Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Jednym z nich jest pozyskiwany naturalnie olejek eteryczny z bergamotki, którego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i zastosowań w obrębie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Co warto wiedzieć o olejku bergamotowym? Jak pachnie, do czego służy, a także, w jaki sposób wpływa na nasze codzienne samopoczucie?
Owoce bergamotki
Bergamotka to bogactwo witamin. Jest cytrusem obficie porastającym region basenu Morza Śródziemnego. Nie wiadomo, gdzie po raz pierwszy odnotowano obecność bergamotki, choć przypuszcza się, iż jest to gatunek rdzenny dla półwyspu indyjskiego. Obecnie bergamotka uprawiana jest głównie w Reggio di Calabria we Włoszech. Obszar ten cechuje się chłodnym morskim powietrzem i kwaśną glebą, pozwalając hodowcom na zbieranie wysokiej jakości owoców, z których produkowany jest czysty, naturalny olejek eteryczny.
Pod względem biologicznym bergamotka należy do hybrydy krzyżowej limonki i gorzkiej pomarańczy. To właśnie dzięki temu połączeniu, skórka owoców, liście i kwiaty rośliny wydobywają z siebie niespotykaną w skali świata substancję, olejek bergamotowy. Co się skrywa w owocach bergamotki? Olejek eteryczny z bergamotki, podobnie jak inne olejki cytrusowe, uzyskiwany jest poprzez prasowanie skórki owocu za pomocą specjalistycznej metody tłoczenia na zimno, w której to skórka bergamotki jest mechanicznie wyciskana, w wyniku czego powstaje silnie skoncentrowany naturalny olejek eteryczny.
Naturalny olejek eteryczny z bergamoty – jaki ma zapach i co ma wspólnego z herbatą Earl Grey?
Olejek eteryczny z bergamotki (Citrus bergamia Essential Oil) ze względu na swój unikatowy zapach jest jednym z głównych składników pobudzających perfum, a także najpopularniejszej herbaty na świecie Earl Grey. Olejek ceniony jest za delikatny i słodki, cytrusowy zapach, wyróżniający się na tle innych cytrusów. Jego zapach koi nerwy, a także pobudza zmysły do działania. Co ciekawe, w rzeczywistości owoce bergamotki są gorzkie, choć wytwarzają słodki olej eteryczny.
Tradycyjne właściwości zapachu na przestrzeni lat powodowały, iż Włosi używali go jako lokalnego remedium do leczenia przeróżnych patologii organizmu, począwszy od gorączki, po stany zapalne kończąc. Za przyjemnym zapachem bergamotki stoją dwie niezwykle ważne substancje z grupy terpenów - octan linalolu i limonen, które cechują się cytrusowymi, orzeźwiającymi delikatnymi nutami.
Comments (0)