Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji

Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Kadzidła naturalne – czym są?

Samo słowo kadzidło jest nierozłącznie związane z tradycją chrześcijańską, w której to stosowane są do dzisiejszych czasów kadzidła żywiczne z drzew Boswellia. Jest to oleożywica z drzewa porastającego półpustynne regiony Rogu Afryki i Półwyspu Arabskiego. Żywica pozyskiwana z kadzidłowca była stosowana już od przynajmniej kilku tysiącleci przez starożytnych Egipcjan, którzy pokochali ją, podobnie jak mirrę, jako jedną z najlepszych żywic stosowanych w rytuałach religijnych.

Obecnie zaś kadzidła naturalne są zbiorczym terminem, odnoszącym się do niemalże każdej substancji roślinnej, spalonej lub podgrzanej, wydzielającej przyjemny zapach. Każdy rodzaj kadzidła wpływa na ludzi na różne sposoby, w zależności od konkretnego aromatu, a także substancji aktywnych znajdujących się w danej żywicy, czy ziole.

Historia kadzenia – jak to się zaczęło?

Oryginalnie kadzidła żywiczne pochodzą z drzew porastających Afrykę, Bliski Wschód, a także Indie. Drzewo mirry znane było już w podaniach antycznych Greków, którzy opowiadali o tragicznej historii Mirry, kobiety, która została przeklęta przez zakochanie się w swoim własnym ojcu. Młoda, samotna i ciężarna kobieta, uciekła ze swojej ojczyzny, błagając bogów Olimpu o przebaczenie.

Ostatecznie przemieniła się w pierwsze drzewo mirry, ociekające łzami o świętej woni, które zadowalały bóstwa. Z tego względu wierzący zaczęli stosować święte aromaty łez w rytuałach religijnych całej starożytnej Grecji. Jest to jednak mitologiczne przedstawienie korzeni stosowania kadzidła.

Obecnie wiemy, iż kadzidła z ziół, czy też ich żywiczne odpowiedniki były stosowane od tysiącleci przez ludy zamieszkujące żyzny półksiężyc, Afrykę i południowe części Europy. Jako pierwsi to właśnie Egipcjanie, a także starożytni Sumerowie stosowali perfumy z kadzideł, a także używali ich do ważnych obrzędów religijnych. Co więcej, rośliny znajdujące swoje zastosowanie jako kadzidła były obiektem pożądania i handlu w całym antycznym świecie, chociażby ze względu na swoje unikatowe doznania zapachowe, a także zdrowotne i zmysłowe właściwości.

Metody kadzenia – jakie są najpopularniejsze?

Istnieje wiele metod kadzenia za pomocą kadzideł naturalnych. Każda z nich cechuje się własnym, unikatowym stylem, a co za tym idzie oferowanymi przez nią doznaniami. Kadzidła występują w różnych formach, niektórzy preferują kadzidła w postaci żywicy, inni zaś wolą skorzystać z klasycznych lub stożkowych kadzidełek. Co należy o nich wiedzieć?

  • Kadzenie za pomocą żywicy – aby to zrobić, należy wyposażyć się w kadzielnicę lub podstawkę z porcelany. Ważne jest, aby była odporna na ciepło, gdyż temperatura żywicy szybko wzrasta. Aby kadzić za pomocą żywicy, potrzebujemy węgla drzewnego, szczypiec i samego kadzidła. Wpierw rozpalamy węgielek, kładziemy go na podstawce i za pomocą szczypiec delikatnie układamy żywicę. Zaletą tej metody jest intensywny zapach, z kolei wadą obecność węgielku, który wytwarza dużo gęstego dymu;
  • Kadzenie za pomocą stożkowatego kadzidełka – małe i dyskretne stożki są łatwe do spalania i postawienia na podstawce. Należy umieszczać je na ognioodpornej powierzchni, z dala od łatwopalnych elementów. Metoda kadzenia za pomocą stożkowatych kadzidełek tworzy estetyczne fontanny delikatnego dymu, rozprowadzającego przyjemny zapach po pomieszczeniu;
  • Kadzenie za pomocą kadzidła klasycznego – ten rodzaj kadzidełek jest niezwykle łatwy w obsłudze, co więcej charakteryzuje się subtelnością i dyskrecją. Jest to najbardziej klasyczna metoda kadzenia i najłatwiejsza do znalezienia. Zapach jest przyjemny, a samo kadzidełko łatwo się pali, nie uwalniając dużych ilości dymu.

Najpopularniejsze naturalne kadzidła – o jakich mowa?

Kadzidła naturalne używane są od wieków. Otulają ciało i duszę, a co za tym idzie, dostępne są w bogatej ilości odmian, różniących się aromatem i unikatowymi właściwościami. Uważa się, że stosowanie kadzideł niesie ze sobą wiele zalet, a zwłaszcza kadzideł naturalnych. Oto niektóre z kluczowych korzyści, które niesie ze sobą stosowanie kadzidełek:

  • Poprawiają jakość powietrza
  • Odprężają stargane nerwy
  • Relaksują po ciężkim dniu
  • Wzmacniają układ nerwowy i pobudzają na poziomie zmysłowym

Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów naturalnych kadzidełek, o których warto wiedzieć, jeśli planujemy zakup kadzidła. Przyjrzyjmy się każdemu z nich z bliska.

Kadzidło z Szałwii białej

Uważane przez tysiące osób na całym świecie za jedną z podstawowych roślin leczniczych i stosowanych w celach rytualnych, szałwia biała cechuje się niesamowitą mocą oczyszczającą, w sensie dosłownym (dezodoryzacja pomieszczenia), jak i metafizycznym.

Szałwia biała po raz pierwszy jako kadzidło została zastosowana przez rdzennych północnoamerykańskich Indian, którzy stosowali ją w typowych dla swoich plemion rytuałach i ceremoniach oczyszczenia. Cechuje się przyjemnym aromatem, dającym poczucie spokoju i dobrej energii, zdaje się również, iż jest w stanie posłużyć jako naturalny środek uspokajający i kontrolujący niepokój.

Kadzidło ze Smoczej krwi

Kadzidło ze Smoczej krwi pomimo swojej enigmatycznej nazwy, nie jest związane z legendarnymi smokami. Jest to ekstrakt z czerwonej, przypominającej krew żywicy drzewa Croton lechleri, które porasta lasy równikowe Amazonii lub Dracaena Draco.

Żywica jako kadzidło stosowana jest od czasów starożytnych jako pomocny środek na bóle głowy i anemię. Właściwości przeciwzapalne, a także aromatyczny i doniosły zapach powodują, iż Smocza krew jest jednym z ciekawszych kadzideł naturalnych, wprawiając użytkowników w magiczną i tajemniczą atmosferę.

Tradycyjne kadzidełko z Palo Santo

Popularność kadzidła z drzewa Palo Santo jest ściśle powiązana z jego właściwościami leczniczymi. Olejek Palo santo był stosowany przez starożytne kultury obydwu Ameryk, takich jak Inkowie, czy Aztekowie.

Dym uwalniany przez kadzidło z Palo santo jest pomocny w walce z nerwobólami, przeziębieniami, czy chronicznym stresem. Aromat drzewa jest również doskonałym środkiem odstraszającym owady, a także przynoszącym do domu pozytywną energię, spokój i harmonię.

Kadzidło Cedrowe

Kadzidła żywiczne uzyskiwane z cedru kalifornijskiego znane są ze swoich bogatych właściwości zdrowotnych. Drzewny, aromatyczny i odświeżający zapach cedru oprócz pobudzenia, niezwykle pożądanego w medytacji i różnorodnych rytuałach duchowych cechuje się także zastosowaniem leczniczym.

Palona żywica cedru w postaci kadzidła wspomaga profilaktykę chorób układu oddechowego, infekcji dróg moczowych, a także problemów skórnych, takich jak trądzik, czy opryszczka.

Kadzidełko z Yerba Santa

Kadzidła ziołowe, pomimo mniejszej popularności od kadzideł żywicznych ekstrahowanych z drzew, są wciąż niezwykle pożytecznymi i przydatnymi środkami oczyszczającymi, czy też ochronnymi. Yerba santa, „święta roślina” w języku hiszpańskim, pochodzi z Kalifornii i obszarów północnego Meksyku. Cechuje się słodkim, a zarazem gorzkim aromatem, tworzącym jedyną w swoim rodzaju atmosferę, pożądaną w różnorodnych rytuałach medytacyjnych.

Yerba santa tradycyjne stosowana jest jako kadzidło do neutralizowania negatywnej energii podczas rdzennych ceremonii oczyszczenia. Uważana jest za świętą roślinę przez kultury rdzennych Amerykanów.

Kadzidło Lawendowe

Kadzidło z ziół lawendy stosowane jest od wieków nie tylko w tradycyjnych ceremoniach i obrzędach religijnych, lecz także jako skuteczny środek o właściwościach leczniczych i terapeutycznych. Obecnie kadzidło lawendowe pozostaje jednym z najciekawszych kadzideł do aromaterapii.

Zaletami lawendy z pewnością jest zauważalna poprawa nastroju, obniżanie lęku i chronicznego stresu, promowanie zdrowego snu, a także łagodzenie bólu i towarzyszących nam alergii. Oprócz tego jest również przydatna w praktykach duchowych i medytacyjnych, które mogą oczyścić sferę życiową, a także podnieść na duchu.

Kadzidła do medytacji – co warto o nich wiedzieć?

Jako ludzie jesteśmy istotami silnie reagującymi na zapachy, które wpływają bezpośrednio na nasz nastrój i dobrostan. Prostym sposobem na wprowadzenie się w odpowiedni nastrój medytacyjny jest zastosowanie ciekawych kadzideł i kadzidełek.

Dobre naturalne kadzidła na bazie Palo santo, szałwii białej czy Smoczej krwi mogą niezwykle poruszyć w trakcie sesji medytacyjnej, wprowadzając nas w stan głębokiej kontemplacji.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty i doznania płynące z zastosowania kadzideł w medytacji, skutecznym sposobem jest dobranie ziół lub żywicy dopasowanej do naszych indywidualnych oczekiwań. Tak też kadzidło z lawendy zapewni nam lepszy sen, gdy cedr lub szałwia odpędzą negatywne energie, pobudzając w nas pozytywną energię.

Bibliografia

„Incense: Its Ritual Significance, Use and Preparation” – L. Vinci, Red Wheel Weiser, 1980.

„The Complete Book of Incense, Oils and Brews (Llewellyn's Practical Magick)” – S. Cunningham, Llewellyn Publications, 2002.

„Incense: Crafting and Use of Magickal Scents” – C. Neal, Llewellyn Publications, 2003.

„Incense: Rituals, Mystery, Lore” – G. Hyams, Raincoast Books, 2004.

„The Complete Incense Book” – S. Fischer Rizzi, Sterling, 1998.

„Extrahierbare Bestandteile Kernholzes der Kalifornischen Flußzeder (Incense-Cedar, Libocedrus decurrens Torrey) IV. Vorkommen und Chromatographie von Thujaplicinen” – E. Zavarin, A. B. Anderson, czasopismo naukowe European Journal of Inorganic Chemistry, John Wiley & Sons, 1956.

„Dragon’s Blood: antioxidant properties for nutraceuticals and pharmaceuticals” – I. S. A. Peres et al., czasopismo naukowe Rendiconti Lincei. Scienze Fisiche e Naturali, Springer, 2023.

„Medicinal smoke reduces airborne bacteria” – C. S. Nautiyal, P. S. Chauhan, Y. L. Nene, czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2007.

„Long-term incense use and the risk of end-stage renal disease among Chinese in Singapore: the Singapore Chinese health study” – T-T. Geng, T. Hasan Jafar, J-M. Yuan, W-P. Koh, czasopismo naukowe BMC nephrology, BioMed Central, 2019.

„Effects of Lavender on Anxiety, Depression, and Physiological Parameters: Systematic Review and Meta-Analysis” – M. Kim, E. S. Nam, Y. Lee, H-J. Kang, czasopismo naukowe Asian Nursing Research, Elsevier, 2021.

„The Value of Herbarium Collections to the Discovery of Novel Treatments for Alzheimer's Disease, a Case Made With the Genus Eriodictyon” – P. Maher et al., czasopismo naukowe Frontiers in pharmacology, Frontiers Media, 2020.

„Phenolic constituents, pharmacological activities, quality control, and metabolism of Dracaena species: A review” – J. Sun et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2019.

„White Sage (Salvia apiana)-a Ritual and Medicinal Plant of the Chaparral: Plant Characteristics in Comparison with Other Salvia Species” – A. Król, A. Kokotkiewicz, M. Luczkiewicz, czasopismo naukowe Planta Medica, George Thieme, 2022.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń