Kominek zapachowy to niezwykle niepozorne urządzenie, w którym spala się substancję wydzielającą aromatyczne zapachy. Może być to olejek eteryczny, a także wosk zapachowy. Kominki zapachowe stały się popularne na całym świecie w ostatnich dekadach, wraz ze wzrostem osób chcących skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Aby właściwie czerpać korzyści z kominka zapachowego, ważne jest, aby wiedzieć, jak go używać, a także jakie są jego rodzaje. Jak więc działa kominek zapachowy?
W jakim celu stosujemy kominki zapachowe?
Z definicji kominek zapachowy jest urządzeniem, za pomocą którego spalane są substancje aromatyczne w celu rozprowadzenia po pomieszczeniu miło pachnących zapachów. Wśród tych substancji aromatycznych wymieniamy olejki, czy różnorodne woski.
Z reguły kominki zapachowe mają postać przedmiotu dekoracyjnego wyposażonego w stojaczek na świeczkę typu tealight, dzięki której w procesie dyfuzji rozprowadzana jest substancja zapachowa. Kominki są więc swoistą alternatywą dla elektronicznych urządzeń, takich jak nebulizatory, czy dyfuzory.
Zazwyczaj stosowane są w celach aromaterapii, a także po prostu, by perfumować wnętrze unikatowymi doznaniami zapachowymi. Dzięki nim możemy szybko rozproszyć wszelkiego rodzaju koncentraty aromatyczne i cieszyć się ulubionymi zapachami.
Co więcej, kominek zapachowy niesie ze sobą właściwości odświeżające, którym nie dorównują żadne domowe odświeżacze powietrza. Naturalne rozpraszanie zapachów dezodoryzuje całe pomieszczenie, zapewniając domownikom szereg zalet przeciwgrzybicznych, czy przeciwdrobnoustrojowych. Z tego też względu kominki używane są w celach profilaktyki sezonowych przeziębień, bólu głowy, spadków nastroju, czy leczeniu bezsenności.
Kominek zapachowy do olejków
Kominek zapachowy do olejków to niewielki przedmiot, najczęściej wykonany z ceramiki, który pozwala rozproszyć kilka rodzajów aromatycznych koncentratów, jednocześnie tworząc przyjemną atmosferę we wnętrzu. Kominki ceramiczne pozwalają na rozproszenie olejków eterycznych, choć jak zobaczymy później, różnica pomiędzy kominkami do olejków a wosków jest minimalna.
Kominek do olejków rozprasza aromaty dzięki ogrzewaniu za pomocą świeczki, która może pokryć zapachem powierzchnie od 10 do 20 m² w zależności do wielkości kominka i materiałów używanych w jego produkcji. Po zapaleniu świecy ceramika nagrzewa się, a olejek umieszczony na misce u szczytu kominka zaczyna się ulatniać już po kilku minutach. W ten sposób kominki oferują bardzo dobre wrażenia dyfuzyjne, ponieważ olejki eteryczne rozpraszane są w czysty, naturalny sposób. Niemniej jednak ważne jest wcześniejsze dodanie wody do miski, aby zagwarantować wolniejszą dyfuzję i słabszą koncentrację aromatów.
Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką
Kominek zapachowy do wosków
Kominki do wosków, podobnie jak kominki do olejków oparte są na tej samej strukturze. U góry znajdziemy misę, do której dodajemy wosk, a ona sama oparta jest na wzmocnionym szkielecie w kształcie podstawki, u podnóża którego znajdziemy miejsce na świeczkę. Za pomocą wysokiej temperatury wosk zaczyna się roztapiać, a jego prozdrowotne właściwości przedostają się do pomieszczenia za pomocą wydzielanych substancji aromatycznych.
Kominki zapachowe do wosków są zatem przede wszystkim szybką, praktyczną dyfuzją, która pozwala zrelaksować się w ciepłej atmosferze. Co więcej, kominki te zezwalają na używanie wosku, który nie jest zalecany do użycia w produktach elektronicznych, takich jak dyfuzory. Co więcej, wosk może być rozpylany kilkukrotnie, zanim zostanie wyrzucony. Dzięki temu zakres działania z takimi modelami jest znacznie większy, w przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu.
Jak używać kominka zapachowego w bezpieczny sposób?
Korzystanie z kominka zapachowego nie należy do trudnych procedur. Przygotowanie do sesji z kominkiem zajmuje zazwyczaj bardzo małą ilość czasu.
- Przede wszystkim ważne jest, aby przed rozpoczęciem dyfuzji sprawdzić stan kominka zapachowego. Jeśli jest brudny, warto go przeczyścić mokrą ściereczką i zostawić do wyschnięcia;
- Następnie można wybrać, czy dodajemy wodę do miski przed wlaniem olejków lub włożenia w nią wosku. Dodając wodę, będziemy cieszyć się gładszą i wolniejszą dyfuzją użytych aromatów. Bez wody zapachy stają się intensywniejsze, jednakże ulatniają się znacznie szybciej. Jeśli po raz pierwszy korzystamy z kominka, warto dodać trochę wody, aby upewnić się, że intensywny zapach aromatów nie działa na naszą niekorzyść;
- Kolejnym krokiem, z wodą lub bez jest umieszczenie w misce od 3 do 10 kropel olejku eterycznego, lub kawałka wosku. Następnie na podstawce u dołu umieszczamy świeczkę typu tealight, po czym zapalamy ją.
W taki sposób można szybko i skutecznie przygotować kominek zapachowy do sesji aromaterapeutycznej! Wszystko, co musimy zrobić, to cieszyć się i relaksować w łagodnej, stonowanej atmosferze. Jeśli dyfuzja nie jest dla nas wystarczająco intensywna, można dodać jedną lub dwie krople więcej do miski.
Rodzaje i ceny kominków zapachowych – na co zwracać uwagę?
Kominek zapachowy charakteryzuje się 3 zasadniczymi częściami, do których należy podstawka, część grzewcza na świeczkę i miska. W procesie ich produkcji występuje szereg ciekawych materiałów, dzięki którym każdy kominek zyskuje na swoim charakterze. Wymieniamy m.in.:
- Kominki ceramiczne – w całości wykonane z ceramiki, mogą składać się z 3 części lub jednego elementu z ceramiki. Prostota tego typu kominków dodaje im uroku. Materiał odporny jest na działanie wysokich temperatur, a także nie wydziela substancji toksycznych do środowiska. Są najbardziej ekonomiczną opcją;
- Kominki bambusowe – urządzenia te charakteryzują się naturalistycznym charakterem. Rzeczywiście, z bambusową podstawą i ceramiczną miseczką, wyróżniają się od bardziej klasycznych kominków ceramicznych. Bambusowa podstawa nadaje kominkowi naturalny akcent, jest także niezwykle trwała przy kontakcie z wysokimi temperaturami. Ich cena jest zazwyczaj droższa niż modeli ceramicznych, głównie ze względu na wysokiej jakości naturalne materiały;
- Kominki metalowe – uważane za bardziej nowoczesne i ekstrawaganckie, kominki metalowe znane są ze swojego industrialnego klimatu, który pomimo tego świetnie komponuje się z większością pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu wysokich jakości stopów metalowych podstawka odporna jest na wszelakie działania wysokich temperatur. Metal, podobnie jak bambus, czy ceramika nie wydziela również toksycznych substancji. Zazwyczaj kominki wykonane z metalu oparte są na minimalistycznej strukturze, cienkich metalowych połączeń, wspartych na wytrzymałej ramie podtrzymującej ceramiczną miskę. Cena kominków metalowych podobna jest do tej, prezentowanej przez kominki ceramiczne.
Jak wyczyścić kominek zapachowy?
Czyszczenie kominka zapachowego jest równie przyjemnym procesem, jak jego przygotowanie.
Po zakończeniu sesji należy:
- Zgasić świecę – musimy odczekać około dziesięciu minut, aż kominek i substancje znajdujące się w misce ostygną (gorący wosk i olejek mogą poparzyć)
- Następnie wyjmujemy świecę
- Czyścimy miseczkę – w razie potrzeby można użyć naturalnych produktów do mycia naczyń, aby upewnić się, że jest czysta
- Spłukujemy letnią wodą pozostałości olejku lub wosku z miski – zbyt niska temperatura wody może uszkodzić ceramikę
- Jeśli kominek został zabrudzony przez świeczkę – za pomocą suchej ściereczki z dodatkiem alkoholu wycieramy podstawkę urządzenia
Po tak wykonanym czyszczeniu kominek zapachowy jest gotowy do następnego użycia. Warto pamiętać, iż jeśli kominek nie był używany przez dłuższy czas, przy następnym użyciu ważne będzie oczyszczenie miseczki z zalegającego kurzu, gwarantując tym samym optymalną i zdrową dyfuzję.
Kominek zapachowy – jaki jest najlepszy?
Kominek zapachowy to niecodziennie akcesorium. Jest jednak niezwykle użyteczne, gdyż dzięki niemu mamy możliwość stosowania dowolnego rodzaju substancji aromatycznych (olejki eteryczne, wosk itp.). Oprócz funkcji dekoracyjnej niosą ze sobą także szereg zdrowotnych właściwości, typowych dla aromaterapii.
Z tego też względu wybór jednego najlepszego rodzaju, czy też modelu kominka zapachowego jest mało znaczący, choćby przez to, iż wszystkie użyte w produkcji materiały są żaroodporne i nietoksyczne. Pomimo tego, istnieje szereg pewnych zaleceń, które umożliwią nam dobranie dobrego kominka.
- Rozmiar – kominki zapachowe nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Ważne jest jednak, aby podstawka zawsze umożliwiała umieszczenie w niej świeczki tealight, a miska powinna umożliwiać dodanie 10-20 ml wody wraz z olejkiem lub woskiem;
- Struktura – modele kominków zapachowych dostępne są w całej gamie mniej lub bardziej charakterystycznych kształtów. Pomimo tego, iż kominek oparty na jednoczęściowej strukturze z wypustkami i prześwitami prezentuje się nad wyraz estetycznie, może powodować to zbytnie nagrzanie się, a tym samym częstsze brudzenie powierzchni. Nie należy także wybierać modeli, których miska na olejek bądź wosk jest zasłonięta. Blokowany przez ścianki urządzenia obieg powietrza nie umożliwi odpowiedniej dezodoryzacji pomieszczenia.
„SalonOvations' Guide to Aromatherapy” – S. Hess, Milady, 1995.
„Aromatherapy in Essence” – N. Jenkins, Hodder & Stoughton, 2007.
„Aromatherapy: Therapy Basics Second Edition” – H. McGuinness, Hodder Education, 2003.
„Aromatherapy for Health Professionals (Price, Aromatherapy for Health Professionals)” – L. Price, S. Price, Churchill Livingstone, 2006.
„The Aromatherapy Companion: Medicinal Uses/Ayurvedic Healing/Body-Care Blends/Perfumes Scents/Emotional Health Well-Being” – V. H. Edwards, Storey Publishing, LLC, 1999.
„Aromatherapy with inhalation effectively alleviates the test anxiety of college students: A meta-analysis” – J. Luan, M. Yang, Y. Zhao, Y. Zang, Z. Zhang, H. Chen, czasopismo naukowe Frontiers in psychology, Frontiers Research Foundation, 2023.
„A systematic review of the effect of inhaled essential oils on sleep” – A. S. Lillehei, L. L. Halcon, czasopismo naukowe Journal of alternative and complementary medicine, Mary Ann Liebert, 2014.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)