Olejek eteryczny Amyrisowy jest jednym z mniej znanych, choć niezwykle cennych dla zdrowia naturalnych ekstraktów roślinnych. Znany pod nazwą sandałowca zachodnioindyjskiego, Amyris cechuje się właściwościami antyseptycznymi i uspokajającymi. Niedoceniany olejek może pomóc w leczeniu różnych problemów fizycznych i emocjonalnych, wpływając na cały organizm człowieka. Co warto wiedzieć o olejku Amyrisowym, a także, jak go stosować?
Amyris olejek eteryczny – co to takiego?
Olejek Amyrisowy to rodzaj oleistej substancji, która pochodzi z dojrzałego drewna Amyris. Pozyskiwany jest z drewna za pomocą destylacji z zastosowaniem pary wodnej. W wyniku tejże powstaje żółtawy, lepki olejek eteryczny.
Wspomniany olejek zawiera m.in.:
- Kwasy tłuszczowe – np. elemol
- Seskwiterpeny i triterpeny – amiryna, B-Kariofilen, kadinen, kadinol
Dzięki powyższym związkom naturalny olejek Amyrisowy jest z powodzeniem stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym w produkcji kremów przeciwgrzybiczych, relaksujących i nawilżających. Aby destylowany olej był jak najlepszej jakości, drzewo Amyris musi mieć ok. 30 lat. W tym czasie drewno staje się dojrzałe, wydzielając ze swej kory naturalny olej.
Sandałowiec zachodnioindyjski – skąd pochodzi?
Olejek Amyris, czy też olejek z sandałowca zachodnioindyjskiego pozyskiwany jest z drewna drzewa Amyris balsamifera. Pochodzące z Haiti, Karaibów i Indii Zachodnich drzewo jest często nazywane sandałowcem zachodnioindyjskim, ponieważ, podobnie jak sandałowiec, cechuje się drzewnym, bogatym i delikatnym zapachem. Co więcej, tak samo, jak drzewo sandałowe, Amyris może być używany w produkcji mebli i rytuałach fumigacyjnych.
Roślina dorasta do kilkunastu metrów wysokości, wydalając na świat białe kwiaty, z których rozwijają się ciemnoniebieskie jadalne owoce. Obecnie Amyris jest szeroko uprawiany w niektórych regionach Indii Zachodnich i krajach Ameryki Środkowej.
Chociaż Amyris znany również jako sandałowiec zachodnioindyjski, nie jest w żaden sposób spokrewniony z prawdziwym drzewem sandałowym. Pod względem chemicznym i użytkowym obydwa gatunki nie cechują się żadnym podobieństwem. Olejek Amyrisowy ma przeciętnie wyższe stężenie ekstrahowanego oleju od olejku sandałowego, dzięki czemu jest częściej stosowany w rytuałach fumigacyjnych i aromaterapii za pomocą kadzideł, gdyż zapala się o wiele łatwiej, a płomień utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas.
Comments (0)