Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.
Sauna mokra, a sucha – czym się różnią?
Rytuał kąpieli w saunie w krajach skandynawskich nie zestarzał się ani trochę na czasie. Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak przebiega aromaterapia w saunie w trakcie osobistego rytuału, wpierw należy rozróżnić granicę pomiędzy saunami mokrymi a suchymi. Czym one są?
Sauna sucha, potocznie nazywana skandynawską lub też fińską to kąpiel w „suchym powietrzu” o temperaturze od 80 do 110°C. W przeciwieństwie do łaźni tureckiej, a więc sauny mokrej, w której powietrze jest równocześnie gorące i bardzo wilgotne, powietrze w saunie skandynawskiej jest suche.
Sauna mokra z kolei charakteryzuje się łagodniejszą temperaturą w kabinie, sięgającą ok. 70 do 90°C i wilgotnością względną od 10 do 25%. Wilgotność ta jest możliwa dzięki zastosowaniu pieca dwufunkcyjnego pozwalającego na zmianę sauny suchej w mokrą w tej samej kabinie.
Oprócz wyżej wymienionych należy uwzględnić także łaźnię parową, tradycyjnie nazywaną Hammam. Cechuje się ona bardzo wysoką wilgotnością wynoszącą niemal 100% i temperaturą wahającą się między 40 a 45°C.
Aromaterapia w saunie – olejki eteryczne do sauny suchej, mokrej
Seans w saunie pozwala na lepsze ukrwienie i głębokie oczyszczenie porów skóry. Endorfiny, hormony, które pozwalają się nam zrelaksować, są wydzielane w dużych ilościach. Olejki eteryczne do sauny suchej i mokrej są korzystne dla ciała i umysłu. Rzeczywiście, istnieje niezwykle szczegółowa literatura opisująca korzyści olejków w saunie. Zmniejszają poczucie zmęczenia, stres, eliminują gnieżdżące się w ciele toksyny i rozluźniają mięśnie.
Olejki eteryczne cechują się właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi, relaksującymi i energetyzującymi. Niezależnie od ulubionego rodzaju sauny, mogą być wykorzystywane w dowolnym środowisku! A więc, w saunie suchej i mokrej mogą być podawane bezpośrednio z wodą na kamienie, a w łaźni tureckiej wypuszczane za pomocą eleganckiego dyfuzora. Możliwości jest naprawdę wiele.
Jakie olejki wybrać do wizyty w saunie? – najciekawsze rodzaje warte uwagi
Zarówno sucha para z sauny fińskiej, jak i wilgotniejsze powietrze sauny mokrej przynoszą już liczne korzyści dla naszej skóry, kości, układu oddechowego i krążenia, tak też efekty terapeutyczne zostaną zwielokrotnione, jeśli dodamy i wdychamy olejki eteryczne.
Jakie olejki warto wybrać do wykorzystania w saunie? Najpopularniejsze zapachy to m.in.:
- Olejki eteryczne eukaliptusowe – świeży, leśny aromat, który dostarcza taki zapach, rozluźni napięcie mięśniowe i natychmiast przeniesie nas w sidła natury, podnosząc dobry nastrój w przypadku ospałości i zmęczenia. Ponadto, dzięki właściwościom oczyszczającym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym nawet 15-minutowa sesja w saunie jest w stanie zapobiec i łagodzić różne dolegliwości układu oddechowego, szczególnie zimą;
- Olejki eteryczne o zapachu cytrusów – mocny cytrus i aromaterapia w saunie dają unikatowy efekt energetyzujący, pobudzający i rewitalizujący. Uwalniając duże ilości endorfin, poprawia nasz dobry nastrój;
- Olejki eteryczne o zapachu mięty – wdychanie aromatu niemalże świeżo zebranej mięty w saunie ma udokumentowane działanie zwalczające migreny, zmęczenie psychiczne. Aromat ten w połączeniu z właściwościami sauny działa jako silny środek zwężający naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie organów dotkniętych podwyższonym ciśnieniem (np. oczu). Niewątpliwie doskonały środek łagodzący dokuczliwe przeziębienia, objawy grypy, czy astmy;
- Olejek o zapachu lawendy – aromat tego urzekającego kwiatu ma uspokajające działanie, które pomaga zmniejszyć objawiające się symptomy stanów lękowych, nadmiernego wydzielania kortyzolu we krwi, bólów głowy, czy problemów z mięśniami. Lawenda jest szczególnie zalecana osobom, które wybierają się do sauny w ramach rozluźnienia po treningu, czy w celu zwalczenia uporczywych problemów ze snem.
Jak używać olejków w saunie? – poprawne zastosowanie ma znaczenie
Istnieją różnorodne sposoby czerpania przyjemności zmysłowych z zastosowania aromatów w saunie. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać właściwości olejków eterycznych w saunie.
- Wybieraj naturalne olejki eteryczne – dla zdrowia i optymalnych wrażeń z sauny zalecane jest stosowanie wyłącznie olejków eterycznych na bazie naturalnych składników. Syntetyczne odpowiedniki z pewnością istnieją na rynku, jednakże cechują się negatywnymi właściwościami, mogącymi nieść ze sobą poważne i nieprzewidziane skutki dla zdrowia;
- Rozcieńczać olejki w wodzie – wlewanie olejku bezpośrednio na kamienie nie jest dobrym pomysłem. Ich działanie może być wtedy niezwykle silne, wykluczając tym samym prozdrowotne właściwości. Warto zatem rozpuszczać olejki w wodzie znajdującej się w wiadrze, a następnie tak stworzony roztwór polać na kamienie. Należy również wziąć pod uwagę wielkość sauny, ilość osób oraz ilość świeżego powietrza w saunie;
- Wybór odpowiedniego zapachu ma znaczenie – każdy olejek ma określone właściwości. Zastanów się z wyprzedzeniem, który zapach najlepiej będzie pasował do Twojej sesji w saunie. Na przykład działanie lawendy jest relaksujące, podczas gdy eukaliptus bardzo pobudza i otwiera górne drogi oddechowe;
- Zastosuj się do zasad prawidłowego używania zapachów w saunie – w tradycyjnej saunie fińskiej i mokrej wylewa się mieszaninę wody i olejków eterycznych na kamienie sauny, aby zapach rozprzestrzenił się po całym pomieszczeniu. W łaźniach tureckich, czy tych na podczerwień idealnym rozwiązaniem jest użycie małego dyfuzora, z którego aromat będzie powoli roznosił się po pomieszczeniu.
Jak dodać olejek eteryczny do sauny suchej i mokrej? – najczęściej wybierane urządzenia
Istnieją różne sposoby czerpania przyjemności zmysłowych z wykorzystania aromatycznych olejków eterycznych w saunach. Oprócz standardowego polewania mieszaniny wody i olejku na rozgrzane kamienie, inne polecane praktyki wykorzystują takie urządzenia, jak:
- Nebulizatory – proste urządzenia, które wypuszczają przyjemną parę do powietrza unoszącego się w saunie. Stosować przed sesją w saunie. Zaleca się nie pozostawiać ich na dłużej niż 15 minut.
- Parowniki – dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury pozwalają składnikom aktywnym olejków eterycznych płynnie i nieprzerwanie rozprzestrzeniać się w powietrzu przez cały czas trwania seansu w saunie.
- Dyfuzory ultradźwiękowe – w tego typu dyfuzorach zapachowych zastosowano nowoczesną technologię nebulizacji ultradźwiękowej, która gwarantuje optymalne rozprowadzenie zapachu po całej kabinie, pozostawiając przyjemną woń wewnątrz sauny. Poprzez system ultradźwięków zwiększają poziom tlenu i wody w powietrzu, przez co są niezwykle polecane do łaźni tureckiej i sauny mokrej. Do stosowania przed sesją w saunie.
Aromaterapia w saunie - czym są emulsje do sauny, jak stosować?
Wiemy już, iż olejki eteryczne mogą być stosowane w połączeniu z wodą na rozgrzanych kamieniach, czy też służąc jako główny składnik nebulizatorów i dyfuzorów. Emulsje do sauny z kolei są wysoko skoncentrowanymi aromatami, wykonanymi na bazie 100% naturalnych olejków eterycznych.
Dzięki wysokiej koncentracji olejku i niezwykle dużej mocy działania, emulsja zapachowa nie może być stosowana sama w sobie bez dodatku w postaci wody. Co więcej, emulsje cechują się bardziej zintensyfikowanym działaniem, przynosząc znacznie szybciej prozdrowotne właściwości olejków eterycznych.
W saunie suchej emulsja powinna być stosowana w proporcjach ok. 20-30 ml na 1 litr wody. Tak przygotowana mieszanka jest następnie powoli polewana na schłodzone wodą kamienie. Oprócz tego emulsja do sauny suchej może być umieszczona wraz z 100 ml wody w metalowej misce, a następnie umieszczona w niedalekim miejscu od drewnianych ławek. Należy pamiętać, iż tak przygotowana emulsja przez wysokie stężenie koncentratu nie powinna znajdywać się blisko rozgrzanych kamieni.
Emulsja zapachowa w saunie mokrej podobnie jak w modelach o suchym powietrzu powinna być zmieszana z 1 litrem wody. Następnie powinna zostać umieszczona w generatorze pary lub pompie dozującej. Oprócz tego może być bezpieczne stosowana w dyfuzorach o dużej zawartości wody, mieszając 10-15 ml emulsji z 500-1000 ml wody zależnie od wielkości urządzenia.
"The Sauna: A Complete Guide to the Construction, Use, and Benefits of the Finnish Bath, 2nd Edition” – Roy, R. L, Chelsea Green Publishing, 2004.
"Sauna therapy for detoxification and healing” – L. Wilson, L.D. Wilson Consultants, Inc., 2004.
"Sauna for Your Health” – J. Baker, 2017.
"Facts and Fables about Sauna” – K. Kauppinen, czasopismo naukowe Annals of The Lyceum of Natural History of New York, 1997.
"Effect of mist-sauna bathing on the cardiovascular function, thermoregulatory function, and metabolism of exercising humans” – Y. Kawahara, S. Iwase, J. Sugenoya, Ch. Miwa, M. Takada, czasopismo naukowe Autonomic Neuroscience, Elsevier Science, 2006.
"Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, 2003.
"Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.
"Relationship between bioactivity and chemical composition of commercial essential oils” – M. Lis-Balchin, S. G. Deans, E. Eaglesham, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley and Sons, 1998.
"Antimicrobial and antioxidant properties of some commercial essential oils” – M. T. Baratta, H. J. D. Dorman, S. G. Deans, A. C. Figueiredo, J. G. Barroso, G. Roberto, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley and Sons, 1998.
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Comments (0)