Biała szałwia uznawana jest za bogatą w działaniu roślinę leczniczą. Stosowana jest głównie w rytuałach z użyciem kadzideł. Ma pozytywny wpływ na ciało i umysł, a jej duchowe działanie oczyszcza złe wpływy z powietrza. Szałwia biała to jedno z najpopularniejszych kadzideł na świecie, wysoko cenionym za właściwości prozdrowotne i ochronne. Co warto o niej wiedzieć, a także jakie niesie ze sobą zastosowania dla dobrostanu ducha i ciała?
Szałwia biała – roślina o bogatej historii
Szałwia biała (łac. Salvia apiana), podobnie jak szałwia lekarska, uważana jest za roślinę leczniczą. Pochodzi z regionu północno-zachodniego Meksyku i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Wiecznie zielona, wieloletnia, głównie zielna roślina półkrzewna, osiągająca wysokość nawet 1,3 m.
Roślina jest tradycyjnie używana w kulturach rdzennych amerykanów, jako jeden z najważniejszych składników tamtejszych rytuałów religijnych. Zwykle suszone liście wiązane są razem w kształt przypominający cygaro, a następnie stosowane w formie kadzidła. Stosowana od setek lat, wraz z pojawieniem się Europejczyków na kontynencie amerykańskim została przetransportowana do Europy.
Od tamtego momentu biała szałwia uważana jest za jedną z najciekawszych i charakterystycznych roślin w rytuałach kadzenia. Wraz z biegiem lat, środowisko naukowe zainteresowało się potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi z zastosowaniem szałwii białej, która rzeczywiście, odznacza się wieloma pożytecznymi cechami w zadbaniu o zdrowie organizmu człowieka.
Szałwia biała właściwości lecznicze – czy są pomocne?
Szałwia biała zawdzięcza swoją nazwę unikatowemu wyglądowi. Roślina pokryta jest od góry do dołu niezliczonymi cienkimi, białymi włoskami. Popularność białej szałwii w ostatnich latach zawdzięczana jest jej bogatym właściwościom leczniczym. Co należy o nich wiedzieć?
- Zawiera prozdrowotne garbniki – niskie stężenie garbników w składzie szałwii białej charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym, pomocnym w dezodoryzacji pomieszczeń;
- Stymuluje trawienie i zmniejsza apetyt – gorzkie substancje zawarte w szałwii wpływają na procesy trawienne i poprawny metabolizm organizmu. Ponadto wspierają układ odpornościowy, który odpowiada za detoksykacje organizmu z bakterii, wirusów i innych szkodliwych związków;
- Zawiera olejek eteryczny – olej pozyskiwany z szałwii pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych, działając antyoksydacyjnie na organizm człowieka przy fumigacji i stosowaniu zewnętrznym;
- Zabija bakterie – przeprowadzone w 2007 roku badania udowodniły, iż spalanie szałwii przez okres 1 godziny zmniejsza liczbę znajdujących się w powietrzu bakterii o ponad 94%;
- Wspiera odnowę ducha i ciała – mówi się, że w rytuałach szamańskich biała szałwia ma pozytywny wpływ na relaksację. Sprzyja medytacji, umożliwia połączenie z głębokim aspektem duchowym i poprawia intuicję poprzez działanie pobudzające.
Szałwia biała – jak działa na ciało i umysł?
Kultura rdzennych Amerykanów jest nierozłącznie związana z praktykami stosowania szałwii białej w ceremoniach ochronnych i oczyszczających. Rdzenni Amerykanie wierzą, że dym unoszącego się kadzidła szałwiowego oczyszcza i odnawia ciało i umysł.
Obecnie kadzidło szałwiowe używane jest w praktykach duchowych i medytacyjnych, aby pomóc oczyścić energię przestrzeni i osoby, która z niej korzysta. Biała szałwia wpływa na człowieka m.in. poprzez:
- Oczyszczenie środowiska – podczas palenia szałwii do powietrza uwalniane są jony ujemne, pomagające zneutralizować jony dodatnie. Tak więc szałwia pomaga neutralizować zalegające w powietrzu alergeny z sierści zwierząt domowych, kurzu i pleśni. Właściwość ta poprawia jakość powietrza, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy czy niektórych alergii;
- Jest pomocnym narzędziem uzdrawiającym – biała szałwia zawiera małe stężenie psychoaktywnego tujonu, który pomaga poprawić nastrój. Działanie tujonu jest niezwykle przydatne w leczeniu objawów chronicznego lęku, lekkich stanów depresyjnych i ogólnej poprawie poziomu życia na tle duchowym;
- Zmniejsza stres i wspomaga dobry sen – szałwia jest bogata w cząsteczki chemiczne, które aktywują ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejsza produkcję takich hormonów jak kortyzol i adrenalina, odpowiedzialnych za nadmierne pobudzenie psychoruchowe i stres. Działa uspokajająco, umożliwiając poprawę jakości snu i zmniejszenia uczucia bezsenności.
Biała szałwia na duchy – czy pomaga?
Magiczne działanie szałwii białej przypisywane jest jej naukowo definiowanym właściwościom leczniczym. Oprócz tego jest skutecznym środkiem promującym równowagę energetyczną. Palenie białej szałwii w pomieszczeniu, w którym odczuwalna jest negatywna energia, umożliwia oczyszczenie środowiska z wyczerpujących uczuć i emocji, a także negatywnych energii o podłożu duchowym.
Funkcje ochronne szałwii są znane od dawna przez amerykańskich szamanów, którzy w trakcie kadzenia pomieszczeń, okrążając je w trakcie półgodzinnego rytuału, zdają się działać ochronnie na przebywających w danej przestrzeni ludzi i przedmioty, dotknięte złym znamieniem. Często rytuały poprzedzane są również odpowiednimi inkantacjami, czy medytacją, umożliwiającą dostrojenie się do danej aury pomieszczenia. Dzięki temu skuteczność oczyszczania za pomocą białej szałwii jest wyraźnie zwielokrotniona.
Aby skorzystać z właściwości oczyszczających szałwii, zalecane jest ostrożne przemieszczanie się po pomieszczeniu, zaczynając od drzwi, następnie przechodząc do prawej strony pokoju, a następnie do lewej. Na koniec należy wyjść przez drzwi, skręcając w lewo.
Zapach białej szałwii – czym się charakteryzuje?
Pozytywne działanie energetyzujące szałwii charakteryzowane jest przez unikatowy zapach rośliny. Właściwości aromatyczne szałwii to świeży, ziołowy zapach o wyczuwalnych, cierpkich i żywicznych nutach, przypominających typowo kamforowy, czy cyneolowy aromat.
Subtelny i energetyczny idealnie rozprowadza się po pomieszczeniu, oczyszczając sferę życiową z nieprzyjemnych zapachów i złej energii. Dezodoryzujące właściwości zapachu szałwii białej pozostają w pomieszczeniu przez wiele godzin, dzięki czemu pobudzają do działania i zapewniają doskonałe wrażenia dla zmysłu węchu.
Kadzidło z szałwii białej – dlaczego jest tak popularne?
Smocza krew, czyli szałwia biała w postaci kadzidła, przez rdzennych mieszkańców Ameryk uważana była za wyjątkową roślinę nieśmiertelności. Palona szałwia biała znana jest ze swoich właściwości leczniczych i delikatnego, relaksującego zapachu.
Oprócz korzystnych cech, które zostały wymienione wyżej, używanie kadzideł jest popularne nie tylko ze względów zdrowotnych, lecz także korzyści na poziomie duchowym. Używane w praktyce jogi czy medytacji, umożliwia stworzenie spokojnego i relaksującego środowiska.
Zazwyczaj stosowanym rodzajem w kadzeniu pomieszczeń są wysuszone pęczki szałwii białej. Taka forma ułatwia bezpieczne i poprawne spalenie rośliny. Luźne liście szałwii związane są razem w pęczki za pomocą sznurka, umożliwiając ich zastosowanie w postaci małych pochodni, noszonych w dłoniach.
Warto pamiętać, iż w trakcie prowadzenia sesji oczyszczającej z zastosowaniem szałwii białej, pod ręką powinna znajdywać się miska z wodą. Przydatna w momencie, gdy chcemy zakończyć sesję bez spalenia całego pęczka liści. Sesje z kadzidłem z szałwii białej powinny trwać od 15 minut do 1 godziny, aby właściwości dezodoryzujące i prozdrowotne mogły bezproblemowo roznieść się po pomieszczeniu.
Olejek eteryczny szałwia biała – co warto o nim wiedzieć?
Szałwia biała stosowana jest głównie w postaci kadzideł. Pomimo tego, równie skuteczną formą doznania jej przyjemnych dla ciała i umysłu właściwości jest zastosowanie olejku eterycznego z szałwii. Cechuje się on działaniem:
- Przeciwzapalnym i przeciwbólowym
- Antybakteryjnym i grzybobójczym
- Pobudzającym, łagodzącym zmęczenie
- Detoksykującym organizm
Olejek eteryczny z białej szałwii może być stosowany w ramach domowej aromaterapii, a także w ramach masażu, umieszczając od 5 do 10 kropel olejku wraz z olejem nośnikowym na bolących, czy podatnych na stany zapalne punktach ciała.
„Sage: The Genus Salvia (Medicinal and Aromatic Plants - Industrial Profiles)” – S. E. Kintzios, CRC Press, 2000.
„The Health-Benefits and Phytochemical Profile of Salvia apiana and Salvia farinacea var. Victoria Blue Decoctions” – A. F. Afonso et al., czasopismo naukowe Antioxidants, MDPI, 2019.
„Potential Antiinfective Agents from Eriodictyon angustifolium and Salvia apiana” – S. J. Dentali, J. J. Hoffmann, czasopismo naukowe Pharmaceutical Biology, Informa PLC, 1992.
„Volatile Constituents of the Aerial Parts of Salvia apiana Jepson” – G. R. Takeoka, C. Hobbs, B-S. Park, czasopismo naukowe Journal of Essential Oil Research, Allured Publishing Corp, 2010.
„Actividad antibacteriana y antifúngica de un extracto de Salvia apiana frente a microorganismos de importancia clínica” – I. Córdova-Guerrero et al., czasopismo naukowe Revista Argentina de Microbiología, Elsevier, 2016.
„Phytochemical and biological evaluation of Salvia apiana” – R. Srivedavyasasri, T. Hayes, S. A. Ross, czasopismo naukowe Natural Product Research, Taylor & Francis, 2016.
„Composition of the essential oil of white sage, Salvia apiana” – T. T. Borek, J. M. Hochrien, A. N. Irwin, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley & Sons, 2006.
„Uncommon Terpenoids from Salvia Species: Chemistry, Biosynthesis and Biological Activities” – S. H. Ghoran et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2022.
„Salvia Species as Sources of Natural Products with Antiprotozoal Activity” – N. Llurba-Montesino, T. J. Schmidt, czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2018.
„White Sage (Salvia apiana)-a Ritual and Medicinal Plant of the Chaparral: Plant Characteristics in Comparison with Other Salvia Species” – A. Król, A. Kokotkiewicz, M. Luczkiewicz, czasopismo naukowe Planta Medica, Verlag, 2022.
Naturalne kadzidło - Smocza Krew
Olejek eteryczny szałwia biała - 10 ml
Naturalne kadzidło - Cedrzyniec Kalifornijski
Dyfuzor ultradźwiękowy olejków eterycznych
Powiązane wpisy
Olej z krokosza tłoczony na zimno - właściwości, zalety i praktyczne zastosowania
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) znany także jako szafran łąkowy to roślina, która przez stulecia była ceniona zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne zyskały uznanie na całym świecie. Jednym z najcenniejszych produktów pozyskiwanych z tej rośliny jest olej krokoszowy, który jest wytwarzany przez tłoczenie nasion krokosza na zimno. Proces ten pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i zdrowotne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zimnotłoczonemu olejowi z krokosza barwierskiego. Omówimy jego właściwości, korzyści zdrowotne, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania.
Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie, naturalny sposób na zdrowie i urodę
Olejek eteryczny z oregano to jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów stosowanych zarówno w medycynie naturalnej, jak i w codziennej pielęgnacji. Znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych - olejek z oregano może być używany na wiele sposobów, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest olejek eteryczny z oregano, jakie ma właściwości, jak jest produkowany, a także jak można go zastosować w różnych dziedzinach życia.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno - do czego można go używać i jakie ma właściwości?
W świecie zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków olej rzepakowy tłoczony na zimno zyskuje coraz większe uznanie. Jest to produkt o wyjątkowych właściwościach, który nie tylko wzbogaca nasze potrawy, ale także wspiera zdrowie i pielęgnację ciała. Czym jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, jak powstaje, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego powinien stać się stałym elementem codziennej diety? Dowiedz się jak prawidłowo przechowywać ten olej, aby zachować jego świeżość i pełnię wartości odżywczych, a także jak wykorzystać go w kuchni oraz w pielęgnacji skóry i włosów.
Olejek kajeputowy - jakie ma właściwości i do czego go wykorzystać?
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej oraz poszukiwania naturalnych metod pielęgnacji i leczenia olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle wartościowych olejków jest olejek kajeputowy - o charakterystycznym świeżym i kamforowym zapachu. W artykule przybliżymy czym jest kajeput, jak pozyskiwany jest jego naturalny olejek eteryczny oraz jakie właściwości i zastosowania posiada. Omówimy jego rolę w kosmetyce, właściwości lecznicze oraz inne możliwości wykorzystania w aromaterapii i relaksacji.
Szałwia muszkatołowa - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazani
Szałwia muszkatołowa to tajemnicza roślina o wyjątkowym aromacie, która od wieków fascynuje ludzi swoją wszechstronnością. Zyskuje coraz większą popularność nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i aromaterapii. Co sprawia, że szałwia muszkatołowa jest tak wyjątkowa? Jakie skrywa właściwości i jak może wspierać nasze zdrowie? Zanurzmy się w fascynujący świat tej rośliny - odkrywając jej tajemnice, zastosowania i potencjalne korzyści oraz ryzyka. Czy szałwia muszkatołowa może stać się Twoim nowym, niezawodnym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie?
Mięta pieprzowa - właściwości lecznicze, przeciwwskazania
Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej - składowi, właściwościom oraz różnorodnym zastosowaniom. Dowiesz się również o przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych oraz interakcjach z lekami i innymi ziołami. Na koniec omówimy olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz wykorzystanie w kosmetykach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych.
Olej konopny - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej z konopi?
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają naturalne suplementy diety oraz produkty kosmetyczne oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Wśród nich szczególną uwagę zyskuje olej konopny tłoczony na zimno, który jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. W niniejszym artykule przybliżymy dokładnie, co sprawia, że olej konopny tłoczony na zimno jest tak wyjątkowy, jakie składniki zawiera i jak można go stosować, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej - na co jest dobry?
Olejek eteryczny pichtowy to cenny ekstrakt pozyskiwany z jodły syberyjskiej - od dawna jest ceniony w tradycyjnej medycynie i nowoczesnej aromaterapii za swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Ten intensywnie aromatyczny olejek jest nie tylko potężnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu stresu i poprawie nastroju, ale także znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób olejek pichtowy jest pozyskiwany, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób można go wykorzystać, aby poprawić jakość życia.
Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości i na co pomaga?
Pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej wiesiołek zdążył zadomowić się na stałe w Europie. Pozyskiwany z niego olej z wiesiołka z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w farmakopei, jak i kosmetyce. Olej wiesiołkowy ma korzystny wpływ na skórę twarzy, układ hormonalny, a także układ sercowo-naczyniowy. Co warto wiedzieć o tak cennym oleju jakim jest olej z nasion wiesiołka? Jakie korzyści może przynieść jego codzienne zastosowanie dla naszego zdrowia?
Olejek imbirowy - odkryj jego magiczne właściwości
Imbir i jego właściwości znane są od tysiącleci zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Pozyskiwany z niego olejek imbirowy jest obecnie modnym i polecanym sposobem na zadbanie o własne zdrowie. Dlaczego tak jest? Niepozorny korzeń imbiru zawiera w sobie mnogość przeciwutleniaczy i substancji leczniczych, które można zastosować w dowolny sposób w formie silnie skoncentrowanego olejku. Co warto o nim wiedzieć, a także, dlaczego ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn naszego zdrowia?
Dołącz do grona obserwatorów bilovit_com na Instagramie
Comments (0)