A może jednak kominek aromaterapeutyczny lub świeca?
Świece i kominki aromaterapeutyczne mają swoje miejsce w wystroju domu...i na tym powinno się skończyć. Choć kojarzą się z aromaterapią, nie do końca wpisują się w jej założenia.
Świece zawierają wiele szkodliwych substancji, a kominki ceramiczne nagrzewają się do wysokich temperatur, co osłabia działanie wielu olejków eterycznych - szczególnie cytrusowych. Świece i kominki nie mogą być pozostawione bez nadzoru, ponieważ stanowią zagrożenie pożarowe, potrzeba też dużo czasu, by zapach dotarł do wszystkich obszarów domu.
Dobry dyfuzor zastąpi nieefektywne metody - dzięki zastosowanej technologii umożliwi wykorzystanie potencjału leczniczego olejków eterycznych i zagwarantuje trwały, naturalny zapach.
Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów dyfuzorów do aromaterapii?
Dyfuzory bardzo się różnią i nie chodzi tu o aspekt wizualny, a metodę emisji olejków eterycznych - jedną z najważniejszych cech, decydujących o efektywności urządzenia. Wśród wielu opcji dominują 4 główne rodzaje. Który z nich jest najlepszy?
Dyfuzor ultradźwiękowy
Dyfuzor ultradźwiękowy to nowoczesne urządzenie - rozproszenie olejku jest możliwe dzięki niewielkiej membranie umieszczonej pod zbiornikiem. Wibracje pozwalają na połączenie olejku eterycznego z wodą i późniejszą atomizację. Urządzenie dodatkowo nawilża powietrze, co może być dużą zaletą, szczególnie w sezonie grzewczym.
Dyfuzor ultradźwiękowy cechuje się cichą pracą, nie powinien też przysporzyć problemów w czasie czyszczenia. To odpowiednie urządzenie dla wszystkich, którzy cenią różnorodność - umożliwia szybką zmianę olejków, co pozwala uniknąć adaptacji sensorycznej, czyli przyzwyczajenia do zapachu.
Dyfuzor nebulizujący
Dyfuzor nebulizujący wykorzystuje technologię zimnej dyfuzji. Dzięki zastosowaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem olejek rozbijany jest na mikro-cząsteczki, które uwalnianie są za pomocą dyszy rozpylającej. Proces jest bardzo efektywny, a rozproszenie olejku następuje niezwykle szybko, urządzenie z pewnością sprawdzi się w większych przestrzeniach.
Dyfuzor nebulizujący działa bez użycia wysokiej temperatury i wody, dzięki czemu nie zmienia składu olejków eterycznych, zachowując wszystkie właściwości terapeutyczne ekstraktów. Z tego samego powodu urządzenie jest łatwe w utrzymaniu czystości.
Dyfuzor cieplny
Dyfuzor cieplny przypomina nieco kominek aromaterapeutyczny, ponieważ konstrukcja bazuje na elementach grzewczych. Urządzenie działa na dwa sposoby - podgrzewa czysty olejek eteryczny lub ekstrakt połączony z wodą. Niestety, żaden z nich nie zapewnia skuteczności. Dlaczego? Wysoka temperatura wpływa negatywnie na właściwości chemiczne olejków eterycznych, osłabiając ich działanie (dotyczy to szczególnie ekstraktów cytrusowych).
Dyfuzor cieplny jest bardzo cichy i stanowi często najtańszy wybór. Wśród modeli warto szukać tych, które działają w niskiej temperaturze (do 40oC).
Comments (0)