Zaskakujące właściwości olejku eterycznego z bergamotki - dlaczego musisz mieć go w domu?

Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Jednym z nich jest pozyskiwany naturalnie olejek eteryczny z bergamotki, którego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i zastosowań w obrębie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Co warto wiedzieć o olejku bergamotowym? Jak pachnie, do czego służy, a także, w jaki sposób wpływa na nasze codzienne samopoczucie?

Owoce bergamotki

Bergamotka to bogactwo witamin. Jest cytrusem obficie porastającym region basenu Morza Śródziemnego. Nie wiadomo, gdzie po raz pierwszy odnotowano obecność bergamotki, choć przypuszcza się, iż jest to gatunek rdzenny dla półwyspu indyjskiego. Obecnie bergamotka uprawiana jest głównie w Reggio di Calabria we Włoszech. Obszar ten cechuje się chłodnym morskim powietrzem i kwaśną glebą, pozwalając hodowcom na zbieranie wysokiej jakości owoców, z których produkowany jest czysty, naturalny olejek eteryczny.

Pod względem biologicznym bergamotka należy do hybrydy krzyżowej limonki i gorzkiej pomarańczy. To właśnie dzięki temu połączeniu, skórka owoców, liście i kwiaty rośliny wydobywają z siebie niespotykaną w skali świata substancję, olejek bergamotowy. Co się skrywa w owocach bergamotki? Olejek eteryczny z bergamotki, podobnie jak inne olejki cytrusowe, uzyskiwany jest poprzez prasowanie skórki owocu za pomocą specjalistycznej metody tłoczenia na zimno, w której to skórka bergamotki jest mechanicznie wyciskana, w wyniku czego powstaje silnie skoncentrowany naturalny olejek eteryczny.

Naturalny olejek eteryczny z bergamoty – jaki ma zapach i co ma wspólnego z herbatą Earl Grey?

Olejek eteryczny z bergamotki (Citrus bergamia Essential Oil) ze względu na swój unikatowy zapach jest jednym z głównych składników pobudzających perfum, a także najpopularniejszej herbaty na świecie Earl Grey. Olejek ceniony jest za delikatny i słodki, cytrusowy zapach, wyróżniający się na tle innych cytrusów. Jego zapach koi nerwy, a także pobudza zmysły do działania. Co ciekawe, w rzeczywistości owoce bergamotki są gorzkie, choć wytwarzają słodki olej eteryczny.

Tradycyjne właściwości zapachu na przestrzeni lat powodowały, iż Włosi używali go jako lokalnego remedium do leczenia przeróżnych patologii organizmu, począwszy od gorączki, po stany zapalne kończąc. Za przyjemnym zapachem bergamotki stoją dwie niezwykle ważne substancje z grupy terpenów - octan linalolu i limonen, które cechują się cytrusowymi, orzeźwiającymi delikatnymi nutami.

Jakie właściwości i działanie lecznicze posiada olejek bergamotowy?

Olejek eteryczny z bergamotki zyskał uznanie dzięki zawartym w nim składnikom aktywnym. Stosowany od niepamiętnych czasów jako naturalny antydepresant, dzięki pobudzającemu działaniu limonenu i alfa-pinenu przywraca naturalną homeostazę organizmu. Olejek bergamotowy wspomaga przywracanie energii i zwiększenie apetytu, stymulując wydzielanie dwóch silnych neuroprzekaźników, mianowicie dopaminy i serotoniny.

W medycynie naturalnej olejek bergamotka stosowany jest jako dodatek do zmniejszania objawów stresu, niepokoju i innych problemów o podłożu psychicznym. Co na ten temat mówi nauka?

 • Poprawia nastrój – eksperci od aromaterapii sugerują, że bergamotka może wpływać na przekazywanie sygnałów do układu limbicznego, obszaru mózgu, który reguluje emocje. Stosowanie olejku z bergamotki w ramach aromaterapii skutkuje redukcją stresu, niepokoju i poprawą zaburzeń rytmu serca

 • Naturalna profilaktyka wpływająca na poziom cholesterolu – bergamotka zawiera liczne związki przeciwutleniające, które są korzystne w regulacji poziomu cholesterolu ldl. Ekstrakty roślinne z bergamotki wykazują działanie obniżające poziom lipidów we krwi, sprzyjając tym samym redukcji złego cholesterolu

 • Właściwości przeciwbólowe – dwa związki zawarte w olejku, linalol i karwakrol, mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Olejek z bergamotki stosowany miejscowo wraz z olejami nośnikowymi zdaje się łagodzić objawy zapalenia stawów i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego

 • Środek przeciwbakteryjny – jedna z substancji zawartych w olejku, linalol, została szeroko przebadana pod kątem działania przeciwbakteryjnego. Zaobserwowano, iż hamuje ona wzrost niektórych bakterii powodujących zatrucia pokarmowe, takich jak Staphylococcus aureus i Escherichia coli

 • Naturalny dezodorant – olejek dzięki działaniu dezodoryzującemu jest w stanie eliminować nieprzyjemny zapach. Dodany do domowego dezodorantu wraz z naturalnym olejem kokosowym ma korzystny wpływ na oczyszczanie atmosfery z zalegających w niej toksyn - orzeźwiając przy tym drogi oddechowe i poprawiając stan naszego zdrowia

 • Wspomaga układ trawienny – mieszając kilka kropli olejku eterycznego z bergamotki z olejem nośnikowym, a następnie wcierając przygotowaną mieszaninę w brzuch, można złagodzić problemy trawienne powiązane z nadmiarem zalegających w jelitach gazów

 • Pomaga w stanach zapalnych skóry – właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne olejku są pomocne w poprawie zdrowia skóry. Jego stosowanie w połączeniu z innymi olejami roślinnymi poprawia krążenie krwi, przyspiesza gojenie zmian zapalnych skóry, zmniejsza ryzyko wystąpienia trądziku, cyst i zaskórników. Uważa się również, iż pomaga łagodzić egzemę, grzybicę i łuszczycę

Olejek eteryczny bergamotowy

Aromatyczny olejek bergamotowy – szerokie zastosowanie w praktyce

Naturalny olejek bergamotowy znajduje swoje zastosowanie w przeróżnych formach domowej pielęgnacji, czy rytuałów oczyszczających. Dzięki niemu można rozjaśnić ponure dni, a subtelny i słodki charakterystyczny aromat o znacznej ilości prozdrowotnych właściwości zadba o dobry stan zdrowia. Olejek może być stosowany, chociażby w:

 • Dyfuzji – aby odświeżyć niektóre obszary domu z utrzymujących się nieprzyjemnych zapachów, wystarczy dodać kilka kropel olejku do ulubionego dyfuzora, czy też rozpylić je za pomocą mieszaniny z wodą w atomizerze

 • Pielęgnacja ciała – dodaj kilka kropli do produktów higieny osobistej, aby cieszyć się właściwościami przeciwutleniającymi i kojącymi skórę podczas kąpieli - pomaga na problemy skórne, przyśpiesza gojenie i regeneruje strukturę włosa (należy jednak pamiętać o wcześniejszej próbie alergicznej, aby uniknąć reakcji alergicznej)

 • Masaż – nałóż od 5 do 10 kropel wraz z olejem nośnikowym (np. jojoba, oliwa z oliwek), wprost na skórę, aby skorzystać z przeciwzapalnych i antybakteryjnych właściwości

Olejek bergamotowy a aromaterapia – co warto wiedzieć?

Wśród ekspertów do aromaterapii uważa się, iż bergamotka wzbudza uczucie miłości, szczęścia i pewności siebie. Jest stosowany w leczeniu lęku, lekkich zaburzeń depresyjnych i nadmiernego pobudzenia organizmu przejawiającego się stanami agresywnymi. W celach terapeutycznych olejek może być dodany do dyfuzora lub nebulizatora w celu rozproszenia aromatycznych terpenów po pomieszczeniu. Jest także świetnym dodatkiem do własnoręcznie robionych świec sojowych lub innych.

Osoby decydujące się na zastosowanie olejku w aromaterapii mogą zdecydować się na jego użycie wczesnym rankiem, aby dodać pozytywnych nut już na samym początku dnia. Z kolei stosowany wieczorem - zmniejszy uczucie zmęczenia, przełamie popołudniowy spadek dopaminy, przynosząc ciepłą i radosną atmosferę; zastosowany bezpośrednio przed pójściem spać - ułatwia zasypianie.

Olejek naturalny bergamotowy i inne olejki eteryczne – kombinacje

Jako cytrusowy olejek eteryczny, bergamotka dobrze komponuje się z wieloma innymi aromatami. Najlepsze jednak połączenia dla zapewnienia mnogości prozdrowotnych efektów, to z całą pewnością:

 • lawenda

 • paczula

 • limonka

W takiej kombinacji olejki nie działają drażniąco na drogi oddechowe i skórę, tworzą aromatyczną i co najważniejsze - zdrową atmosferę przynoszącą kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia efekty.

Kod rabatowy Bilovit
Bibliografia

„Effects of bergamot (Citrus bergamia (Risso) Wright & Arn.) essential oil aromatherapy on mood states, parasympathetic nervous system activity, and salivary cortisol levels in 41 healthy females” – E. Watanabe et al., czasopismo naukowe Forschende Komplementarmedizin, Karger, 2015.

„The Effect of Bergamot Essential Oil Aromatherapy on Improving Depressive Mood and Sleep Quality in Postpartum Women: A Randomized Controlled Trial” – M-L. Chen, Y-E. Chen, H-F. Lee, czasopismo naukowe The Journal of Nursing Research, Wolters, 2022.

„Neuropharmacological Properties of the Essential Oil of Bergamot for the Clinical Management of Pain-Related BPSDs” – D. Scuteri et al., czasopismo naukowe Current Medicinal Chemistry, BenthamScience, 2019.

„Acute effects of bergamot oil on anxiety-related behaviour and corticosterone level in rats” – S. Saiyudthong, C. A. Marsden, czasopismo Phytotherapy Research, Wiley, 2011.

„Physical and psychologic effects of aromatherapy inhalation on pregnant women: a randomized controlled trial” – T. Igarashi, czasopismo naukowe Journal of Alternative and Complementary Medicine, Mary Ann Liebert, 2013.

„Rational Basis for the Use of Bergamot Essential Oil in Complementary Medicine to Treat Chronic Pain” – L. Rombola et al., czasopismo naukowe Mini Reviews in Medicinal Chemistry, BenthamScience, 2016.

„Anti-infective potential of Citrus bergamia Risso et Poiteau (bergamot) derivatives: a systematic review” – S. Cirmi, C. Bisignano, G. Mandalari, M. Navarra, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2016.

„Antinociceptive effect of inhalation of the essential oil of bergamot in mice” – D. Scuteri et al., czasopismo naukowe Fitoterapia, Elsevier, 2018.

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać kod rabatowy na zakupy oraz być na bieżąco z aktualnymi promocjami.