
Mieszanie olejków eterycznych to dosyć rzadka praktyka – wielu z nas obawia się o składowe, poprawne proporcje i rezultaty. Nie wiemy jak zacząć, ani jak łączyć. A to naprawdę łatwe, o ile zastosujemy kilka prostych zasad. A warto je poznać, bo odpowiednio skomponowane olejki mogą przynieść niezwykłe efekty i satysfakcję - z nowo odkrytych i samodzielnie stworzonych połączeń - pięknych lub nieoczywistych, ale zawsze wyjątkowych. Jak komponować olejki eteryczne?
Olejki eteryczne, po co je mieszać?
Olejki eteryczne to lotne substancje aromatyczne, które pochodzą z roślin. Ich ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie znany jest od dawna. Działają uspokajająco i relaksująco, łagodzą napięcie nerwowe, mogą wspomóc koncentrację i pamięć. Olejki eteryczne wykazują działanie antyseptyczne, pomagają zredukować stany zapalne i bóle mięśni. A odpowiednio połączone mogą zdziałać dużo więcej - nazywamy to synergią.
Co to jest synergia?
Synergia to termin często używany w aromaterapii. Oznacza połączenie olejków eterycznych, które podkreśla i wzmacnia ich nuty zapachowe oraz potęguje działanie terapeutyczne. Składowe muszą się uzupełniać, by stworzyć przyjemną kompozycję zapachową. Oznacza to, że odpowiednio zmieszane wydobywają nuty, które w innym przypadku byłyby niewyczuwalne.
Kompozycje olejków eterycznych - nuty zapachowe
Zanim zaczniemy mieszać olejki eteryczne warto poznać i zrozumieć podstawy. Mają one ogromne znaczenie dla trwałości i równowagi kompozycji. Nie jest to żadna skomplikowana wiedza - chodzi bowiem o nuty zapachowe. Każdy o nic słyszał, ale nie wszyscy wiedzą co tak naprawdę oznacza ten termin. A to nic innego jak zbiór woni, które składają się na konkretną kompozycję zapachową. Dzielimy je na trzy podstawowe grupy.
Nuty górne (lub też głowy) - odparowują najszybciej, nawet w ciągu 0,5 - 2 godzin, są zazwyczaj lekkie i wyczuwamy je jako pierwsze. Najpopularniejsze z nich to:
Nuty środkowe (lub też serca) - odparowują po upływie 2 - 4 godzin, są zwykle delikatne, zapewniają mieszance pożądaną równowagę:
Nuty dolne (czyli bazowe) - odparowują najwolniej, trwa to nawet kilka dni, zapachy są intensywne i ciężkie. Spójrzmy na przykłady:
Olejki eteryczne doskonale mieszają się ze sobą w obrębie tych samych nut zapachowych, co jednak ważniejsze, skomponowany zapach utrzyma się na dłużej w (praktycznie) niezmienionej formie.

