Olejek eteryczny Amyris - naturalny repelent o prozdrowotnych właściwościach

Olejek eteryczny Amyrisowy jest jednym z mniej znanych, choć niezwykle cennych dla zdrowia naturalnych ekstraktów roślinnych. Znany pod nazwą sandałowca zachodnioindyjskiego, Amyris cechuje się właściwościami antyseptycznymi i uspokajającymi. Niedoceniany olejek może pomóc w leczeniu różnych problemów fizycznych i emocjonalnych, wpływając na cały organizm człowieka. Co warto wiedzieć o olejku Amyrisowym, a także, jak go stosować?

Amyris olejek eteryczny – co to takiego?

Olejek Amyrisowy to rodzaj oleistej substancji, która pochodzi z dojrzałego drewna Amyris. Pozyskiwany jest z drewna za pomocą destylacji z zastosowaniem pary wodnej. W wyniku tejże powstaje żółtawy, lepki olejek eteryczny.

Wspomniany olejek zawiera m.in.:

  • Kwasy tłuszczowe – np. elemol
  • Seskwiterpeny i triterpeny – amiryna, B-Kariofilen, kadinen, kadinol

Dzięki powyższym związkom naturalny olejek Amyrisowy jest z powodzeniem stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym w produkcji kremów przeciwgrzybiczych, relaksujących i nawilżających. Aby destylowany olej był jak najlepszej jakości, drzewo Amyris musi mieć ok. 30 lat. W tym czasie drewno staje się dojrzałe, wydzielając ze swej kory naturalny olej.

Sandałowiec zachodnioindyjski – skąd pochodzi?

Olejek Amyris, czy też olejek z sandałowca zachodnioindyjskiego pozyskiwany jest z drewna drzewa Amyris balsamifera. Pochodzące z Haiti, Karaibów i Indii Zachodnich drzewo jest często nazywane sandałowcem zachodnioindyjskim, ponieważ, podobnie jak sandałowiec, cechuje się drzewnym, bogatym i delikatnym zapachem. Co więcej, tak samo, jak drzewo sandałowe, Amyris może być używany w produkcji mebli i rytuałach fumigacyjnych.

Roślina dorasta do kilkunastu metrów wysokości, wydalając na świat białe kwiaty, z których rozwijają się ciemnoniebieskie jadalne owoce. Obecnie Amyris jest szeroko uprawiany w niektórych regionach Indii Zachodnich i krajach Ameryki Środkowej.

Chociaż Amyris znany również jako sandałowiec zachodnioindyjski, nie jest w żaden sposób spokrewniony z prawdziwym drzewem sandałowym. Pod względem chemicznym i użytkowym obydwa gatunki nie cechują się żadnym podobieństwem. Olejek Amyrisowy ma przeciętnie wyższe stężenie ekstrahowanego oleju od olejku sandałowego, dzięki czemu jest częściej stosowany w rytuałach fumigacyjnych i aromaterapii za pomocą kadzideł, gdyż zapala się o wiele łatwiej, a płomień utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas.

Naturalny olejek Amyris – jaki ma zapach?

Drzewny zapach olejku eterycznego Amyris charakteryzuje się wyczuwalnymi nutami wanilii, przypominającymi te, które są wydzielane przez olejek styraksowy czy białe drzewo sandałowe. Trwały zapach działa relaksująco i pozytywnie na układ nerwowy, zapewniając natychmiastową poprawę samopoczucia i wprowadzając w klimat relaksu, pomocny w domowej medytacji.

Unikatowy zapach olejku znajduje swoje zastosowanie w aromaterapii oraz produkcji mydeł, perfum i środków higieny osobistej. Jest również stosowany w medycynie tradycyjnej jako remedium w leczeniu różnorodnych schorzeń powiązanych z otępieniem zmysłów. Aromat idealnie komponuje się z nutami róży, lawendy, mirry, drzewa cedrowego, czy sosny i geranium.

Olejek eteryczny Amyris – jakie ma właściwości?

Naturalny olejek Amyris znany jest z wielu korzyści zdrowotnych. Z tego względu stanowi jeden z podstawowych środków stosowanych w tradycyjnych Haitańskich masażach. Tworzy klimat sprzyjający medytacji, uspokajając nadmierną drażliwość i towarzyszący nam stres. Jest również silnym środkiem przeciwzapalnym.

Dzięki swoim właściwościom poprawiającym krążenie działa udrażniająco na układ limfatyczny i żylny, stąd jego zastosowanie w leczeniu tzw. zespołu ciężkich nóg, a także hemoroidów i żylaków. Olejek również dzięki bogactwu właściwości kardiotonicznych jest znany ze swojego korzystnego wpływu na czynność serca, znajdując zastosowanie w leczeniu nadmiernego zmęczenia i osłabienia organizmu.

Warto zauważyć, że poza aromaterapią (dyfuzyjną, kadzidłową), olejek Amyrisowy ma szerokie zastosowanie także w masażu, czy zabezpieczeniu skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Jest ciekawym środkiem, mającym udowodnione naukowo działanie przeciwstarzeniowe dla pozbawionej blasku skóry.

Olejek Amyrisowy – zastosowanie na co dzień

Olejek zalecany jest do stosowania wyłącznie drogą zewnętrzną, gdyż obecna wiedza dotycząca jego zalet w praktyce wewnętrznej nie została potwierdzona wystarczającą ilością badań klinicznych. Zewnętrznie jest stosowany jako olejek do masażu lub aromaterapii. Może być łączony z innymi, działającymi synergistycznie olejkami, a także samodzielnie.

Naturalny olejek Amyrisowy ma niezliczone zalety, wśród nich wyróżniają się m.in.:

  • Nawilżenie skóry – właściwości zmiękczające olejku nawilżają i naprawiają suchą lub uszkodzoną słońcem skórę;
  • Oczyszcza i zmiękcza skórę – właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne czynią go wysoce skutecznym dodatkiem w leczeniu infekcji skóry. Wygładza zmarszczki, linie mimiczne i plamy starcze, nadając skórze jędrność i witalność;
  • Łagodzi kaszel – właściwości rozszerzające oskrzela sprawiają, że jest praktycznym sojusznikiem w leczeniu kaszlu, grypy i zapalenia oskrzeli. Pozwala rozluźnić drogi oddechowe i zapobiec uczuciu duszenia;
  • Obniża ciśnienie krwi – działanie uspokajające jest przydatne w obniżeniu ciśnienia krwi i neutralizacji nadmiernego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego;
  • Relaksuje ciało i umysł – jako olejek do masażu zapewnia skuteczne uczucie relaksu w obliczu napięć mięśniowych i psychicznych wywołanych stresem. Za pomocą aromaterapii, można rozprowadzić drzewny aromat po pomieszczeniu, perfumując i dezodoryzując otoczenie;
  • Zwalcza bezsenność i lekkie objawy depresji – olejek Amyrisowy zawiera składniki podobne do tych spotykanych w kozłku lekarskim. Składniki te działają uspokajająco i antydepresyjne, dając poczucie spokoju i zapewniając dobry sen;
  • Wspomaga leczenie infekcji pochwy – badania kliniczne wykazały, iż naturalny olejek Amyrisowy w połączeniu z kremami skutecznie eliminuje grzyby i bakterie oporne na konwencjonalne antybiotyki. Jego właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego i niektórych infekcji pochwy.

Olejek Amyris na kleszcze i owady – czy jest skutecznym repelentem?

Pozyskiwany z drewna drzewa Amyrisowego olejek jest nie tylko przydatny dla zdrowia. Może być również używany do odstraszania niechcianych gości na naszej skórze. Rzeczywiście, olejek eteryczny Amyris jest powszechnie stosowany jako środek odstraszający owady, skutecznie zniechęcając groźne każdą porą roku kleszcze od ataku.

Dla kleszczy, komarów i much (w tym także bąków) zapach oleju wydaje się bardzo nieatrakcyjny, co sprawia, że Amyris jest skutecznym, choć mało znanym repelentem. Co więcej, olejek nałożony na skórę i ubrania zmienia wydzielany przez ludzki organizm zapach, sprawiając, iż kleszcze nie mogą poprawnie zidentyfikować swojej potencjalnej ofiary. Aby olejek był możliwie najskuteczniejszy, należy go przechowywać w suchym miejscu, z dala od światła i ciepła.

Kod rabatowy Bilovit
Bibliografia

„The Chemistry of Essential Oils and Artificial Perfumes” – E. Parry, Scott, Greenwood and Son, 1921.

„Lipids and essential oils as antimicrobial agents” – H. Thormar, Wiley, 2011.

„Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.

„Sesquiterpenes from essential oil of Amyris balsamifera” – M. Rohmer, A. C. Schwartz, R. Anton, czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 1977.

„Essential oil of Amyris balsamifera” – T. A. Van Beek et al., czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 1989.

„Elemol and amyris oil repel the ticksIxodes scapularisandAmblyomma americanum(Acari: Ixodidae) in laboratory bioassays” – J. F. Carroll, G. Paluch, J. Coats, M. Kramer, czasopismo naukowe Experimental and Applied Acarology, Springer, 2010.

„Aromatic Plants from Western Cuba. VI. Composition of the Leaf Oils of Murraya exotica L., Amyris balsamifera L., Severinia buxifolia (Poir.) Ten. and Triphasia trifolia (Burm. f.) P. Wilson” – J. A. Pino, R. Marbot, V. Fuentes, czasopismo naukowe Journal of Essential Oil Research, Allured Publishing Corp, 2006.

„Identification of Essential Oils with Strong Activity against Stationary Phase Borrelia burgdorferi” – J. Feng et al., czasopismo naukowe Antibiotics, MDPI, 2018. 

 

Powiązane wpisy

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie

Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit
Instagram Bilovit

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń