
Piękne włosy to nie tylko marzenie wszystkich kobiet, to również istotny element wizerunku wielu mężczyzn. A pielęgnacja nie musi być trudna, ani wymagająca. Warto jednak włączyć do niej olejowanie. Wbrew pozorom to nie kolejny internetowy trend, a doskonała metoda, by odżywić włosy i utrzymać pasma w doskonałej kondycji. Znana od wieków, stosowana z powodzeniem do dziś. Dowiedz się wszystkiego o olejowaniu (każdego rodzaju) włosów.
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to nic innego, jak nakładanie naturalnego oleju na pasma. Ta tradycyjna metoda pielęgnacji wywodzi się z krajów azjatyckich i afrykańskich. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią rozwiązania pochodzące z natury. Olej jest surowcem bezpiecznym, delikatnym i niedrogim, doskonale uzupełni zabiegi pielęgnacyjne, a efekty mogą zaskoczyć nawet sceptyków.
Co jednak najważniejsze, olejowanie można bez problemu wykonywać w domowym zaciszu, nie jest skomplikowane, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Od czego zacząć?
Olejowanie włosów a ich struktura
Olejowanie może być bardzo skuteczne, ale tylko odpowiednio dobrany produkt przyniesie oczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności należy określić najważniejszy czynnik, czyli porowatość włosów. Co to właściwie oznacza? Najogólniej mówiąc, porowatość włosów to ułożenie łusek, które znajdują się przy łodydze włosa i odpowiadają za stan i kondycję pasm. Wyróżniamy trzy rodzaje:
- struktura niskoporowata - łuski ściśle do siebie przylegają, włosy są lśniące i gładkie, nie puszą się ani nie elektryzują. Wykazują dużą odporność na działanie wilgoci, nie są podatne na układanie i stylizację
- struktura średnioporowata - łuski odchylają się lekko od łodygi włosa. Pochłaniają wilgoć, mogą się więc puszyć i elektryzować.
- struktura wysokoporowata - łuski są znacznie odchylone, włosy się kruszą i są matowe. Pochłaniają wilgoć, łatwo ulegają uszkodzeniom. Chociaż uważa się, że typ dotyczy tylko włosów zniszczonych, to mit. Odnosi się często do kręconych pukli, nawet tych bardzo zadbanych.
Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?
Olej olejowy nierówny - to właśnie wybór odpowiedniego produktu, dobranego do struktury włosa ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu. Chodzi przede wszystkim o budowę chemiczną preparatu i wielkość jego cząsteczek.
Włosy niskoporowate charakteryzują się domkniętymi łuskami, więc olej o dużych cząsteczkach nie będzie w stanie przeniknąć wgłąb i zamiast odżywić, niepotrzebnie obciąży pasma. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się olej wynikający o małych cząsteczkach, np. kokosowy lub palmowy.
Włosy wysokoporowate doskonale zareagują na olej o większych cząsteczkach, ponieważ łuski są mocno odchylone od łodygi. Tutaj można zastosować produkty niewnikające, np. olej słonecznikowy, z krokosza, konopny, z czarnuszką lub olej lniany.
Włosy średnioporowate to najtrudniejszy typ. Produkt należy dobrać do kondycji włosów (w tym konkretnym przypadku ułożenia łusek), którą ciężko określić - mogą sprawdzić się zarówno oleje o małych, jak i większych cząsteczkach. Najczęściej stosuje się tutaj metodę "prób i błędów". Na początek najlepiej wypróbować najpewniejszą opcję półwnikającą - olej rzepakowy.
Warto również zwrócić uwagę na metodę wytwarzania produktu - oleje tłoczone na zimno zachowują więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i odżywczych witamin.
Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów jest naprawdę łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności ani fryzjerskiej, fachowej wiedzy. Aby jednak było naprawdę skuteczne, warto zachować pewną kolejność. Poznajmy kilka najpopularniejszych metod oraz sposób działania - krok po kroku.
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie na sucho warto rozpocząć od podzielenia włosów na pasma, by następnie nałożyć niewielką ilość produktu na dłonie i delikatnie wmasować w pukle - od nasady aż po końcówki. Olej można również zastosować na skalp, co odżywi skórę głowy i cebulki (szczególnie w połączeniu z delikatnym masażem). Włosy należy szczelnie zawinąć w foliowy czapek i/lub ręcznik. Aby zabieg przyniósł efekt, olej trzeba pozostawić na minimum 30 minut.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie włosów na mokro przebiega podobnie, ale najpierw należy zwilżyć pasma. Zabieg przeprowadzamy na czystych włosach - takich, które nie są obciążone kosmetykami do stylizacji. W razie potrzeby można je umyć, pamiętając, by nie używać szamponu z silikonami, które tworzą niewidoczną barierę i utrudnią (lub nawet uniemożliwią) przeniknięcie składników odżywczych w głąb włosów. Na tak przygotowane pasma nakładamy odpowiedni olej i zawijamy głowę w czepek foliowy i ręcznik, nawet na kilka godzin.

A co potem?
W obu przypadkach po zabiegu należy spłukać olej ciepłą wodą, a następnie umyć włosy ulubiony szamponem lub... odżywką do włosów - nazywamy to emulgowaniem. Proces polega na połączeniu oleju z odżywką, co nie dosyć, że maksymalnie zregeneruje, pomoże też zmyć trudny do usunięcia produkt.
Jak przeprowadzić emulgowanie? Na włosy pokryte olejem nakładamy nawilżającą odżywkę i zostawiamy na ok. 30 minut. Następnie spłukujemu mieszankę wodą i myjemy skórę głowy szamponem.
Dobrze, a jaka jest różnica między olejowaniem na sucho a olejowaniem na mokro?
Olejowanie na mokro i na sucho wygląda podobnie, ale to jednak nie to samo. Wilgotne włosy są w stanie wchłonąć więcej oleju, a więc i wartości odżywczych, które są w nim zawarte. Regeneracja jest szybka i sprawdzi się doskonale w przypadku włosów bardzo zniszczonych.
Olejowanie włosów na sucho zajmuje mniej czasu i jest nieco łatwiejsze, zadziała świetnie jako zabezpieczający element pielęgnacji, który poprawi również wygląd pasm.
A może olejowanie włosów na noc?
Olejowanie włosów na noc jest bardzo wygodne. Włosy przechodzą fantastyczną kurację nawilżającą, a rano są odżywione, błyszczące i miękkie. Kuracja sprawdzi się w przypadku włosów suchych i bardzo zniszczonych, przy czym warto pamiętać, że na noc włosy należy olejować wyłącznie na sucho.
Bardzo ważne jest również dawkowanie produktu, zbyt dużo obciąży pasma i może doprowadzić do przeolejowania - stanu w którym włosy są posklejane i prztluszczone - a to nie tylko nieestetyczne, ale również trudne do usunięcia.
Olejowanie włosów - efekty
Odpowiednio dobrany olej do włosów zapobiega utracie wody, nawilża i wygładza strukturę włosa. Dogłębnie odżywia, regeneruje i - jak pokazują najnowsze badania, może penetrować włosy i odbudowywać naturalne spoiwa łusek. Wykazuje również właściwości filmotwórcze i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych (np. podczas stylizacji na gorąco), a także wspomaga walkę z rozdwojonymi, łamiącymi się końcówkami.
Olejowanie włosów nadaje połysk, sprężystość i elastyczność. Pasma są mocne, zdrowe, lśniące i miękkie w dotyku.
A jeśli nie widać efektów?
Jeśli olejowanie włosów nie przynosi efektów, przyczyn może być kilka. Po pierwsze, warto rozważyć zmianę produktu - niewłaściwie dobrany olej z pewnością nie przyniesie pozytywnych rezultatów, bo nie będzie współgrał ze strukturą włosa. Podobnie jest z jego ilością - za dużo obciąży, zbyt mało nie odżywi suchych pasm. I oczywiście czas, a tego nie da się niestety jednoznacznie określić. To kwestia indywidualna, którą trzeba ustalić samodzielnie - czasem wystarczy 45 minut, w innych przypadkach nawet 2 godziny to za mało.
Co za dużo, to niezdrowo - czyli, jak często olejować włosy... i jak nie popełnić błędów?
W przypadku włosów w dobrej kondycji (najczęściej nisko i średnioporowatych) zabieg olejowania można przeprowadzać 2/3 razy w miesiącu. Jeśli jednak pasma są wysokoporowate lub potrzebują intensywnego nawilżenia i silnej regeneracji zabieg można stosować częściej.
Oleju nie powinno się nakładać na "nieświeże" włosy. Łój, który naturalnie zbiera się na pasmach rozluźnia mieszki włosowe, a olej dodatkowo je obciąży. Takie połączenie może skończyć się nadmierną utratą włosów.
I to wlaściwie tyle, nic trudnego, prawda? Olejowanie włosów to zabieg niezwykle łatwy i szybki. Odpowiednio dobrany produkt, prawidłowa metoda i systematyczność z pewnością przyniosą spektakularne efekty. Naturalnie, bezpiecznie, skutecznie i u każdego.
"Pielęgnacja włosów- nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące" - Marcin Siekierski, Provital Polska
"Pielęgnacja włosów - możliwości i ograniczenia" - K. Pytkowska
"Chemia w kosmetyce i kosmetologii" - Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak, MedPharm Polską
"Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii" - J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, Katedra i Zakład Biofizyki Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Powiązane wpisy

Nadwęglan sodu - naturalny i uniwersalny środek czyszczący
Zanieczyszczenie środowiska, a także związane z nim stosowanie toksycznych substancji w środowisku domowym, z biegiem lat narasta na całym świecie. W związku z tym proponuje się powrót do rozwiązań przyjaznych dla świata, a także dla nas samych. Jednym z nich jest z całą pewnością biodegradowalny i nietoksyczny nadwęglan sodu, alternatywa dla komercyjnych detergentów. Co należy o nim wiedzieć, czy jest skuteczny, a także, jak poprawnie go stosować?

Mentol krystaliczny - bogactwo dobroczynnych właściwości?
Mentol jest głównym składnikiem olejków pozyskiwanych z mięty, odpowiadając za jej unikatowy, pełen odświeżenia i chłodu zapach. Najnowsze odkrycia technologiczne umożliwiły także wytwarzanie skrystalizowanego mentolu różnorodnymi procesami chemicznymi. Dzięki intensywnemu aromatowi jest bogaty w dobroczynne właściwości przydatne w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak np. przeziębienie. Czy mentol krystaliczny pomaga? A także, gdzie możemy skorzystać z jego działania? Przekonajmy się.

Kominek zapachowy jako pomysł na prezent - dlaczego warto go podarować?
Kominek zapachowy to niezwykle niepozorne urządzenie, w którym spala się substancję wydzielającą aromatyczne zapachy. Może być to olejek eteryczny, a także wosk zapachowy. Kominki zapachowe stały się popularne na całym świecie w ostatnich dekadach, wraz ze wzrostem osób chcących skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Aby właściwie czerpać korzyści z kominka zapachowego, ważne jest, aby wiedzieć, jak go używać, a także jakie są jego rodzaje. Jak więc działa kominek zapachowy?

Kompozycje olejków eterycznych - jak robić to dobrze? Krótki przewodnik dla początkujących
Mieszanie olejków eterycznych to dosyć rzadka praktyka - wielu z obawia się o składowe, poprawne proporcje i rezultaty. Nie wiemy jak zacząć, ani jak łączyć. A to naprawdę łatwe, o ile zastosujemy kilka prostych zasad. A warto je poznać, bo odpowiednio skomponowane olejki mogą przynieść niezwykłe efekty i satysfakcję - z nowo odkrytych i samodzielnie stworzonych połączeń - pięknych lub nieoczywistych, ale zawsze wyjątkowych. Jak komponować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych - poznaj jego zalety!
Tradycyjne wkłady zapachowe zużywają się nadzwyczaj szybko. Poza tym posiadają zdolność rozpylania zapachu, niemniej nawilżanie powietrza stanowi problem. Dyfuzor ultradźwiękowy jest urządzeniem spełniającym oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Zachwyca zarówno wizualnie z uwagi na różnorodność designu, jak również wszechstronnością zastosowania. Warto tym samym zapoznać się bliżej z tym wyjątkowym rozwiązaniem i poznać najważniejsze z jego zalet.

Olejki eteryczne bezpieczne i toksyczne dla zwierząt
Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych to przyjemny rytuał, który można wykonać w domowych warunkach. Decydując się na posiadanie pupila, warto zapoznać się z roślinami, które mogą być dla niego toksyczne i prowadzić do zatruć, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dotyczy to również olejków eterycznych, których skład może wpływać negatywnie na zdrowie zwierzaka. Zanim postawimy na zakup nowego olejku eterycznego, powinniśmy zapoznać się z opisem każdego z nich i upewnić się, że jest on całkowicie bezpieczny dla kota czy psa. Przedstawiamy opis najpopularniejszych olejków eterycznych, które mogą być stosowane w domu, w którym przebywa zwierzę, oraz tych, których kategorycznie powinno się unikać, by mu nie zaszkodzić.

Najskuteczniejsze olejki eteryczne na cellulit - działanie i przykłady zastosowań
Cellulit to uciążliwy problem, z którym zmaga się wiele kobiet niezależnie od masy ciała i wieku. Objawia się on w postaci nieregularnych zgrubień podskórnych zlokalizowanych najczęściej w okolicy ud, pośladków, bioder i brzucha. Pogorszona estetyka skóry jest częstą przyczyną dyskomfortu psychicznego. Na szczęście zmiany tego typu można skutecznie łagodzić za pomocą preparatów naturalnego pochodzenia, a zwłaszcza olejków eterycznych.

Jak zrobić świecę sojową?
Świece sojowe od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. W przeciwieństwie do klasycznych świeczek parafinowych te są całkowicie bezpieczne dla człowieka, a co więcej, wykonywane są ręcznie. Oznacza to, że każda świeca jest wyjątkowa, co może być doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Oprócz tego świece sojowe zachwycają swoim zapachem i wyglądem, powodując, że są świetnym elementem wystroju wnętrz. Co ciekawe, świecę sojową można niewielkim nakładem pracy i pieniędzy wykonać samodzielnie w domu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić świecę sojową, dobrze trafiłaś! W poniższym artykule dowiesz się, jak stworzyć wyjątkową naturalną świecę, która umili czas i wprowadzi Cię w stan relaksu.
Comments (0)