Kompozycje olejków eterycznych - ile olejków mieszać?
Każdy pojedynczy olejek eteryczny składa się z wielu substancji aromatycznych, dlatego miesza się zazwyczaj nie więcej niż pięć różnych produktów. Duża ilość zapachów w kompozycji wymaga wiedzy i doświadczenia, które z pewnością zdobędziemy z czasem (i praktyką). Zachowanie umiaru, tak w ilości olejków, jak i proporcjach jest kwestią kluczową - szczególnie na początku.
Kompozycje olejków eterycznych - krok po kroku
Zanim zaczniemy komponować wymarzone olejki, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie i niezbędne akcesoria. Podstawą są szklane, najlepiej ciemne buteleczki. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z mieszaniem olejków, to zdecydowanie warto wybrać mniejsze naczynia (np. 15 ml).
Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, inwestujmy w olejki eteryczne najwyższej jakości. Produkty o nieodpowiednim, zanieczyszczonym składzie, mają słabsze właściwości terapeutyczne, ale co gorsze, w skrajnych przypadkach mogą być nawet toksyczne.
Jak mieszać olejki?
Najpewniejszą metodą, przynajmniej dla początkujących będzie zastosowanie kompozycji opartej o nuty zapachowe i ich rodzaje. Poznajmy najczęściej stosowane proporcje:
1 : 1 : 1 - czyli wszystkie nuty zapachowe w równych proporcjach, np. po 15 kropli każdego rodzaju
3 (nuta górna) : 5 (nuta środkowa) : 2 (nuta dolna) - np. by stworzyć ok. 2,5 ml olejku wystarczy połączyć 15 kropli nuty górnej + 25 kropli nuty środkowej + 10 kropli nuty dolnej
A co potem?
Gotową kompozycję olejków eterycznych najlepiej zamknąć w szczelnej buteleczce, opisać (szczególnie, jeśli tworzymy kilka mieszanek jednocześnie) a następnie odstawić w chłodne i ciemne miejsce na kilka dni, by składniki mogły się dobrze połączyć. Zapach z pewnością nabierze głębi i wyrazu.
Kompozycje olejków eterycznych w kosmetyce
Olejek eteryczny w czystej postaci to produkt skoncentrowany, którego nie należy nakładać bezpośrednio na skórę, może skończyć się to nieprzyjemnymi podrażnieniami. Jeśli specyfik zamierzamy stosować na twarz lub ciało, należy zadbać o odpowiednie rozcieńczenie, używając składnika nośnego. To nic innego, jak olej roślinny - np. z ziaren słonecznika lub kokosa.
Jeśli chodzi o maksymalne stężenie czystego olejku eterycznego w przygotowywanej kompozycji, liczby przedstawiają się następująco:
do 1,5% w produktach na twarz
do 3% w produktach do masażu ciała
do 4% w kosmetykach do pielęgnacji (np. balsamy)
Kompozycje olejków eterycznych - popularne kompozycje dla początkujących
Mieszanie olejków eterycznych daje dużą swobodę i chyba w tym tkwi sens całego procesu. Chociaż trudno określić zapach idealny, dobre połączenia zapachowe otrzymamy mieszając klasyczne aromaty.
lawenda + jaśmin + drzewo sandałowe
Gdzie szukać inspiracji?
Wiele osób, które zaczynają przygodę z mieszaniem olejków eterycznych poszukuje inspiracji i to całkowicie zrozumiałe. Ale i to trzeba zrobić dobrze - można sprawdzić skład popularnego olejku, który trafił w nasze gusta (stworzyli go przecież eksperci) i spróbować odtworzyć podobną (lub delikatnie zmodyfikowaną) kompozycję w domu, bawiąc się proporcjami. To dobra nauka schematów i połączeń, która z pewnością przyda się w dalszym tworzeniu zapachów.
Aromaterapia to doświadczenie indywidualne, każdy z nas ma przecież swoje upodobania i preferencje. Warto próbować, sprawdzać i szukać mieszanek idealnych - komponowanie olejków eterycznych to połączenie sztuki i nauki z kreatywnością. Sam proces nie jest skomplikowany, a może zaowocować stworzeniem unikatowego, niepowtarzalnego zapachu, który zachwyci i poprawi samopoczucie. Czy nie w tym tkwi sekret aromaterapii?
A jeśli pomieszać nuty zapachowe?
Zdarza się, że olejki eteryczne już po kilku godzinach od stworzenia kompozycji pachną zupełnie inaczej niż na początku - przyczyną tkwi w zmieszaniu różnych rodzajów nut zapachowych. Jeśli jeden z olejków ulatnia się szybciej niż inne, zapach będzie się nieustannie zmieniał. Czy to wada? Raczej ciekawe doświadczenie.
Kompozycje olejków eterycznych - podstawowe zasady łączenia olejków
Łączenie olejków eterycznych nie jest trudne, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dobrym pomysłem będzie pogrupowane olejków, np. zgodnie z ich przeznaczeniem (czyli sposobem działania), które wzmocni działanie terapeutyczne, na przykład:
działanie uspokajające - lawenda, geranium, bergamotka, ylang ylang, jaśmin, melisa, paczula, drzewo sandałowe
energetyzujące - rozmaryn, szałwia, trawa cytrynowa, eukaliptus, mięta pieprzowa, sosna, cytryna, bazylia, grejpfrut
...lub też ze względu na rodzaj zapachu - cytrusowe, ziołowe, drzewne, korzenne, żywiczne, egzotyczne, kwiatowe. Co ciekawe kolejność nie jest przypadkowa, a każdy zapach idealnie łączy się z sąsiadującym aromatem. Czyli? Z powodzeniem można połączyć olejki cytrusowe z ziołowymi i kwiatowymi, a ziołowe z drzewnymi lub cytrusowymi...i tak dalej. Proste, prawda?
Kontrast
Wbrew pozorom, olejki można mieszać również na zasadzie kontrastów, co jest jednak nieco trudniejsze. Jeśli lubimy eksperymenty, to z pewnością warto wypróbować niestandardowe połączenia, np. cynamon i pomarańcza, efekt z pewnością zaskoczy, a może i zachwycić.
Minimalizm
I często pomijana kwestia - rozwaga. Warto postawić na minimalizm, bo najczęściej sprawdza się zasada - mniej znaczy więcej. Połączenie trzech ciekawych aromatów będzie harmonijne i nie wprowadzi niepotrzebnego zapachowego chaosu.
Bezpieczne i uniwersalne wybory
Istnieje kilka olejków eterycznych, które doskonale łączą się z wieloma innymi zapachami, tworząc doskonale (i pewne) kompozycje, są to przede wszystkim:
lawenda
drzewo herbaciane
rozmaryn
cytryna
eukaliptus
paczula
szałwia
Jak nie komponować olejków eterycznych?
W mieszaniu olejków tak naprawdę (prawie) wszystko jest dozwolone. Każdy z nas zapach rozumie trochę inaczej i powinniśmy kierować się własnymi odczuciami i wrażeniami. Jednym z niewielu działań, których lepiej unikać jest mieszanie gotowych kompozycji zapachowych (stworzonych samodzielnie lub kupionych w sklepie) - przynosi to zazwyczaj fatalne efekty, które mogą spowodować co najwyżej ból głowy i rozdrażnienie.
Warto także pamiętać, że zapachy korzenne i orientalne (szczególnie użyte w nadmiarze) mogą łatwo zdominować każdy zapach, a cały wysiłek związany z tworzeniem kompozycji idealnej będzie "ledwo wyczuwalny".
Nebulizator olejków eterycznych z ceramiczną nakładką
Dyfuzor ultradźwiękowy olejków eterycznych
"Podstawy perfumerii" - I. Konopacka - Brud, W. Brud
"Vademecum olejków eterycznych" - V. A. Wordwood
"Sensoryka i substancje zapachowe" - A. Jabłońska- Trypuć, R. Fabiszewski
"Surowce roslinne o dzialaniu przeciwlekowym i antydepresyjnym" - G. Nowak, Katedra i Zakład z naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
"Problem zanieczyszczeń w kolejkach eterycznych" - Farmacom
Powiązane wpisy

Olejek Styraksowy – tradycyjne remedium pełne zdrowia
Styraks jest wyjątkowym gatunkiem rośliny leczniczej, która od wieków była używana do celów terapeutycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Obecnie olejek eteryczny, a także i żywica pozyskiwana ze styrakowca benzoesowego zdobywają na popularności w kręgach pasjonatów aromaterapii, czerpiąc z jego działania ogrom korzyści. Czym jest styrakowiec, a także jakimi cechami determinuje się pozyskiwany z niego olejek i żywica? Poznajmy potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z jego stosowania.

Olejek eteryczny z tangerynki - cytrusowa esencja zdrowia
Olejki eteryczne z cytrusów są jednymi z najkorzystniejszych środków w poprawie samopoczucia i pobudzenia do działania. Jednym z nich jest tangerynka, nietuzinkowy owoc cechujący się prozdrowotnymi właściwościami mandarynki i grejpfruta. Słodki smak, bez przesadnej kwaskowatości spowodował, że tangerynka jest idealnym dodatkiem do dań i soków, a także ciekawym źródłem prozdrowotnych olejków eterycznych. Co należy wiedzieć o olejku eterycznym Tangerine, a także, jak go stosować?

Naturalne kadzidła z żywicy i ziół - zdrowe dodatki do medytacji
Dzikie rośliny od tysiącleci były i są wykorzystywane na niezliczone sposoby. W przeszłości karmiły nas i przynosiły ukojenie w trudnych chwilach, odgrywając kluczową rolę w rozwoju ludzkości. Każda roślina ma swoje unikatowe właściwości lecznicze dla ludzkiego organizmu, a niektóre z nich mają również bardziej subtelne cechy, do dziś regularnie stosowane w formie kadzenia podczas różnorodnych rytuałów religijnych, a także w trakcie medytacji. Takie rośliny nazywa się naturalnymi kadzidłami.

Olejek eteryczny kocimiętka - przydatny także dla ludzi?
Zapewne każda osoba na świecie słyszała o unikatowym działaniu kocimiętki, rośliny uwielbianej przez domowe koty, a także ich większych kuzynów. Cytrusowy i charakterystyczny zapach przyciąga do kocimiętki nie tylko koty, lecz także i ludzi. Mało znanym faktem jest to, iż my także możemy skorzystać z potencjalnie pożytecznych efektów relaksacyjnych i prozdrowotnych kocimiętki. Roślina łagodzi stres i oferuje również szereg innych korzyści, które warto poznać.

Olejek eteryczny manuka - naturalny sposób na walkę z grzybicą paznokci i nie tylko
Pochodzący z tradycyjnej medycyny Maorysów olejek Manuka znany jest ze swoich unikalnych właściwości oczyszczających i urzekającego zapachu. Chociaż jest rzadko spotykany, olejek eteryczny z Manuka jest bardzo silnym środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, szczególnie przydatnym w przypadku schorzeń skórnych i laryngologicznych. Co należy wiedzieć o olejku pozyskiwanym z niepozornego nowozelandzkiego drzewa Manuka?

Olejek Wintergreen – cudowny składnik zdrowia rdzennych amerykanów
Olejek eteryczny Wintergreen to enigmatyczny składnik pomocny w przypadku bólu stawów i mięśni, który był stosowany przez rdzennych amerykanów od setek lat. Wintergreen, czy też Golteria rozesłana to obecnie roślina niezwykle popularna wśród osób aktywnych i zmagających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Cechuje się unikatowymi właściwościami przeciwzapalnymi, a także przeciwbólowymi i przeciwskurczowymi, które stanowią o skuteczności olejku Wintergreen. Co należy o nim wiedzieć?

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.
Comments (0)