
Jak zacząć być “eko”? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej współcześnie żyjących ludzi. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wielu pragnie podjąć działania, które choćby w niewielkim stopniu przyczynią się do ochrony środowiska i zmniejszenia szkodliwości ich codziennych nawyków. Od czego zatem zacząć?
Co to znaczy eko?
Bycie “eko” to często powtarzane hasło, które nie każdy rzeczywiście rozumie. Tymczasem za życiem eko nie skrywa się jedynie ochrona środowiska, ale również trwanie w równowadze z naturą. Czy bycie eko jest trudne i wymaga wielu poświęceń? Niekoniecznie. Wystarczy, że dowiemy się, jakie codzienne przyzwyczajenia szkodzą środowisku najbardziej i rozpoczniemy zmianę od nas samych. Wdrożenie jedynie kilku prostych zasad może przynieść wiele dobrego nie tylko dla planety, ale również dla człowieka – polepszyć jego zdrowie i jakość życia. Jakie powinny być pierwsze kroki ku rozpoczęciu nowego, ekologicznego stylu bycia?
Jak chronić środowisko?
Ochrona środowiska może odbywać się na setki różnych sposobów. Nie muszą to być od razu kroki wymagające ogromnych nakładów finansowych, takie jak zakup elektrycznego samochodu czy montaż kolektorów słonecznych. Na początek wystarczy zmiana przyzwyczajeń, która powinna opierać się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu zasobów oraz ograniczeniu zużycia tych, których produkcja kosztuje naturę naprawdę wiele. Do czego sprowadza się zatem ochrona środowiska z perspektywy zwykłego człowieka? Przede wszystkim do segregacji śmieci, które nadają się dzięki temu do recyklingu, a także do racjonalnego gospodarowania wodą, elektrycznością czy nawet zwykłymi kartkami papieru. Nietrudno bowiem wyłączać światło w pokoju, w którym nie przebywamy, zamienić kąpiel w wannie na szybki prysznic czy też zdecydować się na zamianę papierowych faktur na te w formie elektronicznej. Warto stawiać także na produkty biodegradowalne, czyli takie, które wyrzucimy do przydomowego kompostownika lub pojemnika na odpady organiczne. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy w pełni biodegradowalne kosmetyki, środki czystości, a nawet artykuły higieniczne, takie jak pieluchy jednorazowe czy podpaski.
Jak ograniczyć plastik?
Jednym z największych zagrożeń dla naszej planety jest wszechobecny plastik. Przeciętny człowiek najwięcej zużywa go w formie jednorazowych reklamówek oraz butelek wody mineralnej. Jak zatem zmniejszyć ich wykorzystanie? Jednorazowe reklamówki na zakupy warto zastąpić tymi wielorazowymi, płóciennymi torbami lub wiklinowymi koszykami. Z kolei zamiast kupować do domu, do pracy czy do szkoły kolejne butelki z wodą, znacznie lepiej postawić na dzbanki i butelki filtrujące wielokrotnego użytku. Napełnimy je zwykłą wodą kranową niezależnie od tego, gdzie będziemy akurat przebywać. Jedyne o czym musimy pamiętać podczas ich stosowania, to wymiana filtru po oczyszczeniu około 150 litrów wody. To nie tylko duży krok w kierunku ograniczenia zużycia plastiku, ale także rozwiązanie ekonomiczne i bardzo wygodne – możemy zapomnieć bowiem o dźwiganiu ciężkich i nieporęcznych butelek ze sklepu.
Jakie opakowania są ekologiczne?
Chcąc zamienić foliowe reklamówki na opakowania bardziej ekologiczne, konsument może zdecydować się na zakup wielorazowych woreczków bawełnianych oraz owijek wykonanych z tkaniny pokrytej woskami. Do czego wykorzystamy tego typu opakowania? Woreczki bawełniane nadają się przede wszystkim do pakowania owoców, warzyw i pieczywa. Możemy zabierać je ze sobą do sklepu, kupować produkty na wagę lub na sztuki, a następnie przechowywać je w domu w warunkach, które sprzyjają przedłużeniu ich przydatności do spożycia. Z kolei woskowijki doskonale sprawdzą się między innymi do pakowania kanapek, wyjętych z opakowania serów, owoców, warzyw, ciast czy pieczywa. Zastąpią także plastikowe pudełka do przechowywania, bowiem możemy nakrywać nimi świeżo przygotowane potrawy, takie jak pierogi, naleśniki czy makarony.
Jak zrobić ekologiczne środki czystości?
Dostępne na rynku ekologiczne środki czystości bywają nawet tańsze, niż te tradycyjne. Nie oznacza to jednak, że nie dorównują im swoją jakością czy wydajnością. Ich działanie opiera się jednak na minimalnej zawartości substancji chemicznych lub na wykorzystaniu właściwości czyszczących popularnych produktów spożywczych obecnych w każdej kuchni. Do ekologicznych preparatów czyszczących wykorzystamy między innymi ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy. Zwykłym octem umyjemy praktycznie każdą powierzchnię, a jego nieprzyjemna woń bardzo szybko zneutralizuje się i przestanie być odczuwana. W celu uzyskania ładnego zapachu lub działania antybakteryjnego możemy postawić jednak również na dodatek w postaci naturalnych olejków eterycznych, na przykład olejku z drzewa herbacianego czy olejku eukaliptusowego. Przygotowane na bazie takich składników środki czyszczące będą nie tylko przyjemniejsze do stosowania i bezpieczniejsze dla środowiska, ale również łagodniejsze dla naszych dłoni i układu oddechowego. Poza tym, nie pozostawią na czyszczonych powierzchniach żadnych chemicznych pozostałości.
Powiązane wpisy

Nadwęglan sodu - naturalny i uniwersalny środek czyszczący
Zanieczyszczenie środowiska, a także związane z nim stosowanie toksycznych substancji w środowisku domowym, z biegiem lat narasta na całym świecie. W związku z tym proponuje się powrót do rozwiązań przyjaznych dla świata, a także dla nas samych. Jednym z nich jest z całą pewnością biodegradowalny i nietoksyczny nadwęglan sodu, alternatywa dla komercyjnych detergentów. Co należy o nim wiedzieć, czy jest skuteczny, a także, jak poprawnie go stosować?

Mentol krystaliczny - bogactwo dobroczynnych właściwości?
Mentol jest głównym składnikiem olejków pozyskiwanych z mięty, odpowiadając za jej unikatowy, pełen odświeżenia i chłodu zapach. Najnowsze odkrycia technologiczne umożliwiły także wytwarzanie skrystalizowanego mentolu różnorodnymi procesami chemicznymi. Dzięki intensywnemu aromatowi jest bogaty w dobroczynne właściwości przydatne w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak np. przeziębienie. Czy mentol krystaliczny pomaga? A także, gdzie możemy skorzystać z jego działania? Przekonajmy się.

Kominek zapachowy jako pomysł na prezent - dlaczego warto go podarować?
Kominek zapachowy to niezwykle niepozorne urządzenie, w którym spala się substancję wydzielającą aromatyczne zapachy. Może być to olejek eteryczny, a także wosk zapachowy. Kominki zapachowe stały się popularne na całym świecie w ostatnich dekadach, wraz ze wzrostem osób chcących skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Aby właściwie czerpać korzyści z kominka zapachowego, ważne jest, aby wiedzieć, jak go używać, a także jakie są jego rodzaje. Jak więc działa kominek zapachowy?

Kompozycje olejków eterycznych - jak robić to dobrze? Krótki przewodnik dla początkujących
Mieszanie olejków eterycznych to dosyć rzadka praktyka - wielu z obawia się o składowe, poprawne proporcje i rezultaty. Nie wiemy jak zacząć, ani jak łączyć. A to naprawdę łatwe, o ile zastosujemy kilka prostych zasad. A warto je poznać, bo odpowiednio skomponowane olejki mogą przynieść niezwykłe efekty i satysfakcję - z nowo odkrytych i samodzielnie stworzonych połączeń - pięknych lub nieoczywistych, ale zawsze wyjątkowych. Jak komponować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych - poznaj jego zalety!
Tradycyjne wkłady zapachowe zużywają się nadzwyczaj szybko. Poza tym posiadają zdolność rozpylania zapachu, niemniej nawilżanie powietrza stanowi problem. Dyfuzor ultradźwiękowy jest urządzeniem spełniającym oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Zachwyca zarówno wizualnie z uwagi na różnorodność designu, jak również wszechstronnością zastosowania. Warto tym samym zapoznać się bliżej z tym wyjątkowym rozwiązaniem i poznać najważniejsze z jego zalet.

Olejki eteryczne bezpieczne i toksyczne dla zwierząt
Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych to przyjemny rytuał, który można wykonać w domowych warunkach. Decydując się na posiadanie pupila, warto zapoznać się z roślinami, które mogą być dla niego toksyczne i prowadzić do zatruć, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dotyczy to również olejków eterycznych, których skład może wpływać negatywnie na zdrowie zwierzaka. Zanim postawimy na zakup nowego olejku eterycznego, powinniśmy zapoznać się z opisem każdego z nich i upewnić się, że jest on całkowicie bezpieczny dla kota czy psa. Przedstawiamy opis najpopularniejszych olejków eterycznych, które mogą być stosowane w domu, w którym przebywa zwierzę, oraz tych, których kategorycznie powinno się unikać, by mu nie zaszkodzić.

Najskuteczniejsze olejki eteryczne na cellulit - działanie i przykłady zastosowań
Cellulit to uciążliwy problem, z którym zmaga się wiele kobiet niezależnie od masy ciała i wieku. Objawia się on w postaci nieregularnych zgrubień podskórnych zlokalizowanych najczęściej w okolicy ud, pośladków, bioder i brzucha. Pogorszona estetyka skóry jest częstą przyczyną dyskomfortu psychicznego. Na szczęście zmiany tego typu można skutecznie łagodzić za pomocą preparatów naturalnego pochodzenia, a zwłaszcza olejków eterycznych.

Jak zrobić świecę sojową?
Świece sojowe od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. W przeciwieństwie do klasycznych świeczek parafinowych te są całkowicie bezpieczne dla człowieka, a co więcej, wykonywane są ręcznie. Oznacza to, że każda świeca jest wyjątkowa, co może być doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Oprócz tego świece sojowe zachwycają swoim zapachem i wyglądem, powodując, że są świetnym elementem wystroju wnętrz. Co ciekawe, świecę sojową można niewielkim nakładem pracy i pieniędzy wykonać samodzielnie w domu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić świecę sojową, dobrze trafiłaś! W poniższym artykule dowiesz się, jak stworzyć wyjątkową naturalną świecę, która umili czas i wprowadzi Cię w stan relaksu.
Comments (0)