Dyfuzor zapachowy do olejków eterycznych jako przyszłość aromaterapii. Jak wybrać najlepszy model?

Zapach wpływa na nastrój, jest wizytówką każdego domu, ale najważniejsze - może mieć też terapeutyczny wymiar. To podstawa aromaterapii, holistycznej nauki odnoszącej się do poprawy jakości życia. Dyfuzor zapachowy to odpowiedź na potrzeby wielu miłośników naturalnych metod leczenia - rozpylanie olejków eterycznych choć niewidoczne i bardzo subtelne, ma ogromne znaczenie. Jak wybrać najlepszy dyfuzor do aromaterapii?

Dyfuzor zapachowy - co to jest?

Dyfuzor zapachowy to nowoczesne urządzenie, które rozkłada olejki eteryczne na małe cząsteczki, rozpraszając je w powietrzu, celem uzyskania efektów zapachowych, terapeutycznych i/lub leczniczych. Równomierne rozprowadzenie i odpowiednie stężenie zapachu jest kluczowe dla całego procesu - pozwala swobodnie oddychać i nie przytłacza pomieszczenia. 

Dyfuzor pomaga efektywnie wykorzystać potencjał olejków eterycznych w bardzo wygodny i przystępny sposób. 

Jak działa dyfuzor do aromaterapii? 

Dyfuzor zapachowy rozprasza molekuły olejków eterycznych, zmieniając płynne ekstrakty w delikatną mgiełkę - bardzo skuteczną i jednocześnie łatwą do wchłonięcia. W krótkim czasie zapach zostaje rozprowadzony i utrzymuje się na długo po wyłączeniu dyfuzora - mowa nawet o kilku godzinach.

Dyfuzja przy użyciu naturalnych olejków eterycznych łagodzi wiele różnych objawów - od niepokoju po przewlekły ból, pomaga regulować stan emocjonalny i nastrój. Spektrum działania zależne jest przede wszystkim od właściwości wybranego olejku - a tych jest przecież mnóstwo.

Dyfuzor do aromaterapii neutralizuje nieprzyjemne zapachy, likwiduje niebezpieczne patogeny unoszące się w powietrzu i odświeża wnętrza, sprawiając, że stają się intrygujące i atrakcyjne.

Dlaczego warto zacząć korzystać z dyfuzora do aromaterapii?

Dyfuzor zapachowy zmienia przestrzeń, idealnie wpasowując się w codzienne życie - przy minimalnym wysiłku można osiągnąć niezwykłe efekty. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie zabiegu aromaterapeutycznego w najdelikatniejszy sposób - dyfuzja cechuje się małym stężeniem składników aktywnych olejków. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mogą czerpać korzyści z aromaterapii w inny sposób (przez skłonność do alergii czy wrażliwość skóry).

Dyfuzor olejków eterycznych to inwestycja - większość dobrych modeli wykonanych jest z bezpiecznych i trwałych materiałów. Przy prawidłowym użytkowaniu oraz stosowaniu zasad czyszczenia i konserwacji urządzenie może być używane nawet kilka lat. Dodatkowo, to bardzo ekonomiczna opcja, ponieważ jedna butelka olejku eterycznego powinna wystarczyć na ok. 3 - 4 miesiące. 

A może jednak kominek aromaterapeutyczny lub świeca?

Świece i kominki aromaterapeutyczne mają swoje miejsce w wystroju domu...i na tym powinno się skończyć. Choć kojarzą się z aromaterapią, nie do końca wpisują się w jej założenia. 

Świece zawierają wiele szkodliwych substancji, a kominki ceramiczne nagrzewają się do wysokich temperatur, co osłabia działanie wielu olejków eterycznych - szczególnie cytrusowych. Świece i kominki nie mogą być pozostawione bez nadzoru, ponieważ stanowią zagrożenie pożarowe, potrzeba też dużo czasu, by zapach dotarł do wszystkich obszarów domu.

Dobry dyfuzor zastąpi nieefektywne metody - dzięki zastosowanej technologii umożliwi wykorzystanie potencjału leczniczego olejków eterycznych i zagwarantuje trwały, naturalny zapach. 

Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów dyfuzorów do aromaterapii?

Dyfuzory bardzo się różnią i nie chodzi tu o aspekt wizualny, a metodę emisji olejków eterycznych - jedną z najważniejszych cech, decydujących o efektywności urządzenia. Wśród wielu opcji dominują 4 główne rodzaje. Który z nich jest najlepszy?

Dyfuzor ultradźwiękowy

Dyfuzor ultradźwiękowy to nowoczesne urządzenie - rozproszenie olejku jest możliwe dzięki niewielkiej membranie umieszczonej pod zbiornikiem. Wibracje pozwalają na połączenie olejku eterycznego z wodą i późniejszą atomizację. Urządzenie dodatkowo nawilża powietrze, co może być dużą zaletą, szczególnie w sezonie grzewczym. 

Dyfuzor ultradźwiękowy cechuje się cichą pracą, nie powinien też przysporzyć problemów w czasie czyszczenia. To odpowiednie urządzenie dla wszystkich, którzy cenią różnorodność - umożliwia szybką zmianę olejków, co pozwala uniknąć adaptacji sensorycznej, czyli przyzwyczajenia do zapachu. 

Dyfuzor nebulizujący

Dyfuzor nebulizujący wykorzystuje technologię zimnej dyfuzji. Dzięki zastosowaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem olejek rozbijany jest na mikro-cząsteczki, które uwalnianie są za pomocą dyszy rozpylającej. Proces jest bardzo efektywny, a rozproszenie olejku następuje niezwykle szybko, urządzenie z pewnością sprawdzi się w większych przestrzeniach. 

Dyfuzor nebulizujący działa bez użycia wysokiej temperatury i wody, dzięki czemu nie zmienia składu olejków eterycznych, zachowując wszystkie właściwości terapeutyczne ekstraktów. Z tego samego powodu urządzenie jest łatwe w utrzymaniu czystości. 

Dyfuzor cieplny

Dyfuzor cieplny przypomina nieco kominek aromaterapeutyczny, ponieważ konstrukcja bazuje na elementach grzewczych. Urządzenie działa na dwa sposoby - podgrzewa czysty olejek eteryczny lub ekstrakt połączony z wodą. Niestety, żaden z nich nie zapewnia skuteczności. Dlaczego? Wysoka temperatura wpływa negatywnie na właściwości chemiczne olejków eterycznych, osłabiając ich działanie (dotyczy to szczególnie ekstraktów cytrusowych). 

Dyfuzor cieplny jest bardzo cichy i stanowi często najtańszy wybór. Wśród modeli warto szukać tych, które działają w niskiej temperaturze (do 40oC). 

Kod rabatowy do Bilovit

Dyfuzor do olejków eterycznych - jak używać?

Choć dyfuzor zapachowy to urządzenie, które cechuje się łatwością użytkowania, zawsze warto zapoznać się instrukcją dostarczoną przez producenta. Sposób obsługi zależy przede wszystkim od modelu dyfuzora. Jeśli chodzi o ilość olejku, najlepiej kierować się własnymi upodobaniami. Na początek powinno wystarczyć ok. 3 - 5 kropli na każde 100 ml wody/jednorazowo na filtr/do zbiornika, choć proporcje można później zmodyfikować, by osiągnąć pożądany efekt. 

Aby cieszyć się korzyściami aromaterapii, należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu i przestrzegać czasu działania dyfuzora. Olejki eteryczne to substancje skoncentrowane i sprawdza się zasada "mniej znaczy więcej" - zbyt długa ekspozycja na działanie ekstraktu może wywołać bóle głowy lub nudności. 

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia - każdorazowo po zmianie olejku eterycznego lub ok. 5 - 6 użyciach tego samego ekstraktu. Raz na kilka miesięcy można przeprowadzić głębokie czyszczenie używając wody i kilku kropel octu. 

Jaki dyfuzor zapachowy będzie najlepszy dla Twoich potrzeb?

Dyfuzor zapachowy to wybór na lata, powinien być więc dokładnie przemyślany. Warto wziąć pod uwagę przeznaczenie urządzenia i wszystkie potrzeby użytkowników. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • metoda dyfuzji - wpływa na efektywność i wartość terapeutyczną
  • wielkość urządzenia/pojemność zbiornika - parametr często reguluje zasięg i ilość uwalnianego zapachu 
  • dodatkowe funkcje - ułatwią użytkowanie (np.podświetlenie, funkcje dźwiękowe, tryb czasowy)
  • wygląd - to ważny aspekt, dyfuzory występują zazwyczaj w wielu wariantach, umożliwiając dostosowanie do indywidualnych preferencji użytkownika

Każdy dyfuzor będzie dobry, jeśli tylko zostanie dostosowany do wymagań i oczekiwań. Przyniesie wiele korzysci i sprawi, że zapach będzie najpiękniejszą ozdobą domu. Skuteczność, efektywność i bezpieczeństwo w tak komfortowym wydaniu zachwycą - nie tylko miłośników aromaterapii, ale wszystkich, dla których tematyka natury i zdrowia jest ważna.

Bibliografia
"Terapie alternatywne. Aromaterapia - surowce i zabiegi" - A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie,Wydział Fizjoterapii, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie 
 
"Stability of Essential Oils: A Review" - C. Turek, F. C. Stintzing, Dept. of Research and Development, WALA Heilmittel GmbH, Germany 
 
"Aromatherapy: A systematic review" - B. Cooke, E. Ernst, Department of Complementary Medicine, School of Postgraduate Medicine and Health Sciences, University of Exeter 
 
"Aromatherapy - mythical, magical or medicinal?" - D. Thomas, School of Nursing, University of Louisville, Kentucky, USA 
 
"The Science and Art of Aromatherapy: A Brief Review" - N. Halligudi, M. Al Ojaili, Department of Pharmacy, Oman Medical College, Oman 
 
"Rola aromaterapii w medycynie" - Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Studenci VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń