Jak zrobić świecę sojową?

Świece sojowe od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. W przeciwieństwie do klasycznych świeczek parafinowych te są całkowicie bezpieczne dla człowieka, a co więcej, wykonywane są ręcznie. Oznacza to, że każda świeca jest wyjątkowa, co może być doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Oprócz tego świece sojowe zachwycają swoim zapachem i wyglądem, powodując, że są świetnym elementem wystroju wnętrz. Co ciekawe, świecę sojową można niewielkim nakładem pracy i pieniędzy wykonać samodzielnie w domu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić świecę sojową, dobrze trafiłaś! W poniższym artykule dowiesz się, jak stworzyć wyjątkową naturalną świecę, która umili czas i wprowadzi Cię w stan relaksu. 

Dlaczego warto wybierać świece sojowe?

Zanim przejdziemy do najważniejszej części artykułu, czyli instrukcji na sojową świecę, warto dowiedzieć się, dlaczego właściwie warto wybierać świece sojowe, a nie klasyczne parafinowe. Jeszcze parę lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że parafina (czyli pochodna ropy naftowej), z której składa się większość sklepowych świec, jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Udowodniono, że regularne palenie świec parafinowych może powodować bóle głowy, nudności, a nawet przyczyniać się do raka dróg oddechowych. Parafina jest tańsza, a sklepowe świece często przykuwają nasze oko pięknymi opakowaniami, ale czy warto ryzykować swoje zdrowie dla elementu dekoracyjnego?

Okazuje się, że modne od kilku lat świece sojowe godnie mogą zastępować miejsce parafinowych świeczek. Ich wygląd nie odbiega od stylowych świec z parafiny, a dodatkowo są całkowicie dla nas bezpieczne. Co ciekawe, dodając do nich olejki eteryczne, jesteśmy w stanie stworzyć świecę, która oprócz pięknej prezencji, wyróżniać się będzie właściwościami odprężającymi i leczniczymi.

Świece sojowe mogą przybierać klasyczną formę świeczki w szklanym opakowaniu, ale można pójść o krok dalej i świecę przyozdobić kwiatami, lub co więcej, stworzyć ją w nietypowej formie, na przykład... w łupinie kokosa! 

Świeca sojowa zapachowa - niezbędne produkty

Świece sojowe bardzo często można spotkać w internetowych sklepach z produktami naturalnymi lub w drogeriach. Ich cena jest nieco wyższa niż świec parafinowych, co wynika przede wszystkim z faktu, że ich zrobienie wymaga więcej czasu, bo każda świeca wykonywana jest własnoręcznie. Przepis na świecę sojową jest prosty, a dodatkowo sam proces tworzenia przynosi wiele frajdy! Dodatkowo mamy gwarancję, że nasza świeca jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Sprawia to, że stanowi dobry pomysł na prezent, który z całą pewnością spowoduje uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby.

Co potrzebujemy do zrobienia świecy sojowej? Przede wszystkim wosku sojowego, który możemy kupić w sklepach Internetowych. Występuje w formie małych płatków, które po podgrzaniu przybierają formę płynną. Oprócz wosku niezbędne jest naczynie szklane, w którym zrobimy naszą świecę. W tym celu może posłużyć nam stary słoiczek lub szklane opakowanie po innej, już zużytej świecy. Kolejną rzeczą jest knot, który posłuży nam do odpalania świecy. W przeciwieństwie do tradycyjnych świec, w naturalnych sojowych świecach wykorzystuje się drewno zamiast knotów z dodatkiem ołowianych elementów, które po podgrzaniu, wytwarzają szkodliwe związki. Świeca sojowa z drewnianym knotem pali się dłużej, a podczas jej spalania nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje, co sprawia, że można je palić nawet przy dzieciach.

Niezwykle przydatne mogą okazać się naturalne olejki eteryczne, które nadadzą naszej świecy cudownego zapachu. Dodatkowo świeca sojowa z olejkami eterycznymi ma działanie kojące na nasze drogi oddechowe, a wybranie odpowiedniego olejku, może dodatkowo nas relaksować czy pomóc usnąć. Dodatkowym elementem naszej świecy mogą być suszone płatki kwiatów, które sprawią, że świeca będzie pięknie się prezentować. 

Świeca sojowa - jak zrobić samodzielnie w domu?

Wiemy już, jakie składniki są potrzebne, by zrobić samodzielnie zapachową świecę sojową. Czas przejść do instrukcji, która pozwoli niewielkim nakładem pracy zrobić wyjątkową naturalną świecę. Pamiętajmy, że to, jak będzie ona wyglądać, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni! Za każdym razem możemy dodać różne olejki lub wykorzystać inną kompozycję suszonych kwiatów. 

  1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wosku sojowego. Zazwyczaj pojemniczki szklane na świecę mają 200 gramów, co wymaga użycia około 150-160 gramów wosku.

  2. Następnie należy wosk doprowadzić do formy płynnej, czyli go roztopić. W tym celu można wykorzystać domowy sposób i rozpuścić go w kąpieli wodnej. Wystarczy w jednym garnku zagotować wodę, a do drugiego mniejszego wsypać płatki wosku. Mniejszy garnuszek z woskiem umieszczamy w większym i mieszając, rozpuszczamy wosk. 

  3. Do rozpuszczonego wosku dodajemy ulubiony olejek eteryczny. Doskonale w tym celu sprawdza się na przykład lawenda, która poprawia jakość naszego snu lub mięta, mająca właściwości oczyszczające drogi oddechowe. Olejek dodajemy, gdy wosk lekko ostygnie, lecz wciąż ma płynną postać. Idealna ilość olejku, którą należy dodać do słoiczka 200 ml to około 15 ml. Po dodaniu wosk należy jeszcze chwilę mieszać.

  4. Teraz w słoiczku należy umieścić drewniany naturalny knot. Świeca z drewnianym knotem pali się dłużej, a kształt knota sprawia, że świeca spala się równomiernie. By knot trzymał się spodu naszego naczynia, warto jego końcówkę zamoczyć delikatnie w wosku i chwilę potrzymać w celu jego przyklejenia.

  5. Ostatnim krokiem jest wlanie wosku do naszego słoiczka. Wosk należy wlewać ostrożnie, by się nie poparzyć. Ten krok należy poczynić, gdy wosk delikatnie mętnieje i powoli się ścina. 

I to wszystko! Jak widać, zrobienie świecy sojowej z olejkami eterycznymi jest dziecinnie proste! Gwarantujemy, że po przetestowaniu naturalnej świecy sojowej, już nigdy nie wrócimy do szkodliwych świec parafinowych. 

Jak zrobić świecę z kwiatami?

Kto powiedział, że świeca sojowa zapachowa musi zawsze wyglądać tak samo? Wystarczy dodać garstkę suszonych kwiatów, by nadać świecy zupełnie niepowtarzalnego charakteru. W tym celu mogą posłużyć nam suszone płatki róży, lawenda czy zioła. Warto jednak wiedzieć, kiedy i w jaki sposób dodać dodatki do wosku, by świeca pięknie się prezentowała.

Jeżeli suszone kwiaty dodamy bezpośrednio do wosku, niestety opadną na dno i nie będą w ogóle widoczne, a nie na tym nam zależy! Nasze naturalne elementy dekoracyjne umieszczamy na świecy dopiero wtedy, kiedy wosk jest praktycznie całkowicie utwardzony. Sprawi to, że nasze kwiaty pozostaną na wierzchu naszej świecy, dodając jej uroku. 

Świeca sojowa w kokosie - naturalna alternatywa dla tradycyjnych świec

Miłośnicy niecodziennych elementów dekoracyjnych z całą pewnością zauroczą się świecą sojową wykonaną w... koksie! Zamiast wykorzystywać szklany słoiczek, używamy łupiny po kokosie, co jest całkowicie ekologicznym krokiem! Wystarczy łupiny kokosa dokładnie wyczyścić, w czym może pomóc nam papier ścierny. Wszystkie kolejne kroki są dokładnie takie same jak w przypadku wykonywania świecy w szklanym naczyniu.

Wielbiciele kokosa i kokosowych aromatów mogą pokusić się o wykorzystanie naturalnego olejku z kokosa, by cieszyć się niesamowitym zapachem w swoim domu. 

Bibliografia

"Charakterystyka surowców do produkcji świec i zniczy oraz ich wpływ na środowisko" - J. Guziałowska-Tic, Katedra Inżynierii Środowiska, Politechnika Opolska, Opole

"Emisja zanieczyszczeń gazowych z palenia świec i kadzidełek oraz jej potencjalny wpływ na jakość powietrza wewnętrznego" - R. Oleniacz, A.Idzik, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

"The Science and Art of Aromatherapy: A Brief Review" - N. Halligudi, M. Al Ojaili, Department of Pharmacy, Oman Medical College, Oman 

"Aromatherapy - mythical, magical or medicinal?" - D. Thomas, School of Nursing, University of Louisville, Kentucky, USA 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń