Szałwia lekarska dla zdrowia ciała i umysłu - jak stosować olejek?

Jedną z najsłynniejszych roślin leczniczych jest szałwia. W każdym domu znane są "tajemne" receptury lecznicze na wiele dolegliwości, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć dziś mogą wydawać się zabawne, zawierają w sobie sporo prawdy. Wielokierunkowe zastosowanie farmakologiczne i kosmetyczne sprawia, że olejek szałwiowy to rozwiązanie wielu problemów - tych natury fizycznej i emocjonalnej. Jak stosować olejek szałwiowy? 

Olejek szałwiowy - pozyskiwanie

Szałwia (Salvia) należy do rośliny jasnotowatych (Lamiaceae) i obejmuje ok. 900 różnych gatunków. Roślina pochodzi z basenu morza Śródziemnego, ale dziś rozpowszechniona jest na całym świecie. Olejek eteryczny uzyskuje się poprzez destylację z parą wodną liści i ziela. 

Nazwa rośliny pochodzi z języka łacińskiego - słowo salvare można tłumaczyć jako "uratować", "ocalić", "zdrowie". Sugestywne i prawdziwe. 

Szałwia niejedno ma imię

Olejek eteryczny z szałwii występuje w wielu wariantach. Jednym z najczęściej spotykanych jest ten pozyskiwany z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), ale dużą popularnością cieszy się też szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea), szałwia hiszpańska (Salvia lavandulifolia) czy szałwia grecka (Salvia fruticosa). Choć wszystkie surowce roślinne należą do jednej rodziny olejki różnią się od siebie - tak jeśli chodzi o właściwości, jak i zastosowanie.   

Olejek szałwiowy - właściwości

Olejek szałwiowy zawiera wiele cennych substancji, są to między innymi: tujon (25% - 27%), kamfora (14% - 17%), pimaradien (ok. 10%), beta-kariofilen (9% - 12%), wiridiflorol (ok. 8%) i 1,8-cyneol (5% - 9%). W składzie znajduje się wiele innych związków, jednak ich udział jest znacznie mniejszy. 

Olejek szałwiowy wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową, wspomoże leczenie drobnych ran, otarć i zadrapań, ale sprawdzi się też przy problemach dermatologicznych (np. wypryski, czyraki). Ekstrakt działa ściągająco i przeciwzapalnie - może zmniejszyć obrzęki i miejscowe zaczerwienienie. Właściwości przeciwutleniające wspomagają walkę z wolnymi rodnikami w organizmie.

Olejek szałwiowy poprawia pamięć i zdolność koncentracji. Jak pokazują badania, ekstrakt jest skuteczny w przebiegu Alzheimera. Nie hamuje rozwoju choroby, ale opóźnia utratę pamięci i wspomaga procesy poznawcze. 

Niezbędnik każdej kobiety

Olejek szałwiowy cechuje działanie estrogenne - pobudza i pomaga regulować cykl miesiączkowy, łagodzi też objawy PMS - wahania nastroju, bóle głowy czy nudności. Produkt stosowany jest często także w czasie menopauzy, gdyż wyraźnie poprawia jakość życia kobiet w tym okresie. 

Olejek szałwiowy - zastosowanie

Antyseptyczne działanie olejku szałwiowego wykorzystuje się często przy produkcji past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz preparatów zapobiegających stanom zapalnym błon śluzowych. Ekstrakt stanowi dodatek do mydeł i detergentów, a także ekologicznych kosmetyków. 

Olejek szałwiowy opóźnia procesy starzenia skóry i powstawania zmarszczek, oczyszcza i tonizuje - równoważąc wydzielanie sebum. Nie każdy jednak wie, że sprawdzi się też w pielęgnacji włosów.  

Olejek szałwiowy na włosy

Olejek szałwiowy wzmacnia i odżywia włosy, wspomaga ich wzrost i przywraca blask. Oczyszcza, nawilża oraz przywraca równowagę pH skóry głowy. Stosowany regularnie zwalcza łupież i rozwiązuje problem przetłuszczających się pasm. I jest banalnie łatwy w użyciu - do butelki szamponu lub odżywki należy dodać kilka kropel olejku.

Od czasu do czasu (czyli przynajmniej raz w miesiącu) warto przeprowadzić zabieg olejowania włosów. Tu też raczej nie powinno być trudności - wystarczy zmieszać dwa składniki:

Całość należy dokładnie wymieszać, delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na ok. 60 minut. Zabieg poprawi ukrwienie skóry, odżywi cebulki i pomoże odblokować ujścia mieszków włosowych. 

Olejek szałwiowy w aromaterapii

Olejek szałwiowy ma silny, ziołowo - kamforowy zapach (może przypominać aromat olejku rozmarynowego). Działa uspokajająco, relaksuje, przywraca równowagę emocjonalną. Zmniejsza stres i poczucie niepokoju. Wspomaga koncentrację i oczyszcza umysł. Aby cieszyć się wszystkimi zaletami olejku szałwiowego w kominku aromaterapeutycznym, dyfuzorze lub nawilżaczu powietrza należy umieścić kilka kropel ekstraktu...samodzielnie lub z innymi olejkami.

Olejek szałwiowy - z czym łączyć?

Olejek szałwiowy, choć niepozorny, można bardzo efektownie (i łatwo) połączyć z innymi ekstraktami. Które sprawdzą się najlepiej? Lista jest naprawdę długa, warto wymienić kilka "pewniaków":

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować z większą ilością olejków. Jakie kombinacje zawsze się sprawdzą?

Olejek szałwiowy do inhalacji

Olejek szałwiowy wspiera zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Zalecany jest szczególnie w przebiegu infekcji i astmy. Oczyszcza powietrze, udrożnia drogi oddechowe i przynosi ulgę w kaszlu. Chociaż cechuje się dużą skutecznością, olejek można połączyć z innymi ekstraktem, które wzmocnią efekt terapeutyczny, np.:

Olejek szałwiowy do kąpieli 

Olejek szałwiowy stanowi świetny dodatek do kąpieli. Dlaczego? Poprawia kondycję skóry, przeciwdziała procesom starzenia, napina i ujędrnia. Może także złagodzić zaczerwienienie, świąd i ból wywołane przez różne choroby skóry. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wystarczy dodać ok. 5 kropli olejku szałwiowego. 

Świetnym uzupełnieniem domowego SPA będzie masaż - zabieg poprawi krążenie i zrelaksuje. Stosowany na całe ciało lub wybrane, "problematyczne" partie z pewnością przyniesie wspaniałe efekty. Jak stosować?  

Łatwiej chyba się nie da.

Olejek szałwiowy w ciąży

Olejek szałwiowy, podobnie jak wiele innych ekstraktów naturalnych nie powinien być stosowany w ciąży. Istnieją przesłanki, że ma działanie teratogenne - a więc może uszkodzić zarodek lub płód. Chociaż brakuje dowodów na ten temat, lekarze odradzają ryzyko.

Badania wskazują jednak, że olejek szałwiowy sprawdzi się w czasie porodu. Eksperci uważają, że może przyspieszyć akcję porodową, a w jej trakcie także uspokoić, złagodzić ból i dyskomfort. Udowodniono, że wysoki poziom lęku zwiększa negatywne odczucia - jak np. ból.  

Olejek szałwiowy trochę inaczej

Olejek szałwiowy skutecznie odświeży powietrze, neutralizując nieprzyjemne zapachy (sprawdzi się więc w kuchni lub łazience). W butelce z atomizerem należy zmieszać kilka składników:

Jeśli odświeżacz powietrza to za mało, można też stworzyć pochłaniacz zapachów domowej roboty. Potrzebny będzie słoik z nakrętką - w której trzeba zrobić niewielkie otwory. W słoiku należy umieścić niepozorną, a bardzo skuteczną mieszankę:

Całość należy wymieszać, a słoik zamknąć i umieścić w dyskretnym miejscu (obok kosza na śmieci lub za toaletą). Mała podpowiedź - pochłaniacz sprawdzi się też w samochodzie.

Olejek szałwiowy to produkt, który staje się niezastąpiony już po pierwszym użyciu. Poprawia stan zdrowia - nie tylko w przypadku chwilowych problemów, ale też w dłuższej perspektywie. Wspomaga równowagę emocjonalną i przywraca spokój. Doskonale pielęgnuje ciało, uzupełniając lub wręcz zastępując wiele kosmetyków i środków codziennego użytku. Skoro natura proponuje tak doskonałą alternatywę, dlaczego nie skorzystać?

Bibliografia

"Pharmacological properties of Salvia officinalis and it's components" - A. Ghorbani, M. Esmaeilizadeh, Pharmacological Research centre of Medicinal Plants, Mashhad University of Medical Sciences, Department of Basis Sciences, Student Research Committee, Esfarayen Faculty of Medical Sciences, Iran

"Działanie olejku szałwiowego na bakterie tlenowe izolowane z jamy ustnej, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego" -  A. Kędzia, B. Dera- Tomaszewska, M. Ziółkowska - Klinkosz, A. W. Kędzia, A. Wojtaszek - Słomińska, B. Czernecka, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Mikrobiologii Molekularnej i Serologii, Krajowy Ośrodek Salmonella Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego, Katedra Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Zakład Ortodoncji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

"Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i ich własności" - J. A. Michalski, D. Zielińska, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie

"Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera" - Z. Zdrojewicz, D. Pypno, B. Bugaj, K. Cabała, M. Waracki, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

"Apianane terpenoids from Salvia officinalis" - K. Miura, H. Kikuzaki, N. Nakatani, czasopismo naukowe Phytochemistry

"Antioxidative Phenolic Compounds from Sage (Salvia officinalis)" - M. Wang, J. Li, M. Rangarajan, Y. Shao, E. J. Lavoie, Tzou-Hi Huang, Chi-Tang Ho, Department of Food Science, Cook College, Rutgers University, Department of Pharmaceutical Chemistry, College of Pharmacy, Rutgers University, Department of Food Science and Technology National Pingtung University of Science and Technology, Taiwan

Nebulizator olejków eterycznych z ceramiczną nakładką

BIOL-DYF-03
Nebulizator to aktualnie jedyne znane urządzenie dostępne na rynku, które wydobywa najbardziej intensywny aromat z olejków eterycznych. Nebulizator marki Bilovit działa bez użycia wysokiej temperatury i wody, dzięki czemu nie zmienia składu olejków eterycznych (zachowuje wszystkie właściwości terapeutyczne naturalnych olejków). Ten model jest bardzo...
Dostępny
199,00 zł

Nebulizator olejków eterycznych

BIOL-DYF-01
Nebulizator olejków eterycznych marki Bilovit to nowoczesne urządzenie, które w pełni wykorzystuje korzyści płynące z aromaterapii - promuje zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki unikalnemu mechanizmowi działania stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod terapii zapachem, zachowując jednocześnie wszystkie jej idee. Posiada wbudowany automatyczny...
Dostępny
219,00 zł

Metalowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką

BIOL-KOM-02
Kominek zapachowy wykonany z metalowej podstawy oraz ceramicznej miseczki na olejek lub wosk stanowi tradycyjny sposób na rozproszenie zapachów w pomieszczeniu, a także wyjątkowy element dekoracyjny pomieszczenia. Połączenie czystości bieli i czerni wpasuje się w każdy rodzaj wnętrza oraz nada przytulną atmosferę i wyjątkowy klimat.
Dostępny
29,90 zł

Dyfuzor ultradźwiękowy olejków eterycznych

BIOL-DYF-02
Ultradźwiękowy dyfuzor olejków eterycznych marki Bilovit to nowy wymiar aromaterapii. Urządzenie stanowi naturalny, efektywny, ale i wyrafinowany sposób na wypełnienie domu zapachem - z zachowaniem leczniczych właściwości olejków eterycznych. Dyfuzor zaprojektowano tak, by stanowił harmonijny element wystroju wnętrza, a jednocześnie wyróżniał się jako...
Dostępny
129,99 zł

Bambusowy kominek zapachowy do olejków eterycznych z ceramiczną podstawką

BIOL-KOM-01
Kominek zapachowy wykonany z bambusowej podstawy oraz ceramicznej miseczki na olejek lub wosk stanowi tradycyjny sposób na rozproszenie zapachów w pomieszczeniu, a także wyjątkowy element dekoracyjny pomieszczenia. Połączenie czystości bieli i naturalnego brązu wpasuje się w każdy rodzaj wnętrza oraz nada przytulną atmosferę i wyjątkowy klimat.
Dostępny
49,90 zł

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń