

Soda oczyszczona to doskonała alternatywa dla odświeżaczy powietrza. W odróżnieniu od komercyjnych produktów, które uwalniając cząsteczki zapachowe maskują nieprzyjemne wonie, soda je neutralizuje. Przygotowanie odświeżacza jest też bardzo proste:

Sodę oczyszczoną i olejki eteryczne należy zmieszać w słoiku, przykryć materiałem i przewiązać. Gdy zapach straci na intensywności wystarczy wstrząsnąć.  

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda oczyszczona to niezbędnik każdego miłośnika ogrodnictwa. Preparat hamuje rozwój chwastów i zwalcza choroby roślin (ale uwaga, jako zasada neutralizuje kwasy i zmienia odczyn gleby). Nie szkodzi ludziom ani pożytecznym owadom i jest przyjazny dla środowiska. Wodorowęglan sodu przedłuża także świeżość ciętych kwiatów. Co dla wielu najważniejsze - produkt odstrasza szkodniki i inwazyjne owady, które są zmorą każdego ogrodu.

Soda oczyszczona na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to poważny szkodnik, który żeruje na bukszpanie. Atakuje liście i korę, co nierzadko powoduje zasychanie i obumieranie rośliny. Ćma szybko się rozmnaża i stale zwiększa obszar inwazji. Jako, że owad nie ma naturalnych wrogów, rozprzestrzenia się właściwie bez przeszkód. Jak ochronić rośliny? To nie takie trudne jak się wydaje.

W butelce z atomizerem należy zmieszać kilka składników:

  • 1 litr ciepłej wody + 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej + 1/2 łyżki oliwy

Powstałym roztworem należy dokładnie spryskiwać rośliny co 3 - 4 dni, aż do ustąpienia szkodników.

Zalety sody oczyszczonej są dobrze znane - przynajmniej pozornie. Ilość sposobów zastosowania może zaskoczyć i wygląda na to, że temat nadal nie został wyczerpany. Jak to możliwe? Potencjał tej niepozornej substancji jest wręcz nieograniczony. Jedno jest pewne - wodorowęglan sodu zastąpi wiele komercyjnych kosmetyków, środków czystości i detergentów, a jest ekologiczny, niedrogi i powszechnie dostępny. Czy trzeba dodawać coś jeszcze? 

Bibliografia

"Dializować czy alkalizować?" - K. Ciechanowski, Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

"Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań" - V. Lanski, Wydawnictwo K. E. Liber 

"Drinking baking soda could be an inexpensive, safe way to combat autoimmune disease" - Medical College of Georgia at Augusta University

"Sodium bicarbinate - chemical compound" - Encyclopedia Britannica

"Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych" - J. Wesołowska, I. Iwan - Ziętek, H. Mosiejczuk, E. Kemicer - Chmielewska, M. Marchlewicz, Zakład Dermatologii Estetycznej, Samodzielna Pracownia Rehabilitacji Medycznej, Katedra i Zakład Zdrowia Publicznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

"Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach" - A. Mazurek, A. Kozioł, Wydział Profilaktyki i Zdrowia, Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna   

"Scaly skin and bath pH: Rediscovering baking soda" - L. M. Milstone, MD, czasopismo naukowe Journal of the American Academy of Dermatology

"Stain removal and whitening by baking soda dentifrice" - Y. Li, DDS, MSD, PhD, czasopismo naukowe JADA

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń