Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i worków

Dążenia do ograniczenia zużycia plastiku nie muszą kończyć się na rezygnacji z zakupu toreb foliowych. Możemy uniknąć także stosowania folii aluminiowej czy woreczków foliowych podczas przechowywania żywności i pakowania jedzenia “na wynos”. W jaki sposób? Wybierając bardziej naturalną, ekologiczną alternatywę – woskowijki. Co to takiego i w jaki sposób ich używać?

Woskowijka co to jest?

Woskowijka to rodzaj bawełnianej ściereczki pokrytej naturalnym woskiem pszczelim lub mieszanką wosku, żywicy oraz olejku. Produkt zastępuje folię aluminiowa i woreczki foliowe, służąc do pakowania i przechowywania takich produktów spożywczych, jak kanapki. warzywa, owoce, nabiał czy przekąski. Woskowijki nie nadają się właściwie jedynie do kontaktu z surowymi rybami, mięsem i gorącymi składnikami. Można używać ich wielokrotnie nie tylko do zawijania, przechowywania i transportu produktów spożywczych, ale również do nakrywania misek z sałatkami czy talerzy z wystudzonymi potrawami. Woskowijki tworzone są z bawełny opatrzonej certyfikatem jakości OEKO-TEX Standard 100, co oznacza, że nie zawierają w sobie żadnych substancji chemicznych i mogą być bez obaw stosowane do pakowania żywności. Wykazują także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu na dłużej zachowują świeżość jedzenia, chroniąc je przed rozwojem pleśni.

Woskowijka na kanapki

Woskowijka to ulepszona wersja papieru do pakowania kanapek. Ściereczki tego typu mieszczą zazwyczaj jedną dużą lub dwie mniejsze kanapki. Są łatwe do złożenia, a po odpowiednim rozgrzaniu dłonią zlepiają się i doskonale zabezpieczają jedzenie przed zanieczyszczeniami i wyschnięciem. Poza tym produkty mają najczęściej atrakcyjny, kolorowy design, który pozwala na łatwe rozróżnienie kanapek dla wszystkich domowników.

Woskowijki do żywności – dlaczego warto?

Woskowijki są doskonałą alternatywą dla worków foliowych, papieru do pakowania oraz folii aluminiowej. Pozwalają znacząco zmniejszyć ich zużycie, gdyż zapakujemy w nie zdecydowaną większość produktów spożywczych. Woskowijki są nie tylko ekologicznie, ale również ekonomiczne. Dlaczego? Po pierwsze, można używać ich wielokrotnie, ponieważ są bardzo łatwe w czyszczeniu i higieniczne. Po drugie, pozwalają nam znacznie dłużej cieszyć się świeżością żywności przez wzgląd na fakt, iż wykazują właściwości antybakteryjne i przepuszczają powietrze, pozwalając produktom spożywczym “oddychać”. Zakup woskowijek jest zatem opłacalną inicjatywą – zarówno dla nas, jak i dla planety.

Woskowijki jak używać?

Ekologiczne opakowania typu woskowijki mogą służyć do pakowania kanapek do pracy czy szkoły, do przechowywania pieczywa w domu, do owijania ciast, owoców, warzyw oraz serów. Sprawdzają się doskonale zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce. Można używać ich zamiast kuchennych ściereczek czy folii aluminiowej w celu zabezpieczenia ugotowanych pierogów czy makaronu przed zaschnięciem lub owadami. Nie zaleca się jedynie okręcania nimi surowych mięs i ryb. Jak używać woskowijek? Wystarczy owinąć je wokół produktu, który pragniemy zabezpieczyć, a następnie delikatnie rozgrzać je dłońmi. Ciepło rąk rozpuści nieco wosk, nadając mu plastyczności. Wtedy ściereczka zyska funkcjonalność folii aluminiowej i dokładnie otoczy dany przedmiot.

Woskowijki jak myć?

Dbanie o woskowijki jest niezwykle proste. Aby je oczyścić wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub umyć je ręcznie, używając zimnej wody. Później woskowijkę należy wysuszyć na powietrzu, na przykład korzystając z suszarki do naczyń. Jeśli używamy ich jedynie do przechowywanie pieczywa, mycie nie jest nawet konieczne – wystarczy, że wytrzepiemy je z okruszków. Warto pamiętać, że woskowijek nie pierzemy w pralce, nie myjemy w zmywarce i nie płuczemy gorącą wodą, gdyż to doprowadziłoby do stopienia naturalnego wosku. Jeśli ściereczki odbarwią się od produktów typu buraki, nie stanowi to powodu do zmartwienia, a jedynie zwiększa oryginalność woskowijek. Zadbane owijki posłużą swojemu użytkownikowi przez kilka miesięcy. Kiedy przestaną spełniać swoją funkcję można odnowić je samodzielnie przy użyciu wosku pszczelego i żelazka lub użyć jako naturalnej rozpałki. Ponieważ woskowijki są w 100% biodegradowalne, nadają się także do wyrzucenia na kompost.

Woskowijki jakie wybrać?

Woskowijki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarowych. Ich wygląd to kwestia indywidualnego gustu, jednak rozmiar jest kluczowy dla wygody i funkcjonalności przechowywania oraz transportu. Do wyboru mamy zazwyczaj owijki w rozmiarze:

  • S, czyli 18 x 20 cm – odpowiednie do owinięcia końcówki ogórka, kawałka żółtego sera, napoczętej cytryny lub do przykrycia kubeczka,
  • M, czyli 25 x 28 cm – najbardziej uniwersalne woskowijki do zawijania sera w kostce lub plasterkach, kanapek, pomidorów, ziół oraz produktów w miseczce,
  • L, czyli 33 x 35 cm –  odpowiednie do dużych kanapek, kawałków ciasta, bułek, niedużego chleba oraz przykrywania talerzy z jedzeniem.

Warto wyposażyć się w każdy z rozmiarów w ilości kilku egzemplarzy, choć zdecydowanie najpraktyczniejsze będą te większe, dedykowane wielu różnym produktom spożywczym.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń