Jak zacząć być “eko”?

Jak zacząć być “eko”? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej współcześnie żyjących ludzi. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wielu pragnie podjąć działania, które choćby w niewielkim stopniu przyczynią się do ochrony środowiska i zmniejszenia szkodliwości ich codziennych nawyków. Od czego zatem zacząć?

Co to znaczy eko?

Bycie “eko” to często powtarzane hasło, które nie każdy rzeczywiście rozumie. Tymczasem za życiem eko nie skrywa się jedynie ochrona środowiska, ale również trwanie w równowadze z naturą. Czy bycie eko jest trudne i wymaga wielu poświęceń? Niekoniecznie. Wystarczy, że dowiemy się, jakie codzienne przyzwyczajenia szkodzą środowisku najbardziej i rozpoczniemy zmianę od nas samych. Wdrożenie jedynie kilku prostych zasad może przynieść wiele dobrego nie tylko dla planety, ale również dla człowieka – polepszyć jego zdrowie i jakość życia. Jakie powinny być pierwsze kroki ku rozpoczęciu nowego, ekologicznego stylu bycia?

Jak chronić środowisko?

Ochrona środowiska może odbywać się na setki różnych sposobów. Nie muszą to być od razu kroki wymagające ogromnych nakładów finansowych, takie jak zakup elektrycznego samochodu czy montaż kolektorów słonecznych. Na początek wystarczy zmiana przyzwyczajeń, która powinna opierać się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu zasobów oraz ograniczeniu zużycia tych, których produkcja kosztuje naturę naprawdę wiele. Do czego sprowadza się zatem ochrona środowiska z perspektywy zwykłego człowieka? Przede wszystkim do segregacji śmieci, które nadają się dzięki temu do recyklingu, a także do racjonalnego gospodarowania wodą, elektrycznością czy nawet zwykłymi kartkami papieru. Nietrudno bowiem wyłączać światło w pokoju, w którym nie przebywamy, zamienić kąpiel w wannie na szybki prysznic czy też zdecydować się na zamianę papierowych faktur na te w formie elektronicznej. Warto stawiać także na produkty biodegradowalne, czyli takie, które wyrzucimy do przydomowego kompostownika lub pojemnika na odpady organiczne. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy w pełni biodegradowalne kosmetyki, środki czystości, a nawet artykuły higieniczne, takie jak pieluchy jednorazowe czy podpaski.

Jak ograniczyć plastik?

Jednym z największych zagrożeń dla naszej planety jest wszechobecny plastik. Przeciętny człowiek najwięcej zużywa go w formie jednorazowych reklamówek oraz butelek wody mineralnej. Jak zatem zmniejszyć ich wykorzystanie? Jednorazowe reklamówki na zakupy warto zastąpić tymi wielorazowymi, płóciennymi torbami lub wiklinowymi koszykami. Z kolei zamiast kupować do domu, do pracy czy do szkoły kolejne butelki z wodą, znacznie lepiej postawić na dzbanki i butelki filtrujące wielokrotnego użytku. Napełnimy je zwykłą wodą kranową niezależnie od tego, gdzie będziemy akurat przebywać. Jedyne o czym musimy pamiętać podczas ich stosowania, to wymiana filtru po oczyszczeniu około 150 litrów wody. To nie tylko duży krok w kierunku ograniczenia zużycia plastiku, ale także rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne – możemy zapomnieć bowiem o dźwiganiu ciężkich i nieporęcznych butelek ze sklepu.

Jakie opakowania są ekologiczne?

Chcąc zamienić foliowe reklamówki na opakowania bardziej ekologiczne, konsument może zdecydować się na zakup wielorazowych woreczków bawełnianych oraz owijek wykonanych z tkaniny pokrytej woskami. Do czego wykorzystamy tego typu opakowania? Woreczki bawełniane nadają się przede wszystkim do pakowania owoców, warzyw i pieczywa. Możemy zabierać je ze sobą do sklepu, kupować produkty na wagę lub na sztuki, a następnie przechowywać je w domu w warunkach, które sprzyjają przedłużeniu ich przydatności do spożycia. Z kolei woskowijki doskonale sprawdzą się między innymi do pakowania kanapek, wyjętych z opakowania serów, owoców, warzyw, ciast czy pieczywa. Zastąpią także plastikowe pudełka do przechowywania, bowiem możemy nakrywać nimi świeżo przygotowane potrawy, takie jak pierogi, naleśniki czy makarony.

Jak zrobić ekologiczne środki czystości?

Dostępne na rynku ekologiczne środki czystości bywają nawet tańsze, niż te tradycyjne. Nie oznacza to jednak, że nie dorównują im swoją jakością czy wydajnością. Ich działanie opiera się jednak na minimalnej zawartości substancji chemicznych lub na wykorzystaniu właściwości czyszczących popularnych produktów spożywczych obecnych w każdej kuchni. Do ekologicznych preparatów czyszczących wykorzystamy między innymi ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy. Zwykłym octem umyjemy praktycznie każdą powierzchnię, a jego nieprzyjemna woń bardzo szybko zneutralizuje się i przestanie być odczuwana. W celu uzyskania ładnego zapachu lub działania antybakteryjnego możemy postawić jednak również na dodatek w postaci naturalnych olejków eterycznych, na przykład olejku z drzewa herbacianego czy olejku eukaliptusowego. Przygotowane na bazie takich składników środki czyszczące będą nie tylko przyjemniejsze do stosowania i bezpieczniejsze dla środowiska, ale również łagodniejsze dla naszych dłoni i układu oddechowego. Poza tym, nie pozostawią na czyszczonych powierzchniach żadnych chemicznych pozostałości.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń