A co potem?
W obu przypadkach po zabiegu należy spłukać olej ciepłą wodą, a następnie umyć włosy ulubiony szamponem lub... odżywką do włosów - nazywamy to emulgowaniem. Proces polega na połączeniu oleju z odżywką, co nie dosyć, że maksymalnie zregeneruje, pomoże też zmyć trudny do usunięcia produkt.
Jak przeprowadzić emulgowanie? Na włosy pokryte olejem nakładamy nawilżającą odżywkę i zostawiamy na ok. 30 minut. Następnie spłukujemu mieszankę wodą i myjemy skórę głowy szamponem.
Dobrze, a jaka jest różnica między olejowaniem na sucho a olejowaniem na mokro?
Olejowanie na mokro i na sucho wygląda podobnie, ale to jednak nie to samo. Wilgotne włosy są w stanie wchłonąć więcej oleju, a więc i wartości odżywczych, które są w nim zawarte. Regeneracja jest szybka i sprawdzi się doskonale w przypadku włosów bardzo zniszczonych.
Olejowanie włosów na sucho zajmuje mniej czasu i jest nieco łatwiejsze, zadziała świetnie jako zabezpieczający element pielęgnacji, który poprawi również wygląd pasm.
A może olejowanie włosów na noc?
Olejowanie włosów na noc jest bardzo wygodne. Włosy przechodzą fantastyczną kurację nawilżającą, a rano są odżywione, błyszczące i miękkie. Kuracja sprawdzi się w przypadku włosów suchych i bardzo zniszczonych, przy czym warto pamiętać, że na noc włosy należy olejować wyłącznie na sucho.
Bardzo ważne jest również dawkowanie produktu, zbyt dużo obciąży pasma i może doprowadzić do przeolejowania - stanu w którym włosy są posklejane i prztluszczone - a to nie tylko nieestetyczne, ale również trudne do usunięcia.
Odpowiednio dobrany olej do włosów zapobiega utracie wody, nawilża i wygładza strukturę włosa. Dogłębnie odżywia, regeneruje i - jak pokazują najnowsze badania, może penetrować włosy i odbudowywać naturalne spoiwa łusek. Wykazuje również właściwości filmotwórcze i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych (np. podczas stylizacji na gorąco), a także wspomaga walkę z rozdwojonymi, łamiącymi się końcówkami.
Olejowanie włosów nadaje połysk, sprężystość i elastyczność. Pasma są mocne, zdrowe, lśniące i miękkie w dotyku.
A jeśli nie widać efektów?
Jeśli olejowanie włosów nie przynosi efektów, przyczyn może być kilka. Po pierwsze, warto rozważyć zmianę produktu - niewłaściwie dobrany olej z pewnością nie przyniesie pozytywnych rezultatów, bo nie będzie współgrał ze strukturą włosa. Podobnie jest z jego ilością - za dużo obciąży, zbyt mało nie odżywi suchych pasm. I oczywiście czas, a tego nie da się niestety jednoznacznie określić. To kwestia indywidualna, którą trzeba ustalić samodzielnie - czasem wystarczy 45 minut, w innych przypadkach nawet 2 godziny to za mało.
Co za dużo, to niezdrowo - czyli, jak często olejować włosy... i jak nie popełnić błędów?
W przypadku włosów w dobrej kondycji (najczęściej nisko i średnioporowatych) zabieg olejowania można przeprowadzać 2/3 razy w miesiącu. Jeśli jednak pasma są wysokoporowate lub potrzebują intensywnego nawilżenia i silnej regeneracji zabieg można stosować częściej.
Oleju nie powinno się nakładać na "nieświeże" włosy. Łój, który naturalnie zbiera się na pasmach rozluźnia mieszki włosowe, a olej dodatkowo je obciąży. Takie połączenie może skończyć się nadmierną utratą włosów.
I to wlaściwie tyle, nic trudnego, prawda? Olejowanie włosów to zabieg niezwykle łatwy i szybki. Odpowiednio dobrany produkt, prawidłowa metoda i systematyczność z pewnością przyniosą spektakularne efekty. Naturalnie, bezpiecznie, skutecznie i u każdego.
Comments (0)